ଭଲ କାମ କରି ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ସଂଜୟ ରାଉତଙ୍କ ଚକ୍ଷୁଶୀଳ

ଥାରେ ଅଛି, “ସନ୍ଦେହ ରୋଗ ପାଇଁ ବଇଦ ପାଖରେ ଔଷଧ ନାହିଁ” । ଏହି ସନ୍ଦେହ ସଂଜୟ ରାଉତଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକଦମ୍‌ ଫିଟ୍‌ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଭଳିଭାବେ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ଅନେକ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇଥିଲେ ଏହା ପଛରେ ସଂଜୟ ରାଉତଙ୍କୁ ବିଜେପି ରାଜନୀତି ନଜର ଆସିଛି ।

ଯଦି ସଂଜୟ ରାଉତ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ବିଜେପିକୁ ମହାତ୍ମା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସାମ୍‌ନାରେ ପ୍ରକାଶିତ ତାଙ୍କ ଲେଖା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କାରଣରୁ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ହଠାତ୍ ସକ୍ରିୟ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିନେତା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହରକୁ ପଠାଇଥିଲେ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜ୍ୟପାଳ ତାଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ‘ମହାତ୍ମା ସୁଦ୍‌’ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିଛି କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବସ୍ କେଉଁଠୁ ଆଣୁଛନ୍ତି ?

ଯଦି ଆପଣ ନିଜେ କିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଯିଏ ପ୍ରକୃତରେ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ତଳକୁ ଖସାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ସଞ୍ଜୟ ରାଉତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଆମୀର ସିଦ୍ଦିକିଙ୍କ ନିର୍ବୋଧତା ମଧ୍ୟ ଭଲ ଦେଖାଗଲା । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଅଭିନେତା ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ଅନେକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଲୋକ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ସଂଜୟ ରାଉତଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅପମାନଜନକ ବିବୃତ୍ତି ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ତୀବ୍ର ଆକ୍ରୋଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ​​ଏବଂ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ଅପମାନଜନକ ବିବୃତ୍ତି ପାଇଁ ସଂଜୟ ରାଉତଙ୍କ ଉପରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମାଲୋଚନା ପରେ ଉଦ୍ଧବ ସରକାର ନିଜେ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିଛି ।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ଦେଶମୁଖ କହିଛନ୍ତି, “ଅଭିନେତା ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ ଅନେକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇ ଏକ ଭଲ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ସାହେବ ଏହା ଉପରେ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଶୁଣି ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କେହି ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛୁ ।”

ଯାହା ବି ହେଉ, ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ମଧ୍ୟ ସୋନୁ ସୁଦ୍‌କୁ ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବାସିନ୍ଦା ତଥା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଯାହା କରିଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଆକଳନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁମ୍ବାଇରେ ସର୍ବାଧିକ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ସର୍ବଶେଷ ଆକଳନ ପରେ ମୁମ୍ବାଇରେ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ୪୬୦୮୦ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି । ଅର୍ଥାତ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୋଟ ମାମଲାର ୫୧ ପ୍ରତିଶତ କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ଦେଖିଛି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରାଯାଇ ନାହିଁ କିମ୍ବା ନିୟମକୁ ଅନୁସରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଚାର ମିଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅବହେଳାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ସୋନୁ ସୁଦ୍‌ଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ।

ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ ନିଜେ ଶାନ୍ତିରେ ବଞ୍ଚନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶାନ୍ତିରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କେହି ଅନ୍ୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରେ ଏହା ଶିବସେନାର ହେବ ନାହିଁ, ଏହା କେବଳ ବିଜେପିର ହେବ ତେବେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂଜୟ ରାଉତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବେ ଯେ ଏହି ସାହାଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ରାଜନୀତିରେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା ।

Leave a Reply