ହିନ୍ଦୁ ସମାଜର ପ୍ରକୃତ ଶତ୍ରୁ ହେଉଛି ଛଦ୍ମ-ହିନ୍ଦୁ : ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ‘ଅସୁସ୍ଥ’ କିମ୍ବା ‘ଲିବଟାର୍ଡ’ ନୁହଁନ୍ତି

 

କ୍ୟାପ୍ଟେନ ଜି. ଆର. ଗୋପୀନାଥ

 

  • ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷମାନେ ଭାରତର ଉଦାରବାଦୀ ଚରିତ୍ରକୁ ବହୁ କ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି
  • କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ କରାଯାଇଛି
  • ରାଜନେତାମାନେ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଚିନ୍ତାଧାରା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ

 

ର୍ମ ନିରପେକ୍ଷ, ଉଦାରବାଦୀ, ବୌଦ୍ଧିକ ପରି ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇ ‘ଅସୁସ୍ଥ’, ‘ଲିବଟାର୍ଡ’, ‘ସହରୀ ନକ୍ସଲ’ଙ୍କଦ୍ୱାରା ବଦଳାଗଲା ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ସହରୀ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉପହାସର ଫ୍ୟାଶନ୍ ଅଟେ । ଜଣେ ସେମାନଙ୍କୁ ‘ହିନ୍ଦୁ ବୁରୋଜିଆ’ ବୋଲି କହିପାରେ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ‘ସ୍ୟୁଡ଼ୋ ହିନ୍ଦୁ’ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ । ସେମାନେ ଗେରୁଆ ପିନ୍ଧନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଦେଖିପାରିବେ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମିଶନାରୀ ଏବଂ ଜିହାଦି ମୁଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା କାମ ଅପେକ୍ଷା ଆଜି ଏହି ଛଦ୍ମ ହିନ୍ଦୁମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ କି ? ଛଦ୍ମବେଶୀ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ସହିତ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅବରୋଧରେ ଅଛି କି ?

ଆମେ ତାହା ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ, ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ସେମାନେ କରିଥିବା କ୍ଷତି ବିଷୟରେ କିଛି ଶବ୍ଦ – ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ସହଜରେ କ୍ଷମା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଆମ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବହୁତଗୁଡ଼ିଏ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧାରେ ଚିହ୍ନି ପାରିବେ । ଯଦି ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ତଥା ଉଦାରବାଦୀ ଭଳି ଉଚ୍ଚ ଶବ୍ଦ ଆଜି ଆମ ପାଇଁ ଯାହା ବୁଝାଏ ତା’ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ “ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ” ଏକ ଦଳ, ଏହାର ରାଜନୀତି ଏବଂ ନିଜ ବୁଦ୍ଧି ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସଠାରୁ ଏକ ମୃତ ଚିନ୍ତାଧାରା ପ୍ରତି ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଛି । ଏହାର ଅଭ୍ୟାସରେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଥିଲେ ।

ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଦଳିତଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଯାହା ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ଅବନତି ଦେଖାଇଲା; ବାମପନ୍ଥୀ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଗ୍ରହଣ କର କିନ୍ତୁ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ଦଳିତମାନେ ସେମାନଙ୍କର ‘ବିଶ୍ୱାସ’ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ସେମାନେ ମୁକ୍ତ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସେମାନେ ଗ୍ରାମ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ କେବଳ ଗରିବ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ଅପମାନିତ କରିଥିଲା, ଏହାଠାରୁ ବଳି ଆମ ସମାଜରେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଆଉ ଅନେକ କିଛି ଅଛି । ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହରେ, ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଇସଲାମୀୟ ଜିହାଦୀମାନଙ୍କ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଅନ୍ଧ ସମର୍ଥନ କରି କାଶ୍ମୀରରେ ଶିଖ୍‌ ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେଶ ଛାଡ଼ିଥିଲେ ।

ଛାମୁଆ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମାନ ଉତ୍ସାହରେ ବାନ୍ଧି ରଖି ନଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଈ / ଗାଈ ଜିହାଦୀ ଏବଂ ଭାରତରେ ଘୃଣାର ମଞ୍ଜି ବୁଣୁଥିବା ପାଗଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ସଂକ୍ଷେପରେ, ସେ ଏକ ଅହଂକାରୀ ‘ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ପ୍ରଶଂସକ’ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ପ୍ରମୁଖ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଉର୍ବର ଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କଲେ । 

ବର୍ଟ୍ରାଣ୍ଡ ରସେଲ ଏବଂ ଆଲବର୍ଟ ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କ ପରି ମହାନ ଉଦାରବାଦୀ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ – ଯଦିଓ ଅବିଶ୍ୱାସୀମାନେ – ମାନବିକତା ପାଇଁ ଆତ୍ମା ​​ଏବଂ ସହାନୁଭୂତି ଥିଲେ । ଆଇନଷ୍ଟାଇନ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସୀ ନୁହଁନ୍ତି ଯିଏ ମଣିଷକୁ ପୁରସ୍କୃତ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦଣ୍ଡ ଦିଅନ୍ତି – ସେ କହିଛନ୍ତି – “ମୁଁ ଜଣେ ଗଭୀର ଧାର୍ମିକ ଅଣ-ବିଶ୍ୱାସୀ । ଏହା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଧର୍ମ ଅଟେ ।”  

ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧ ରାଜନେତାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ନୁହେଁ । ସେମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ସେମାନଙ୍କର ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଷୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଭୋଟ୍ । ରୋନାଲ୍ଡ ରେଗାନ୍ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଂକ୍ଷେପରେ କହିଛନ୍ତି: “କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜନୀତି ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରାତନ ବୃତ୍ତି । ମୁଁ ଜାଣିଲି ଯେ ଏହା ପ୍ରଥମ ସହିତ ଏକ ଚମତ୍କାର ସମାନତା ରହିଛି।”  

ବିପଦ ଆମ ଭିତରେ ଅଛି  

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷତା ଆଜି ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପ୍ରତି ବିପଦ ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ଛଦ୍ମ ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ କିମ୍ବା କଳ୍ପିତ ଇସ୍‌ଲାମ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ । ଏହା ଭିତରୁ ଭାରତରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ, ସମୁଦାୟ ସମାଜ ତଥା ବିଦେଶରେ ଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ଛଦ୍ମ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସିଛି ।

ଏକ ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ଏହାର ନୈତିକତା ପାଇଁ ବିପଦ ଅଧିକ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଏକ ସମାଜର ସାଧାରଣ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଭୂତମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ଦିନକୁ ଘୃଣା କରିବାକୁ ଘୃଣା କରନ୍ତି । କିଛିଦିନ ତୁମେ କାହାଣୀରେ ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇଯାଅ ଯାହା ତୁମକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥାଏ, ଅଜ୍ଞାତ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହତ୍ୟା ଏବଂ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବିକା ନଷ୍ଟ ହେବା ସମୟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ  ଏବଂ ଏକ ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ଅନୁଭବ ଅଛି, ଯାହା ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରେ ଯେ ଆମେ ଯଥେଷ୍ଟ କରିନାହୁଁ । ଏହା ବିଷୟରେ ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ଧାର୍ମିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ୨୦୦୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ଇତିହାସକୁ ଫେରି ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ଏକ ନୂତନ ମିଳିମିଳା, ଅଜ୍ଞାତ କରୋନା ଭାଇରସ୍‌ଠାରୁ ଅଧିକ ଖରାପ, ପୃଥିବୀର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ଭାରତରେ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଆଇନଷ୍ଟାଇନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନବିକତା ପାଇଁ ‘ଜାତୀୟତା’ ହେଉଛି ନୂଆ ମିଳିମିଳା ।

ଗୋଟିଏ ଦିନ ବିତିଯାଏ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ସାଇଟ ଏବଂ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ବିଷାକ୍ତ ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଆବେଗକୁ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରୁନାହୁଁ । ଯଦି ପ୍ରେରକମାନେ ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ଅଜ୍ଞାତ ପ୍ରେରକ ତେବେ ଜଣେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ପିଲାଦିନର ସହପାଠୀ, ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ବନ୍ଧୁ, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସହକର୍ମୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କର, ଯାହାକୁ ତୁମେ ସହଜ ବୋଲି ଭାବୁଥିଲ, ସାଧାରଣ ଏବଂ ସ୍ନେହୀ, ଯାହାଙ୍କ ସହିତ ତୁମେ ଭୋଜନ କରି ଭଲ ପାଇ ହସିଥିଲ, ତୁମେ କ’ଣ କରିବ ? ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ତୁମକୁ ଏବଂ ୨୦ ଜଣଙ୍କୁ କିଛି ନାମହୀନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମତାମତ ପଠାଉଥିବାର ଦେଖିବ, କିମ୍ବା ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ କୁସଂସ୍କାରର ଶତ୍ରୁତା, ଘୃଣ୍ୟ ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ମନର ଅସମ୍ଭବ ଉଦ୍ଭାବନରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେବେ ତୁମେ ହତାଶ୍‌ ହୋଇପଡ଼ିବ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପ୍ରମାଣ ଦେଖାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମିତ୍ତଲଙ୍କ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଚାରି ଅକ୍ଷରର ଶବ୍ଦରେ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଡ଼ିଓ ନକଲି ଅଟେ କିମ୍ବା ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆମେରିକାରେ ଏନଆରଆଇକୁ କୁହନ୍ତି ଯେ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଭାରତରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ହେବା ବିଷୟରେ ଅଜ୍ଞାତ ଭାଇରାଲ୍ ବାର୍ତ୍ତା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ, ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ ନାହିଁ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ସେ ଏପରି ଜିନିଷକୁ ମୂର୍ଖ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ତେବେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନାହିଁ । ଯଦି ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରିବ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ‘ହିନ୍ଦୁମାନେ ନିଶ୍ଚୟ ଉଠିବେ’ କହନ୍ତି, ତେବେ ତୁମେ ଯାହା ପାଇବ ତାହା ଅଧିକ ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ । 

ତୁମେ ଅନୁଭବ କରୁଛ ଯେପରି ତୁମର ପ୍ରାଣରେ ଲୁହା ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଭାରତର ମହାନ ସାଧୁ ଓ ସନ୍ଥମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବ, ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚନା କରାଯାଏ – ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ, ନରସି ମେହେଟ୍ଟା, ମିରାବାଇ, ଏମ୍. କେ. ଗାନ୍ଧୀ, ରବୀନ୍ଦ୍ରନାଥ ଟାଗୋର, ଅରୋବିନ୍ଦୋ, ପରମହଂସ ଯୋଗାନନ୍ଦ, ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ, ବାସଭନ୍ନା, ଥିରୁଭାଲୁଭର୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ – ଗୋଟିଏ ଗୁଣ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଚାଲିଥାଏ: ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରେମ ଏବଂ କରୁଣା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକତାରେଶ୍ୱର ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ କନ୍ନଡ଼ର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ କବି କୁଭେମ୍ପୁ କ’ଣ କହିଥିଲେ ? ବିଶ୍ୱ ମାନଭା ‘(ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍ ମ୍ୟାନ୍) । 

ଅସ୍ଥାୟୀ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ  ଏବଂ ଭାବିବାକୁ ଯେ ପୁରାତନ ଦୁର୍ବଳ ହିନ୍ଦୁ ଯିଏ ଅହିଂସାକୁ ନିଜ ଧର୍ମରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଆଇନଷ୍ଟାଇନଙ୍କୁ ଯୀଶୁ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ହିନ୍ଦୁ ଅତି ନିକଟରୁ ତିନୋଟି ଗୁଳିମାରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଜୀବନ ଲିଭିଗଲା । ମୁଁ କଳ୍ପନା କଲି, ଯଦି ପ୍ରଭୁ ରାମ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଗୁଣର ପ୍ରତୀକ, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା, ଯଦି ‘ସେ’ ଅଦୃଶ୍ୟ ଭାବରେ ଚାଲୁଥିବେ ଏବଂ ଜଣେ ରାଜନୈତିକ ନେତାଙ୍କ “ଗୋଲି ମାରୋ ସାଲୋନ୍ କୋ (ଦେଶଦ୍ରୋହୀମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କର)” ଚିତ୍କାର କରିବେ ତାଙ୍କ ନାମରେ, ତା’ହେଲେ ରାମଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଦିଅନ୍ତୁ, ରାବଣ ମଧ୍ୟ ନିନ୍ଦା କରିଥାନ୍ତେ, “ଏମାନେ ହିନ୍ଦୁ ନୁହଁନ୍ତି । ଏମାନେ ଛଦ୍ମ ହିନ୍ଦୁ ”। ରାଗ ଦ୍ୱାରା ଅଣାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଅବରୋଧ ହୋଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି, ସେମାନେ ବରିଷ୍ଠ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ପୃଷ୍ଠପୋଷକତା ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ବହୁ ‘ଛଦ୍ମବେଶୀ ହିନ୍ଦୁ’ ଯେଉଁମାନେ କୋରସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ରାଜନେତାଙ୍କ ଆହ୍ୱାନକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରିଥିଲେ ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବିପଦରେ ଅଛି କି? 

ନା, ମୋ ମତରେ ନୁହେଁ । ଏହା ୩୦୦୦ ବର୍ଷର ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ପ୍ରଭାବରୁ ବଞ୍ଚିଛି । ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ବୃହଷ୍ପତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଚାରାଭାକସ୍, ଏକ ବୈଦିକ ରୀତିନୀତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ଏକ ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେହେତୁ ମେକ୍ସିକୋର କବି ତଥା ନୋବେଲ ବିଜେତା ଅକ୍ଟାଭିଓ ପାଜ ସ୍ମରଣୀୟ ଭାବରେ ଇନ୍ ଲାଇଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ଲେଖିଛନ୍ତି: “ଏକ ବିରାଟ ମେଟାଫାଇଜିକାଲ୍ ବୋଆ ପରି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଧୀରେ ଧୀରେ ବିଦେଶୀ ସଂସ୍କୃତି, ଦେବତା, ଭାଷା ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସକୁ ହଜମ କରେ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରେ ନାହିଁ; ଏହା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଜନଜାତି, ସେମାନଙ୍କର ଦେବତା ଏବଂ ରୀତିନୀତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।” ଏହା ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଅନୁକରଣ କରେ ଏବଂ ଅନୁକରଣ କରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ମହାନ ଧର୍ମ – ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ, ଜୈନ ଧର୍ମ ଏବଂ ଶିଖ ଧର୍ମ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ରହିବାକୁ ତଥା ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା ।  

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ନିଜକୁ ଏକ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ଧର୍ମରେ ପରିଣତ କରିବ କି ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ସ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ସହ ଛଦ୍ମ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏକ ରାମ୍ପରେ ଅଛନ୍ତି ? ଏହା ଅସ୍ଥାୟୀ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ, “ଖାଲି ପୁରୁଷ, ଷ୍ଟଫ୍ ପୁରୁଷ, ଏକତ୍ର ଆଣ୍ଠୁଏ, ନଡ଼ା ଭର୍ତ୍ତି ହେଡ଼ପିସ୍”କୁ ଅଧିକ ଶ୍ରେୟ ଦେବ ।

କିନ୍ତୁ ଏକ ଅନୁଭବ ଅଛି: ଏକ ‘ଭାଇରସ୍’ ଆମ ସମାଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ଅସ୍ଥିର କରୁଛି । ଏବଂ ‘ବୈସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମ୍’ (ବିଶ୍ୱ ଗୋଟିଏ ପରିବାର)ରେ ବିଶ୍ୱାସକରୁଥିବା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହି ଜୀବାଣୁର ଶିକାର ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ ହଜିଯାଇଥିବା ପରି ମନେହୁଏ । ଓଡେରୁ ୱିଲିୟମ୍ ୱାର୍ଡସୱର୍ଥର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲେଖା: ଅମରତାର ଅନ୍ତର ମନକୁ ଆସେ: “ସ୍ୱପ୍ନର ଗୌରବ ଏବଂ ସତେଜତା । ମୁଁ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛି, ଟର୍ନ୍ କରନ୍ତୁ, ରାତି କିମ୍ବା ଦିନ ସୁଦ୍ଧା, ମୁଁ ଯାହା ଦେଖିଛି, ତାହା ମୁଁ ଆଉ ଦେଖି ପାରିବି ନାହିଁ। ”

 

(କ୍ୟାପଟେନ ଜି.ଆର, ରାମସ୍ୱାମୀ ଆଇୟେଙ୍ଗର ଗୋପୀନାଥ ଏୟାର ଡେକାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଲେଖକ। ଏହା ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମତ  ।)

ସୌଜନ୍ୟ-ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌.ଇନ୍

 

 

Leave a Reply