ଚୀନ୍‌ କାହିଁକି ବିଳିବିଳୋଉଛି, ଭାରତର ସୈନିକମାନେ କିପରି ଉଚିତ ଜବାବ ଦେଲେ

ଗଷ୍ଟ ୨୯-୩୦ ତାରିଖର ଘଟଣା ପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକମାନେ ରାତିର ଅନ୍ଧକାରରେ ପ୍ରତାରଣା କରି ଭାରତର ଭୂମିରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଯବାନମାନେ କେବଳ ଡ୍ରାଗନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ତଡ଼ି ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଶୋ ହ୍ରଦରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲେ। । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତୀୟ ସେନା ଗତ ତିନିଦିନ ମଧ୍ୟରେ କ’ଣ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ପାଗଳ ହୋଇଯାଇଛି ।

  • ବାସ୍ତବରେ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୯-୩୦ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ରାତିର ଅନ୍ଧାରରେ ଚୀନ୍ ସେନା ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଶୋ ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳି ଚଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ଭାରତୀୟ ସେନା ଏହାର ଝଲକ ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଘଉଡ଼ାଇଦେଲେ ଏବଂ ଅନେକ ଉଚ୍ଚତା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତରର ସ୍ଥିତି ମଜବୁତ କରିଛନ୍ତି।
  • ଇଂରାଜୀ ଖବରକାଗଜ ‘ଦି ଟେଲିଗ୍ରାଫ୍’ ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତର ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି । ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଭାରତର ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ୍ ବାଟାଲିୟନ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ନିକଟ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଏକ ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିଛି ବୋଲି ଟେଲିଗ୍ରାଫର ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ । ଭାରତର ଏହି ଦୃମ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପରେ ଚୀନ୍ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛି ।
  • ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଅଞ୍ଚଳ ଅଫ୍ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଶୋ’ରେ ଏକ ଉଚ୍ଚତାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସ୍ଥିତିକୁ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ଦେଶ ନିଜର ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲେ । ଯଦି ଆମେ ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳ, ଅର୍ଥାତ୍ ଫିଙ୍ଗର କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଫିଙ୍ଗର -୪ ଉପରେ ବସି ଉଚ୍ଚତାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।
  • ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ନିକଟରେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅପରେସନ୍ ବାଟାଲିୟନ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲା । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ‘ଭାରତୀୟ ସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଥାଂକୁଙ୍ଗ ନିକଟ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ’ର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ସ୍ପେଶାଲ ଅପରେସନ୍ ବାଟାଲିୟନର ନିୟୋଜନ ସମେତ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ନିୟୋଜନକୁ ମଜବୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଉଚ୍ଚତା ଭାରତୀୟ ପକ୍ଷକୁ ଏକ ରଣନୀତିକ ସୁବିଧା ଦେଇଛି, ଯାହା ହ୍ରଦର ଦକ୍ଷିଣ ସୀମା ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଦେଇଛି ।
  • ଆର୍ମି ମୁଖପାତ୍ର କର୍ଣ୍ଣେଲ ଅମାନ ଆନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳରେ ସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସେନା ‘ଉତ୍ତେଜକ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ’ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନେ ଚୀନ୍‌ ସେନାର ଅପଚେଷ୍ଠାକୁ ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ କରିଥିଲେ । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ବରିଷ୍ଠ ସୈନିକ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ସମଗ୍ର ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏକାସାଙ୍ଗରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଏମ.ଏମ ନାରଭାନେ ସର୍ବଶେଷ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବରିଷ୍ଠ ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ରଣନୀତିକ ସ୍ଥାନରେ ସେନା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନକୁ ସେନା ଦୃଢ଼ କରିଛି ବୋଲି ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।
  • ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଖବରକାଗଜ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ଏହାର ସମ୍ପାଦକୀୟରେ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁନାହିଁ ଏବଂ ଖବରକାଗଜ ସମ୍ପାଦକ ହୁ ସିଜିନ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସିଧାସଳଖ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ବିବାଦର ସମାପ୍ତି ଭାରତର ପରାଜୟରେ ଶେଷ ହେବ। । ସମ୍ପାଦକୀୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭାରତ ସାମରିକ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ୧୯୬୨ ଅପେକ୍ଷା ପିଏଲଏ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଅଧିକ କ୍ଷତି କରିବ ।
  • ସାଉଥ୍ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍ ଶୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ଏକ ଦୃଢ଼ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ଏଠାରେ ସ୍ଥାପିତ ଚୀନ୍‌ର ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡ଼ିକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରି ସ୍ଥାପନ କରିଛି । ଏଠାରେ ଏହାର ରଣନୀତିକ ଧାରକୁ ଏକୀଭୂତ କରିବା ପରେ ଭାରତ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦ ବିବାଦରୁ ସ୍ପାଙ୍ଗୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିପାରିଛି।
  • ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବାହିନୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନା ଏବେ ଶିଖରରେ ଅଛି। ଅଗ୍ରଗାମୀ ସ୍ଥାନରେ ନିୟୋଜିତ ଉଭୟ ଦେଶର ସୈନିକମାନେ ଭାରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋମବାର ଦିନ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତୀୟ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବୃଥା ଉଦ୍ୟମ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିକଟତର ହେବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଆମ ସ୍ଥିତିର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ସେ ପୁଣି ଅଟକି ଗଲେ ।
  • ଚୀନ୍‌ର କୌଶଳରୁ ସାବଧାନ ରହୁ, ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ତଦାରଖ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ଶୋ ହ୍ରଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଦୃଢ଼ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ ବରଂ ଚୀନ୍‌ର ତୁଷାରପାତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଚୁସୁଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ସ୍ପାଙ୍ଗୁର ଗ୍ୟାପ୍, ରେଜାଙ୍ଗ ଲା ଏବଂ ରେଚିନ୍ ଲା ରେ ଆର୍ମି ଟି-୯୦ ଟ୍ୟାଙ୍କର ନିୟୋଜିତ ଅଛି ।
  • ଜୁନ୍ ୧୫ରେ, ଲଦାଖର ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ରକ୍ତ ସଂଘର୍ଷରେ ୨୦ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଭାରତ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ରେ ସେନାବାହିନୀ ବହୁ ପରିମାଣରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ଏବଂ ବୋଫର୍ସ ତୋପ, ଟି-୯୦ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ସୁଖୋଇ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଫେଲ୍ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ।

Leave a Reply