ଲଦାଖ ଘଟଣା ପରେ ଚୀନକୁ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ଘେରାବନ୍ଦୀ

ଜୁନ୍ ୧୫ତାରିଖ ରାତିରେ ଚୀନ୍ ଲଦାଖରେ ଭାରତକୁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ଦ୍ୱାହି ଦେଇ ପିଠିପଟୁ ଛୁରୀ ମାରିଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ସୈନିକମାନେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଲୁହା ନେଲ ପୋଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର ୨୦ଜଣ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ସେହି ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଭାରତ ୪୩ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାରିଛି । ସେବେଠାରୁ ଭାରତ ଚୁପ୍ ହୋଇ ବସିନାହିଁ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଲଗାତାର ଆର୍ଥିକ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି । ବାଲାକୋଟ୍‌ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ପରି ଯେକୌଣସି ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଅପେକ୍ଷା ଅର୍ଥନୈତିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ଆହୁରି ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାର ଦେଶର ସାଧାରଣ ଅର୍ଥନୈତିକ ମାନୁଆଲ – ୨୦୧୭କୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ କୌଣସି ସରକାରୀ ଟେଣ୍ଡରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ସରକାର ଦେଇଥିବା ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର କମ୍ପାନୀର ସମସ୍ତ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ନିଜକୁ ଦକ୍ଷ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହିତ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିଛନ୍ତି କେବଳ ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଟେଣ୍ଡର ପୂରଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ । ଏଥି ସହିତ ସରକାର ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଲଗାମ୍‌କୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଚୀନ୍‌ର ଏକ କମ୍ପାନୀ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଟେଣ୍ଡରରେ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ବିଡିଂ କମ୍ପାନୀ ତେବେ ସେହି କମ୍ପାନୀ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ ହେବ । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ପିଏସୟୁ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ।
ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଯାହା ସିଧାସଳଖ ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ଘଟାଇବ । ବିଜନେସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସରକାର ଖେଳନାଠାରୁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସୁଥିବା କ୍ରୀଡ଼ା ସାମଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ଆସବାବପତ୍ରରୁ ଅନ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ ୩୭୧ଟି ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଅଧିକ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ କଠୋର ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ଆମେ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଭାରତ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚୀନ୍‌ରୁ ପ୍ରାୟ ୫୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଭାରତ ଆସନ୍ତା କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆମଦାନୀରୁ ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଏ, ତେବେ ଚୀନ୍ ୪୦ ରୁ ୫୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବଡ଼ ଆର୍ଥିକ ଝଟ୍‌କା ନିଶ୍ଚିତ ପାଇବ ।

ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୋକ୍ଷରେ ବନ୍ଦର ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ କ୍ରୟ ତଥା ବିକ୍ରିରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଛି । ବନ୍ଦରରେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ୧୦୦% ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ କଷ୍ଟମ୍ସ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହା କେବଳ ଚୀନ୍‌ରେ ନିର୍ମିତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ ହତୋତ୍ସାହିତ କରିବ ।

ଏହାପରେ ଭାରତ ସରକାର ୨୩ ଜୁନ୍‌ରେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସୁଥିବା ଇସ୍ପାତ ଉପରେ ଡମ୍ପିଂ ଆଣ୍ଟି ଡ୍ୟୁଟି ଲାଗୁ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ଡଜନେରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ସରକାର ଆଣ୍ଟି-ଡମ୍ପିଂ ଡ୍ୟୁଟି ଲଗାଇ ପାରିବେ । ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇପାରେ ବୋଲି ଭାରତ ସରକାର ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍ ସରକାର ବଜାର ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ବଜାର ଅର୍ଥନୀତିରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମଦାନୀ କର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ୧୮ ଜୁନ୍‌ରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁରୋଧକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କେତ ଯାହା ପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭାରତ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ସାଧାରଣ ଜନତା ଏବଂ ସିଏଟ୍‌ ପରି ଅନେକ ସ୍ୱାଧୀନ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ସଂଗଠନ କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (ଚୀନ୍) ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ (ଚୀନ୍‌) ରୁ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ସାମଗ୍ରୀର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯାହା ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀର ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା, ଯାହା ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ ।

ସିଏଟ୍ ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ଏହିପରି ଆଇଟମଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଯାହା ମୁଖ୍ୟତଃ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯାହାର ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ କିମ୍ବା ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହୋଇପାରିବ । ‘ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ – ଆମର ଗର୍ବ’ ନାମକ ଏହି ଜାତୀୟ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କ୍ୟାଟ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସିଏଟ୍‌ ଅର୍ଥାତ୍ କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (ସିଏଟ୍‌) ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଡିତ ହେବେ ନାହିଁ, ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କୋଟି କ୍ଷତି ଘଟାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଇ-କମର୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ବିରୋଧରେ ମୂଳ ଦେଶର ନାମ ଲେଖାଯିବା ପାଇଁ ସିଏଟି ସମେତ ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଂଗଠନ ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ଦାବି କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ଭାରତରେ ଗ୍ରାହକ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ୨୦୧୯ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକ ସୁରକ୍ଷା ଆକ୍ଟ ୨୦୧୯ରେ, ଏହା ଉତ୍ପତ୍ତିର ଦେଶ କିମ୍ବା ଧନର ଜିନିଷ ତିଆରି କରିବା ର ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଲେଖିବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ରିଟେଲର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ପରିବେଶରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ପୂର୍ବରୁ ଏକ କ୍ରୋଧ ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବ ଯେ ସେମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ମାଗୁଥିବା ଦ୍ରବ୍ୟ ଚୀନ୍‌ରେ ତିଆରି ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ବିଦେଶୀ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ବିଷୟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ସୂଚନା ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିବା ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରିବା ସହ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ଘରୋଇ ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଛି ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି । ସଡ଼କ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ସଡ଼କ ସେତୁ ନିର୍ମାଣରେ କୌଣସି ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

ସରକାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ତଥା ସମସ୍ତ ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ୪-ଜି କିମ୍ବା ୫-ଜି ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀରୁ କୌଣସି ଉପକରଣ କିଣିବେ ନାହିଁ । ଏହାସହ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କମ୍ପାନୀ ବିଏସଏନଏଲ ବିଦ୍ୟମାନ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ କରିବାକୁ ଏବଂ ନୂତନ ଟେଣ୍ଡର ଜାରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହୁୱେଇ ଏବଂ ଜେଟିଇ ଭଳି ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବଡ଼ କ୍ଷତି ସହିପାରନ୍ତି ।

ଏଥି ସହିତ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କଠାରୁ ଛଡ଼ାଇବା କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ୨୦୧୬ରେ, ଭାରତୀୟ ରେଳ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍‌ ରେଳ ସିଗନାଲ ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଡେଡିକେଟ୍ ମାଲ ପରିବହନ କରିଡରରେ ସିଗନାଲ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଚୁକ୍ତି ବାତିଲ କରିଦେଇଛି । ଚୀନ୍ (ଚୀନ୍) ତଥାପି ବୁଝିପାରିଲା ନାହିଁ ଯେ ସେ କିପରି ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସୀମାକୁ ଟଣାଓଟରା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।

ଏହାପରେ, ୨୯ଜୁନ୍‌ରେ, ସରକାର ସବୁଠାରୁ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଭାରତରେ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆପରେ ଟିକଟକ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା, ଯାହାର ଭାରତରେ ୨୨୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଥିଲେ । ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଟିକଟକ୍ ୬ ବିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ହରାଇଛି । ଏହାପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ୪୭ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଡିଲିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଆପର କ୍ଲୋନଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୭୫ଟି ଅନ୍ୟ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ରାଡାରରେ ଅଛି ।

ତେବେ ଜୁନ୍ ୧୫ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍‌କୁ ଆର୍ଥିକ ଧକ୍କା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ “ପିପୁଲ୍ସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌” ଅର୍ଥାତ୍ ପିବିସି ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ୧.୦୧% ଅଂଶଧନ କ୍ରୟ କଲା, ସେତେବେଳେ ସରକାର ସଚେତନ ହେଲେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ଏଫଡିଆଇ ନିୟମକୁ ବଦଳାଇଲେ ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀର ଅଂଶଧନ କିଣିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସିକ୍ୟୁରିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଯଥା ସେବି କେବଳ ଭାରତର ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଚୀନ୍‌ର ସମସ୍ତ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ମାଗିନାହିଁ, ବରଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ କାରବାରକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ।

ଯଦି କୌଣସି ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବାହାରକୁ ଆସିବ ଯେ ଏହାର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସିସିପି କିମ୍ବା ପିଏଲଏ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ରହିଛି । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଦିଗରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍‌ର ସଂଯୋଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ସରକାର ଆଲିବାବା ଟେନସେଣ୍ଟ ସମେତ ସାତଟି କମ୍ପାନୀର ନାମ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହାର ପିଏଲଏ ସହିତ ଲିଙ୍କ ଅଛି । ଏହି ଉପାୟରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ କୌଣସି ସରକାରର ଖୋଲାଖୋଲି ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର କେତେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଭାରତର ରାଡାରରେ ଅଛି ଏବଂ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ଚୀନ୍ ଭାବିଥିଲା ​​ଯେ ସୀମା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଏହା ଭାରତକୁ ଭୟଭୀତ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

Leave a Reply