ଆମେରିକା ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ କାହିଁକି ନିଷେଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି

ନିକଟରେ ଭାରତରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ସ୍ଥଳ ଚୀନ୍‌ରେ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ଭାରତର ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇପାରେ। ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ ।  

ମେରିକାର ସଚିବ ମାଇକ ପମ୍ପିଓ ନିକଟରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଆପ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଆମେରିକା ବିଚାର କରୁଛି । ଯାହା ପରେ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି ଯେ ଭାରତର ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବାବେଳେ ଆମେରିକା ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ଆପକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ କରିପାରିବ । ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ । ପମ୍ପିଓ ତାଙ୍କର ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା କାରଣରୁ ଭାରତ ଏହି ଆପ୍‌କୁ ବାରଣ କରିସାରିଛି ।

ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହକୁ ନେଇ ଆମେରିକା ଚିନ୍ତିତ  

ଆମେରିକା ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ । ବାସ୍ତବରେ, ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ସହ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତେଣୁ ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟର ଅପବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ଆମେରିକା ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ତେଣୁ ଆମେରିକାରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଛି ।

ଭାରତରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି

ନିକଟରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସମେତ ଭାରତରେ ୫୯ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, କ୍ୟାମ ସ୍କାନର୍, ହାଲୋ, ୱେଗୋ, ୟୁସି ନ୍ୟୁଜ୍ ଭଳି ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନାହାଁନ୍ତି।

ଚୀନ୍‌ରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ନିଷେଧ ହୋଇସାରିଛି

ନିକଟରେ ଭାରତରେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ରେ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ତଥାପି, ଏହି ଆପର କମ୍ପାନୀ (ବାଇଟ୍ ଡାନ୍ସ) ଚାଇନିଜ୍ ଅଟେ । ଭାରତ ସରକାର ଏହାକୁ ବାରଣ କରିବା ପରେ ଏହା ବେଜିଂଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଛି । କମ୍ପାନୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ଯେ ସିଙ୍ଗାପୁରର ସର୍ଭରରେ ଭାରତୀୟ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ ହେଉଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ସରକାର ତଥ୍ୟ ମାଗି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ଏହି ଅନୁରୋଧ କେବେ ପୂରଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply