Advertisements

ଲଦାଖରେ କାର୍ଗିଲ ପରି ଚାଲ୍‌ ଖେଳୁଛି ଚୀନ୍‌

  • ଲଦାଖରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି  

  • ଭାରତ ସହିତ ବିଶ୍ୱାସଘାତକତା କରୁଥିବାବେଳେ ଲଦାଖର ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଗିଲ ଭଳି କୌଶଳ କରିଛି ଚୀନ୍ 

  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଲଦାଖରେ ଅଭ୍ୟାସକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା  

  • ଗତ ଏକ ମାସ ଧରି ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଚାଲିଛି 

ଦାଖରେ ଚୀନ୍ ତାର ବନ୍ଧୁ ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି କୌଶଳ କରିଛି । ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ସେନା କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ନି କଟରେ ଭାରତ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହାର ଅଭ୍ୟାସକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା । ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଚୀନ୍ ସେନା ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଗ୍ରଗତି କରି ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ଶିଖରରେ ରହିଛି ।

ସରକାରୀ ସୂତ୍ର କହିଛି ଯେ ସେନା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ତିବ୍ଦତୀୟ ସୀମା ପୋଲିସର ଉପ-ସେକ୍ଟର ଉତ୍ତର (ଏସଏସଏନ) ରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କିଛି ସେନା କର୍ମଚାରୀ କରୋନା ସକରାତ୍ମକ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ଏକ କାଉଣ୍ଟର ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ହିମାଚଳ ବେସ୍ ଜୱାନ୍ସ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ।

କରୋନା କାରଣରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ୱିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଅଭ୍ୟାସ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା

ଜଣେ ଯବାନ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଅନେକ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସଂଗ୍ରହକୁ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରସାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲଦାଖରେ ସେନା ଅଭ୍ୟାସକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

୧୯୬୨ ପରି ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ପ୍ରତାରଣା କରିଛି 

ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅଭ୍ୟାସକୁ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ଏବଂ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ଶୋ ହ୍ରଦ ନିକଟ ଫିଙ୍ଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଥିଲା । ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଆଗମନ ହେତୁ, ଡାଲ୍ ବାଗ୍ ଅଲିଡ୍ ଏବଂ ଲେହରୁ ଲେହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାକୋରାମ ପାସ୍ ରାସ୍ତା ଯୋଗାଯୋଗ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ।

ପାକିସ୍ତାନର କୌଶଳ ଖେଳଛି ଚୀନ୍ 

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସମସ୍ତ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଭାଙ୍ଗି ତୁରନ୍ତ ଲେହରେ ଅବସ୍ଥିତ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଇଛି । ଯଦିଓ ପୂର୍ବରୁ ମନିପ୍ୟୁଲେଟ୍ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଭାରତୀୟ ଗାଲଭାନ୍ ଏବଂ ଫିଙ୍ଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରଣନୀତିକ ସୁବିଧା ହାସଲ କରିଛି ​​। ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗାଲଭାନରେ ପ୍ରାୟ ୩୪୦୦ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ହ୍ରଦରେ ପ୍ରାୟ ୩୬୦୦ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି ।

ଇ-ମେଲ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଡିଜିପି, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବେ । ଆଇଟିବିପି ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିନାହିଁ । ସେନା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସୀମାରେ କୌଣସି ହିଂସା ହୋଇ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏପ୍ରିଲ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ଉପରେ ଭାରତ ନୋଟିସ୍ କରିଛି । ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସଂଘର୍ଷର ଖବର ମେ ୫-୬ ରେ ଆସିଥିଲା । ଏହି ସଂଘର୍ଷରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସୈନିକ ଆହତ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଉପଗ୍ରହ ଚିତ୍ର ବିଷୟରେ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ରଣନୈତିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛନ୍ତି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍ ସହ ଭାରତ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି ।

 

Advertisements

Leave a Reply