ପାକିସ୍ତାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଅନ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦେଶ-ଭାରତର ଗୁରୁତ୍ୱ ବଢ଼ୁଛି

ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଆରବ ଦେଶମାନେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ତଡ଼ିଦେଇ ଭାରତର ନିକଟତର

ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ସମ୍ପର୍କକୁ ତିକ୍ତତାର ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଓଆଇସି ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିରାଶ କରିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓଆଇସିର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ସାଉଦି ଆରବକୁ ଓଆଇସି ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଏକ ମୁସଲିମ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ବିଫଳ ସାଉଦି ଗସ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି ଯେ ଆରବ ଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଶେଷ ହୋଇଛି ।

ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରବ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରଣନୀତିକ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ କାଶ୍ମୀର ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଉ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ । ୨୦୦୪-୦୫ ପରଠାରୁ ଆରବ ଦେଶ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ ହୋଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସାଉଦି ତେଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରୁଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆରବ ଦେଶ ଭାରତ ଭଳି ଏକ ନୂତନ ଏବଂ ବିଶାଳ ବଜାର ପାଇଲା । ଏଠାରୁ କେବଳ ଆରବ ଦେଶ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ, ଏହାପରେ ସାଉଦି-ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ବଦଳିଗଲା ।

୨୦୦୦ ପୂର୍ବରୁ ଆରବ ଦେଶ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନର ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ସରକାର ଏବଂ ସାମରିକ ଉପରେ ସାଉଦିର ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ରହିଥିଲା । ସେହିଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ଆରବ ଦେଶମାନେ ଭାରତକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାକୁ ଭୟ କରୁ ନଥିଲେ । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ଯେତେବେଳେ ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆରବ ଦେଶ ଗଭୀର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାକାର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଲେଖା ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କଥା ହେଉଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ କେବଳ “କଳା ସୁନା” ଅର୍ଥାତ୍ ବିଶ୍ୱରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମାଲିକ ଥିଲେ ।

୧୯୭୦ ଦଶକର ବିଶ୍ୱ ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ହେଉଛି ସେହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବର ପ୍ରମାଣ । ୧୯୭୩ ଆରବ-ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଇସ୍ରାଏଲକୁ ସମର୍ଥନ କଲା, ସେତେବେଳେ ଆରବ ଦେଶ ଆମେରିକା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ, ଆମେରିକାରେ ଭୟଙ୍କର ଅବନତି ଘଟିଥିଲା ।

ତଥାପି, ଏହାପରେ ସବୁକିଛି ବଦଳିଗଲା । ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ତେଣୁ ଆମେରିକା ସାଉଦି ତେଲ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ୨୦୦୫ ମସିହାରେ, ଫ୍ରାକିଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଉଦ୍ଭାବନ ସେହି ସବୁକୁ ବଦଳାଇଲା । ଫ୍ରାକିଙ୍ଗ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକା ଭୂତଳ ପଥରରୁ ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ବାହାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲା, ସେହି ଦିନଠାରୁ ଆମେରିକା ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆର ତେଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହ୍ରାସ କରିଆସୁଛି ।

ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଆରମ୍ଭରେ, ଆରବ ଦେଶମାନେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର ଏକଚାଟିଆ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଭାରତରେ ନିଜ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦେଖିଥିଲେ । ୨୦୦୨ର ଗୁଜୁରାଟ ଦଙ୍ଗା ଉପରେ ଆରବ ଦେଶମାନେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଦରକାର ଥିଲା । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ତେଲର କ୍ରେତା କମ୍ ଥିଲେ ।

ଆଜି ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ଭାରତ ଏକ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ୟୁଏଇ, ଓମାନ, ବହାରେନ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଦେଶକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ସେହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ତେଲ ଦର ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ବହୁ ପରିମାଣର ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ହେତୁ ଦର ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଯାହା ସାଉଦି ଅର୍ଥନୀତିରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ଗତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସାଉଦି ଭାରତର ତୈଳ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସାଉଦିର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବାଣିଜ୍ୟ ଭାଗିଦାରୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି । କେବଳ ୨୦୧୭ରେ, ସାଉଦି ସମୁଦାୟ ତୈଳ ରପ୍ତାନୀର ପ୍ରାୟ ୧୧ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତ କିଣିଛି। ଏହି ଉଦୀୟମାନ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାଗିଦାରୀର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଯେ କାଶ୍ମୀର, ରାମ ମନ୍ଦିର, ସିଏଏ ଏବଂ ଏନଆରସି ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆରବ ଦେଶମାନେ ଗୋଟିଏ ବି ଶବ୍ଦ କହି ନାହାଁନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଆରବ ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ଚିତ୍କାର କରିଛି । ଭାରତ ବିରୋଧରେ କହିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି ।

୨୦୧୬ରେ, ସାଉଦି ଏହାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିବିଧ କରିବା ପାଇଁ ଭିଜନ ୨୦୩୦ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ମୂଲ୍ୟ ରହିଛି । ସାଉଦି ପାଇଁ ଭାରତ ଏକ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ନିବେଶ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ବୃହତ ବିନିଯୋଗ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇଥାଏ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ସେହି ଦେଶ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ତୈଳର ସର୍ବାଧିକ ଚାହିଦା ରହିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆରବ ଦେଶମାନେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏହା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଯେ ଆରବ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ବିଶେଷକରି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକତାଠାରୁ ବାଦ୍‌ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ ୧୫ବର୍ଷ ଧରି ରହିଆସିଥିବା ଭାରତ-ସାଉଦି ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ରଣନୀତିକ ଭାଗିଦାରୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଭାରତ-ଆରବ ସମ୍ପର୍କ ପାକିସ୍ତାନକୁ କେବଳ ଇସ୍‌ଲାମ ଜଗତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ଦେଶ ଭାବରେ ପରିଣତ କରିଛି । ସାଉଦି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ଖରାପ ସମ୍ପର୍କ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ।

Leave a Reply