ହୁୱେଇ ବ୍ୟାନ୍: ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା

୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଡିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଗତକୁ ଶାସନ କରିବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଧକ୍‌କା ଲାଗିଛି । ବିଶ୍ୱରେ ‘ଶକ୍ତି’ର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ଚୀନ୍‌ର ହୁୱେଇ ନାମକ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ଆମେରିକା ଏକ ନୂଆ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ଏହା ଆମେରିକାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ହୁୱେଇର ପ୍ରବେଶକୁ ବହୁତ ସୀମିତ କରିଦେଇଛି ​​। ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପରେ ହୁୱେଇର ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଭାରତ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ପରିବେଶ ହୁୱେଇର ଅସୁବିଧାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି ।

ସିଏନ୍ଏନ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ହୁୱେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଚାପରେ ରହିଛି । ସେ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ କୌଶଳଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରବେଶ କରିନଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱର ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ହୁୱେଇ ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇପାରିବ କି ? କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶାଳ ଉତ୍ତେଜନା ଭାରତ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏବେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ହୁୱେଇ ବିପକ୍ଷରେ ୟୁରୋପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ  

ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ଗତ ମାସରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ହୁୱେଇ ବିରୋଧରେ ପରିବେଶ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି କାରଣ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ତଦାରଖ ରାଜ୍ୟ ବିରୋଧରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ ହେଉଛି । ପୋମ୍ପିଓ ଚେକ ରିପବ୍ଲିକ୍, ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଇଷ୍ଟୋନିଆ ଭଳି ଦେଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଯାହା କେବଳ ‘ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବିକ୍ରେତା’କୁ ଅନୁମତି ଦେଉଛନ୍ତି । ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଜିଓକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ, ଯାହା ହୁୱେଇର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନେଇନାହିଁ ।

ୱାଶିଂଟନ୍ ସ୍ଥିତ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କର ନ୍ୟୁ ଆମେରିକୀୟ ସିକ୍ୟୁରିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ କାରିସା ନେଇଶ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଗଭୀରଭାବେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ହୁୱେଇର ବ୍ୟବସାୟ ଏକ ବଡ଼ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଠିକ୍ ସମୟରେ ୫-ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ ।  ବାସ୍ତବରେ, ତାଇୱାନର କମ୍ପାନୀ ଟିଏସଏମସି ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅନୁଯାୟୀ ଆସିଛି ଯାହା ହୁୱେଇକୁ ଚିପ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଉପକରଣ ଯୋଗାଉଛି ।

ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ ହୁୱେଇର ସମ୍ପର୍କ

ଆମେରିକା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଟିଏସଏମସିର ଚିପ ବିନା ସାହାଯ୍ୟରେ ହୁଆଇ ୫-ଜି ବେସ ଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣ ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ହୁୱେଇର ୫-ଜି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଗୁରୁତର ବିପଦରେ ପକାଇଛି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ନହୁଏ ତେବେ ହୁୱେଇ ୫-ଜି ଉପକରଣ ଯୋଗାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହୁୱେଇ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା ତାର ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ପାଇଛି । ତେବେ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଏହା ବହୁ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା କମ୍ପାନୀ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ଏବେ ବ୍ରିଟେନରେ ହୁୱେଇ ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ହୁୱେଇ ଛାଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ହୁୱେଇକୁ ସନ୍ଦେହରେ ଦେଖେ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହିତ କମ୍ପାନୀର ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ହୁୱେଇ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଏହାର ହଜାର ହଜାର କର୍ମଚାରୀ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି । ସମାଲୋଚକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ହୁୱେଇକୁ ମଧ୍ୟ ଚାପ ଦେଇପାରେ । ହୁୱେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କେବେ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଏପରି ଆଦେଶ କେବେ ଆସେ, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବେ ।

ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଭାରତ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି  

ସିଏନ୍ଏନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ଆମେରିକା ସହିତ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଏହାର ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ମଜିରେ ଭାରତ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ଏହାର ଚିନ୍ତା ଆହୁରି ଅଧିକ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚୈତନ୍ୟ ଗିରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କରେ ହୁୱେଇ ଉପକରଣ ସହିତ ଯିବା ଉଚିତ କି ନାହିଁ ତାହା ଏବେ ଭାରତ ବିଚାର କରୁଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ହୁୱେଇକୁ ୫-ଜି ନେଟୱାର୍କ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ତେବେ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ୨୦ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଏକ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ଗିରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି, ଯାହା ଭାରତର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନକୁ ତୀବ୍ର କରିଛି । ଚୀନ୍‌ର ଟିକ୍‌ଟକ୍ ସମେତ ୫୯ ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଭାରତର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ହୁୱେଇ ହୋଇପାରେ । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଦୁନିଆର ବଡ଼ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଏକଜୁଟ ହୋଇ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କ’ଣ ବିପଦରେ ଅଛି ତାହା ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ।

Leave a Reply