୨୮ଟଙ୍କାର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ୪୩ ଟଙ୍କାର ଟ୍ୟାକ୍ସ

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ଗଣିତ ଏପରି । ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି 

ଆମେରିକୀୟ ଅଶୋଧିତ ସାମଗ୍ରୀର ଫ୍ୟୁଚର ମୂଲ୍ୟ ଶୂନ୍ୟ ତଳେ ରହିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେଉ ନଥିଲା 

ଏହା ପଛରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ । ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲାଗୁ କରୁଥିବା ଟିକସ ବହୁତ ଅଧିକ 

ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସର ଲାଭ କାହିଁକି ପାଇବ ନାହିଁ? ଟିକସ ମୂଲ୍ୟର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଲିଟରରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ କିଣନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଦେବେ ନାହିଁ

ଯେଉଁଠାରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି, ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ୬୨ ଟଙ୍କା ରହିଛି

ଭୁବନେଶ୍ଵର,(ଓଟି): ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୀତିରେ କରୋନାଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ହ୍ରାସ ଘଟାଇଛି । ପରିସ୍ଥିତି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଛି ଯେ ଆମେରିକାର ବଜାରରେ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମୂଲ୍ୟ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟଙ୍କା ମିଳୁଛି, ଡିଜେଲ ଲିଟର ପିଛା ପାଖାପାଖି ୬୨ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ, ବିଶ୍ୱରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ପାଣିରୁ ତଳକୁ ଆସିଛି, ତେବେ ଆମେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ଏତେ ମହଙ୍ଗା କାହିଁକି ନେଉଛୁ ?

୮୫% ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ବାହାରୁ ଆସିଥାଏ  

ଭାରତରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀର ଚାହିଦା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ପାଦନ ଯଥେଷ୍ଟ ନୁହେଁ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ପ୍ରାୟ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଯଦି ଏହା ବୈଦେଶିକ ବଜାରରେ ମହଙ୍ଗା ହୁଏ, ତେବେ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଏବଂ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଶସ୍ତା ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଶସ୍ତା ହେବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପରି ଦେଖାଯାଉନାହିଁ । ଏକ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ମୂଲ୍ୟରେ କ’ଣ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ।

ତୈଳ ଖେଳରେ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ ହାତ

ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ସରକାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ଆକାରରେ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୪ରୁ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୬ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୯ ଥର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ଥରେ ରିଲିଫ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା କରି ୨୦୧୪-୧୫ ରୁ ୨୦୧୮-୧୯ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତୈଳ ଉପରେ ଟିକସ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ପ୍ରବାହିତ ଗଙ୍ଗାରେ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ହାତଛଡ଼ା କରିନାହାଁନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଭ୍ୟାଟ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ଧନୀ କଲା। ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଭ୍ୟାଟ୍ ୧.୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଥିଲା, ୨୦୧୭-୧୮ ରେ ଏହା ୧.୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥର ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହା ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ ।

୨୮ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ୪୩ ଟଙ୍କା ଟ୍ୟାକ୍ସ  

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଲିଟରରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ କିଣନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଦେବେ ନାହିଁ । ଏହି ଅର୍ଥର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଟିକସ ଆକାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇଥାଏ। ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ତୈଳ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀ ଇଣ୍ଡିଆନ ଅଏଲରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗୋଟିଏ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ପୂର୍ବ କାରଖାନା ମୂଲ୍ୟ କିମ୍ବା ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ୨୭.୯୬ ଟଙ୍କା। ଏଥିରେ ୨୮.୨୮ ଟଙ୍କା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି, ମାଲ ପରିବହନ ଉପରେ ୩୨ପଇସା, ଡିଲର କମିଶନ ୩.୫୪ ପଇସା ଏବଂ ୧୪.୭୯ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭ୍ୟାଟ୍ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଭ୍ୟାଟ୍ ଡିଲର କମିଶନ ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । ମୋଟ ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ୬୯.୫୯ ଟଙ୍କା ରହିଛି ।

ଡିଜେଲ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ନାହିଁ  

ଡିଜେଲ ଉପରେ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସରକାର ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଲିଟର ଡିଜେଲର ପୂର୍ବ କାରଖାନା ମୂଲ୍ୟ କିମ୍ବା ମୂଳ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୩୧.୪୯ ପଇସା । ଏହାର ଲିଟର ପିଛା ୨୯ ପଇସା ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହେଉଛି ୧୮.୮୩ ଟଙ୍କା, ଡିଲର କମିଶନ ହେଉଛି ୨.୪୯ଟଙ୍କା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଭ୍ୟାଟ୍ ୯.୧୯ ଟଙ୍କା ।  ଏହିପରି, ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୬୨.୨୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଏ ।

Leave a Reply