ଚୀନ୍‌କୁ ବଡ଼ ଧକ୍କା, ମିଆଁମାର ଚୀନ୍‌ର ଇକୋନୋମିକ୍ କରିଡରକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଯାଉଛି

ରୋନା ପରଠାରୁ ଚୀନ୍ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ନୀତି ଆପଣେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଆକ୍ରୋଶ ଏବେ ଚୀନ୍‌ ପାଇଁ ବିପଦ ଡାକି ଆଣିଛି। ଭାରତ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦରେ ହାରିବା ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକତା ଦେଖି ଫିଲିପାଇନ୍ସ ସମେତ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଦେଶ ତର ହାତ ଛାଡ଼ିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର କବଳରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି ।  ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମିଆଁମାରକୁ ଅସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଆରାକାନ୍ ସେନା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଛି । ମିଆଁମାର ସେନା ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ କେବଳ ଆରାକାନ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ।

ୱିଅନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆରାକାନ ସେନାଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ପାଣ୍ଠିର ୯୫% ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମିଆଁମାରରେ ଭାରତ ସହ ଜଡ଼ିତ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଆରାକାନ୍ ସେନା ମନୋନୀତ ଭାବରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେମାନେ ମିଆଁମାର ସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆରାକାନ୍ ଯୋଦ୍ଧାମାନେ କେବେ ବି ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ମିଆଁମାର ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ବିଆରଆଇରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ମିଆଁମାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ କେବଳ ଚୀନ୍ ଏବଂ ମିଆଁମାରର ଆରାକାନ୍ ସେନାର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ନୁହେଁ, ମିଆଁମାର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା କରିବା ସ୍ୱାଭାବିକ । ନିକଟରେ ମିଆଁମାର ଆର୍ମି କମାଣ୍ଡର-ଇନ୍-ଚିଫ୍ ଜେନେରାଲ୍ “ମିନ ଅନଗ” ରୁଷର ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାର ଦେବାବେଳେ ଚୀନ୍‌କୁ ଦର୍ଶାଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ମିଆଁମାରରେ ଏହି ପ୍ରକାରର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ମିଆଁମାର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଚେତନ ଅଛନ୍ତି । ଯଦି ଏହା ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟାଏ, ତେବେ ଏହା ଚୀନ୍ ସହିତ ଘଟିବ, କାରଣ ମିଆଁମାର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି, ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ମିଆଁମାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ଅଛି । ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡର ଡମ୍ପିଂ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି ।

ଏହି କାରଣରୁ ମିଆଁମାରରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ମନୋଭାବ ଆହୁରି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତି କ୍ରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ।   ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ମିଆଁମାର କେବଳ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆରାକାନ୍ ସେନାର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସହ ଜଡ଼ିତ, କିନ୍ତୁ ମିଆଁମାର ଚୀନ୍‌ର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଏବଂ ଏହାର ଋଣ ଜାଲକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରୁ ବାହାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ।

ନିକଟରେ ମିଆଁମାରର ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଋଣ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଉପରେ ମିଆଁମାର ଉଚ୍ଚସୁଧ ହାରରେ ହାସଲ କରିଛି । ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ୍ ମା ଥାନ୍ ନାଇପିଡାଓରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ମିଆଁମାର ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଋଣ ମିଆଁମାରକୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ କିଛି ଆଫ୍ରିକୀୟ ରାଜ୍ୟ ପରି ଋଣ ଜାଲରେ ପକାଇପାରେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ମିଆଁମାରର ବର୍ତ୍ତମାନର ଜାତୀୟ ଋଣ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର, ଯେଉଁଥିରୁ ୪ ବିଲିୟନ ଡଲାର କେବଳ ଚୀନ୍‌ରୁ ନିଆଯାଇଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମିଆଁମାର ଏହି ଋଣ ଜାଲକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଛାଡ଼ିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରିପାରିବ ।

ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ମିଆଁମାର ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ କରିନାହିଁ କିମ୍ବା ବନ୍ଦ କରିବ ନାହିଁ । ସମ୍ପ୍ରତି ଯେତେବେଳେ ମିଆଁମାର କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କଲା, ଏହା ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ବିକଶିତ ହେଉଥିବା ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମତି ଦେଲା ନାହିଁ ।

ଏହା ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଲହରର ଫଳାଫଳ ଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ମିଆଁମାରର ଥିନ୍ ସେନ୍ ସରକାର ୩.୬ ବିଲିୟନ ମୂଲ୍ୟର ଚୀନ୍‌ର ମାଇଟସୋନ ଡ୍ୟାମ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ମଲ୍ଟି ବିଲିୟନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲେଟପଡ଼ାଙ୍ଗ ତମ୍ବା ଖଣି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ସିନୋ-ମିଆଁମାର ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ପାଇପଲାଇନ ମଧ୍ୟ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମିଆଁମାରରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଯଦି ମିଆଁମାର ଚୀନ୍‌ର ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ କରେ, ତେବେ ଚୀନ୍ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହରାଇବା ସହିତ ରଣନୀତିକ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ହରାଇବ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମିଆଁମାର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ଚୀନ୍- ମିଆଁମାର ଇକୋନୋମିକ୍ କରିଡର ଅଧିକ ଶକ୍ତି ପାଇଲା ଏବଂ ୩୩ ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୩ ଟି ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଥିଲା ।

ଚୀନ୍‌ ମିଆଁମାରରେ ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ଦି ନ୍ୟୁ ୟାଙ୍ଗନ୍ ସିଟି ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚଳାଉଛି; କାୟୁକଫି ଦୀପ-ସାଗର ବନ୍ଦର ଏବଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଜୋନ୍ ଏବଂ ଚୀନ୍-ମିଆଁମାର କ୍ରସ୍-ସୀମା ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ଜୋନ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଇତ୍ୟାଦି । ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଏହା ପରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ “ପ୍ରାଥମିକତା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକତା” ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଚୀନ୍‌ର କାୟୁକଫି ଦୀପ-ସାଗର ବନ୍ଦର ଏବଂ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ଜୋନ୍ ଠାରୁ ରଣନୀତିଗତ ଭାବେ ଲାଭବାନ ।

ଚୀନ୍‌ର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଅଫ୍ ମୋତି ସହିତ ଭାରତକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ମିଆଁମାର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ସମାନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି। ଏହା ଚୀନ୍‌କୁ ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରାଇଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୀର୍ଘ ରାସ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତ କରିବ । ଚୀନ୍ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆରବ ସାଗର ଦେଇ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରେ ତୈଳ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରିପାରିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଉଭୟ ଦେଶ ବନ୍ଦର ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ସାମରିକ ବେସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହା ଚୀନ୍ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ।

ତେବେ ମିଆଁମାର ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଦରୁ ଉଠିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ପଦକ୍ଷେପକୁ ବୁଝିଛି ଏବଂ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।   

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମିଆଁମାର ମଧ୍ୟ ଭାରତର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଠିକ୍ କାରଣ ଭାରତ ଚୀନ୍ ଭଳି ବିସ୍ତାର ନୀତିରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ନାହିଁ । ମିଆଁମାର ସହିତ ୪୮୪ ନିୟୁତ ଡଲାରର କାଲାଦାନ ମଲ୍ଟି ମଡ଼େଲ ଗମନାଗମନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ଏହାର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ମିଆଁମାରର ସିଟୱେ ବନ୍ଦର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଭାରତ ସହିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ନାଇପିଡାଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସହାୟତା ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ ମିଆଁମାରରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ମିଆଁମାରର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜେନେରାଲ ମିଆଁମାର ଉପରେ ଚୀନର ବିଆରଆଇ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ନାଇପିଡାଓ ବେଜିଂକୁ ଆରାକାନ ସେନା ଏବଂ ଆରାକାନ ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ସାଲଭେସନ୍ ଆର୍ମିକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଯେ ମିଆଁମାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଖୋଲିଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ବିଆରଆଇ ଏବଂ ସିଏମଇସିର ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହେବ ।

Leave a Reply