ଚୀନ୍‌ର ନିଦ ଜହାଇଲା ଭାରତର ଏକ ଛୋଟ ଦୀପ

ଣନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ପ୍ରାୟ ୧୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଭାରତ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଛି । ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ମୁହାଣରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ରଣନୀତିକ ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବଢ଼ିଥାଏ । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ପରେ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ସୈନ୍ୟଠୁଳ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଅନେକ ବାହିନୀକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହ ଏତେ ଚିନ୍ତିତ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରା କେନାଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛି ।

ଏଠାରେ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି, ଭାରତର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ କାହିଁକି ଏତେ ଚିନ୍ତିତ? ବାସ୍ତବରେ, ବିଶ୍ୱର ବାଣିଜ୍ୟର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ତଥା ଚୀନ୍‌ର ମୋଟ ବାଣିଜ୍ୟର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ମାଲାକା ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଏପରିକି ଚୀନ୍ ଏହାର ତୈଳ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ମାର୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ପ୍ରତିଶତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ । ଆଣ୍ଡାମାନରେ ଭାରତର ଏତେ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ଉପଲବ୍ଧ ଯେ ଏହା ଆରାମରେ ଏହି ମାଲାକା ଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌କୁ ଅବରୋଧ କରିପାରିବ । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଏତେ ଭୟ କରେ । ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ଭାରତ ମାଲାକା ଦେଇ ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଲାଇନର ଯୋଜନାକୁ ସହଜରେ ଭାଙ୍ଗିପାରେ ।

ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଦୁର୍ବଳତା ବିଷୟରେ ଭାରତ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଛି ଏବଂ ଗାଲଭାନ୍ ବିବାଦ ପରଠାରୁ ଭାରତ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ଶୀଘ୍ର ସାମରିକ କେନ୍ଦ୍ର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମୌଳିକ ସାମରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ଯୋଜନାକୁ ଭାରତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କରୁଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧିନରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଅତିରିକ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିମାନ, ଡ୍ରୋନ୍, ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟାଟେରୀ ଏବଂ ପଦାତିକ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଚୀନ୍ କିପରି ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଉଛି, ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଏକ ନୂତନ ନୈସେନା ଏୟାର ଷ୍ଟେସନ “INS Kohasa”କୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତି ବଢ଼ାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ସାମରିକକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତର ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଏକମାତ୍ର ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡ ଯେଉଁଠାରେ ସେନା, ନୌସେନା, ବାୟୁସେନା ଏବଂ କୋଷ୍ଟଗାର୍ଡ ସୈନିକମାନେ ଗୋଟିଏ ଆଦେଶରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଭାରତ ପୂର୍ବରୁ ସୁଖୋଇ -୩୦ ଏମକେଆଇ, ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ବିମାନ ପୋଜିଡନ୍ -୮ ଆଇ ଏବଂ ହେରନ୍-୨ ସିସିଟିଭି ଡ୍ରୋନ୍ ଚଳାଇ ସାରିଛି । ଭାରତ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବରର ନୌସେନା ଏୟାର ଷ୍ଟେସନକୁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବେସରେ ପରିଣତ କରୁଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ । ନିକଟରେ ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସପୋର୍ଟ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଯଥା ଏମଏଲଏସଏ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଜାପାନ ସହିତ ସମାନ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଚୁକ୍ତି ପରେ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ପରସ୍ପରର ସାମରିକ ବେସ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

 ଯଦିଓ ଭାରତ ଆମେରିକା, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସିଙ୍ଗାପୁର ସହିତ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ସପୋର୍ଟ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରିନାହିଁ । କୌଣସି ଦେଶର ନୌସେନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ପ୍ରବେଶ କରିନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ, ଚୀନ୍ ଯେପରି ଗୋଡ଼ ବିସ୍ତାର କରୁଛି, ଭାରତ ଏମଏଲଏସଏ ଚୁକ୍ତିନାମାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ଉଠାଇବା ଉଚିତ । ଯଦି ଚୀନ୍ କୌଣସି ଦୁଃସାହସିକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଏ, ତେବେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରଣନୀତିକ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବ ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ସହଜ କରିବ ।

ଚୀନ୍‌କୁ ଚକିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଆହୁରି ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ କରୁଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଥିବା ମହାନ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଟ୍ରାନ୍ସ-ପଠାଇବା ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭାରତ ୧୦୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଥିବା ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ବନ୍ଦରର ଅନେକ ସୁବିଧା ଅଛି । ପ୍ରଥମେ ଏହି ସ୍ଥାନ ପୂର୍ବ-ପଶ୍ଚିମ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପରିବହନ ମାର୍ଗ ନିକଟରେ । ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଏସିଆନ, ଚୀନ୍, ଜାପାନ ଏବଂ ଭାରତ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥନୈତିକ ଶକ୍ତି ଅଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭାରତର ଏହି ବନ୍ଦର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହେମ୍ବନ୍ତୋଟା ବନ୍ଦରକୁ ସିଧାସଳଖ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେବ ।

ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଜମି ଅଭାବ ହେତୁ ଆଣ୍ଡାମାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ରଣନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଯୋଗ କରି ଭାରତ ସହଜରେ ଏସିଆନ ଦେଶ ଉପରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ । ଏହା ସହ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶର ମୁକାବିଲା କରିପାରିବ । ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ହେଉଛି ଭାରତ ନିକଟରେ ଥିବା ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର, ଯାହା ଆଜି ଚୀନ୍‌କୁ ଅଧିକ ଭୟଭୀତ କରୁଛି ।

Leave a Reply