ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ ହୁଆୱେଇ ବନ୍ଦ ହେବ- ଏହାପରେ ସାଆଓମି, ଓପୋ ଏବଂ ଭିଭୋ !

୦୧୬ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚୀନ୍‌ର “ବିପଜ୍ଜନକ” ବାଣିଜ୍ୟ ନୀତି ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏହି ବର୍ଷ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌ର ମେଗା-ଟେକ୍ କମ୍ପାନୀ ହୁଆୱେଇକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲା । ମେ ୨୦୧୯ରେ, ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା, ଯାହା ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଆମେରିକାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ବାଣିଜ୍ୟ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା ।

ଆମେରିକା ସରକାର ପୃଥ୍‌କ ଭାବରେ ଏହିପରି ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ହୁଆୱେଇର ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହାପରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ହୁଆୱେଇ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଲଢ଼େଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି । ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଗତ ମାସରେ ଆମେରିକା ସରକାର ହୁଆୱେଇ ବିରୋଧରେ ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯାହାକି ଏହି କମ୍ପାନୀକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ତାଲା ପକାଇପାରେ । ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏତେ ବଡ଼ ଯେ ହୁଆୱେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଲଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିପାରିବ ।

ବାସ୍ତବରେ, ମେ ୨୦୨୧ରେ, ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ହୁଆୱେଇକୁ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ହୁଆୱେଇ ବିରୋଧରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା । ଏହି ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଚିପ୍ସ ଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ୫-ଜି ଡିଭାଇସ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ହୁଆୱେଇର ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟବସାୟର ସିଇଓ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଚିପ୍ସର ଅଭାବ ରହିଛି ଏବଂ ହୁଆୱେଇର ଫୋନ୍‌ରେ ବ୍ୟବହୃତ କିରିନ୍ ଚିପ୍ସ ତିଆରି କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ।

କମ୍ପାନୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ହୁଆୱେଇ ମେଟ୍ ୪୦ ଫୋନ୍ ହେଉଛି ଶେଷ ଫୋନ୍ ଯେଉଁଥିରେ କିରିନ୍ ଚିପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ହୁଆୱେଇରେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଚିପ୍ସ ଥାଇପାରେ । ତେବେ ଏଠାରେ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଏହାପରେ କମ୍ପାନୀ ସହିତ କ’ଣ ହେବ ?

ଆମେରିକା ଗତ ମାସରେ ହୁଆୱେଇ ବିରୋଧରେ ସଠିକ୍ ଲଢ଼େଇ ଶେଷ କରିଥିଲା । ଆମେରିକାର ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ୱିଲବୁର ରସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ହୁଆୱେଇକୁ ଆମେରିକୀୟ ସଫ୍ଟୱେୟାର କିମ୍ବା ଆମେରିକୀୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ନିର୍ମିତ ଚିପ୍ସ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ହୁଆୱେଇ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କାରଣ ହୁଆୱେଇ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ ପାଇଁ ଚିପ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରୁଥିଲା । ଆମେରିକାର ଏହି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ପରେ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ହୁଆୱେଇ ସହିତ ବ୍ୟବସାୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଏପରିକି ଚୀନ୍‌, ଆମେରିକୀୟ ସଫ୍ଟୱେୟାର କିମ୍ବା ଆମେରିକୀୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ଚିପ୍ସ ତିଆରି କରି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଫାଇନାନସିଆଲ ଟାଇମ୍ସ ପାଇଁ ଲେଖିଥିବା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେରିକାର ଏହି ନୂତନ ଆଦେଶ ପରେ ହୁଆୱେଇ ବନ୍ଦ ନିଶ୍ଚିତ । ହୁଆୱେଇରେ ଆଉ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ନାହିଁ ।”

ଏହି କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ବିଶ୍ୱ ମୋବାଇଲ୍ ବଜାରକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଛାଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବା । ଆପଲ୍ ଏବଂ ସାମସଙ୍ଗ ପରେ ହୁଆୱେଇ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୁଆୱେଇର ପ୍ରସ୍ଥାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହା ସାଆଓମି, ଓପୋ ଏବଂ ଭିଭୋ ଭଳି ଅନ୍ୟ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଲାଭବାନ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ଚୀନ୍‌ର ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବ, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚୀନ୍‌ର ଅବଶିଷ୍ଟ ବ୍ରାଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ହୁଆୱେଇର ବିନାଶରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ବଡ଼ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ୨୦୧୭ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିନା ଦିନର ବେଗରେ ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ହୁଆୱେଇ ଆଜି ୨୦୨୦ବର୍ଷରେ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସେହିଭଳି ଆଜି ସାଆଓମି, ଓପୋ ଏବଂ ଭିଭୋ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟବସାୟ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କ୍ରୋଧିତ ଭାରତ ସରକାର କେବେ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସାଆଓମି ଏବଂ ଭିଭୋ ନୂତନ ହୁଆୱେଇ ହୋଇପାରିବେ, ସେତେବେଳେ ଏହା ବିଷୟରେ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ହୁଆୱେଇର ଧ୍ୱଂସ ଚୀନର ମୋବାଇଲ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବାର୍ତ୍ତା ଆଣିଛି । ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ମୋବାଇଲ୍‌ ଶିଳ୍ପ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଏକ ମୋଡ଼ ନେଇପାରେ ଏବଂ ହୁଆୱାଇ ଏହା ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି ।

Leave a Reply