ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆମେ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହୁଁ –ଶାହା

ତ କିଛିଦିନ ହେବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି । ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ସେନାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ଅନେକ ଥର ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମକୁ ବାଧା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଗକୁ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଯେତେବେଳେ ସରକାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଏଲଏସିରେ କ’ଣ ଘଟୁଛି ତାହା କହିବା ଉଚିତ । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଦୃଢ଼ ଶବ୍ଦରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ସୀମାର ଏକ ଇଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ସେ କଦାପି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବେ ନାହିଁ ।

କୌଣସି ଦେଶ ଏହାକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ – ଶାହା  

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, ‘କୌଣସି ସାର୍ବଭୌମ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏଲଏସି ଉପରେ ଟେନସନର ପ୍ରକୃତିକୁ ହାଲୁକାଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆମର କୂଟନୈତିକ ଏବଂ ସାମରିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଏଥିରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆମେ ଏଥିପାଇଁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଠିଆ ହେବୁ । ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆପଣ ପଚାରିଛନ୍ତି କି, ଚୀନ୍‌ର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ତୁମେ ରାଗିଛ, କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଏହା ଦରକାର ନାହିଁ ।

ଚୀନ୍‌ର ବିମାନ ୧୦ କିଲୋମିଟର ସୀମାଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ  

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦-୩୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେମାନଙ୍କ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି । ତଥାପି, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ନିୟମ ରହିଛି ଯେ ସୀମାର ୧୦ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବିମାନ ଆସିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିମାନ ସେହି ସୀମାଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଉଡ଼ୁଛି ।

ମେ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା  

ମେ ମାସରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ଚୀନ୍ ଆର୍ମି ଚାଉପାଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ସେନା ସୁଖୋଇ – ୩୦ ଏମକେଆଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଗତ ବର୍ଷ ୬ଟି ପାକିସ୍ତାନୀ ଜେଏଫ -୧୭ ବିମାନର ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପୋକର ସ୍କାର୍ଡୁରୁ ଉଡ଼ିଥିଲା ​​ଏବଂ ଶାହିନ୍ -୮ ନାମକ ଏକ ବ୍ୟାୟାମରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲା ।

 ଚୀନ୍‌ର ଅପାରଗ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ

ଏହିସବୁ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରାୟ ୧୦୦-୧୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ବେସ୍‌ରେ ୧୦-୧୨ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିୟୋଜିତ କରିଛି ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଭାରତୀୟ ସେନା ହଟାନ ଏବଂ ଗାଗୁସା ବେସ୍‌ରେ ଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ (J-11 ଏବଂ J-7) ର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ୧୦-୧୨ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ସୀମା ନିକଟରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚୀନ୍ ବିମାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗତିବିଧି ଉପରେ ସେନା ନଜର ରଖିଛି ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.