କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ ଶୀଘ୍ର ଓଲଟ ଗତି କରିବ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

  • ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଆଶା କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଗ୍ରାଫ କେବଳ ଫ୍ଲାଟ ହେବ ନାହିଁ ବରଂ ଓଲଟା ହେବ
  • ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ପରିସର ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଆସୁଛି 
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷା କିଟ୍ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ 
  • ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ଟୀକା ତିଆରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସଫଳତା ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ

 ମେ ମାସରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ସେପଟେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏକ ଆରାମଦାୟକ । ଏକ ଘରୋଇ ଚ୍ୟାନେଲ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ, କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ, କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ କେବଳ ଫ୍ଲାଟ ହେବ ନାହିଁ ବରଂ ଓଲଟା ମଧ୍ୟ ହେବ । ପରୀକ୍ଷଣ ପରିସର ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଗତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଆଜିକାଲି ଅଧିକ ମାମଲା ଆସୁଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆଜି ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୫୬ ହଜାର ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୧୮୦୦ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ୧୭ ହଜାର ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି । ଆମର ପୁନଃରୁଦ୍ଧାର ହାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଜନସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧୩୫ କୋଟି ଅର୍ଥାତ୍ ବିଶ୍ୱର ୨୦ ଟି ଦେଶ ସହିତ ସମାନ । ଛୋଟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଆମର ଅନେକ ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରୁଛି । ଲୋକମାନେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆଙ୍କ ବକ୍ତବ୍ୟରେ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କ’ଣ କହିଥିଲେ ?

ଏଆଇଏମଏସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇରେ କରୋନା ମାମଲା ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ । ଏହା ଉପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୋର କିଛି ନାହିଁ । ସେ ଚିନ୍ତା କରି ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ମୁଁ ଜାଣେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ମୁଁ କହିପାରେ ଯେ ମୁଁ ଆଶାବାଦୀ । ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ, ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମତଳ ଏବଂ ଓଲଟା ହୋଇଯିବ । କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ବିଜୟ ହାସଲ କରିବୁ ।

ଆଉ ଚୀନ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ନୁହେଁ, ହୋମ୍ କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର ହେବ

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଗୋଟିଏ ଲ୍ୟାବରୁ ୪୫୨ ଟି ଲ୍ୟାବ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଆଜି ଦୈନିକ ୮୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଆମେ ୩୧ ମେ ସୁଦ୍ଧା ୧ ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଥିଲୁ । ପରୀକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଆମେ ଦୁନିଆରେ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ରହିଛୁ । ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଆମକୁ ଜିଲାରେ ୨୫୦ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ୭-୮ ହଜାର ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇଛି । କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ବିଳମ୍ବରେ ଆସୁଛି, ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯିବ । ଭଲ ଖବର ହେଉଛି ଆମର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମେ ’ମାସରେ ଭାରତରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଏବଂ ଆରଟି- ପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଆଗାମୀ ସମୟରେ କେବଳ ଏହି କିଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଟୀକା ଖୋଜିବା କାମ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

 ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲିବ 

ଧିରେ ଧିରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଖୋଲିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅସାଧାରଣ ସାହସ ଦେଖାଇ ଏଭଳି ଲମ୍ବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଖୋଲିବା କିମ୍ବା ଛାଡ଼ିବାର ପ୍ରଭାବ ସେଠାରେ ରହିବ ନାହିଁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଭୁଲିଯାଉ ଯେ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଯଦି ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକି ପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ୧୭ ପରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତକୁ ଆଧାର କରି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ?

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ମେଟ୍ରୋ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ଚିନ୍ତା ଅଛି କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ସହରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବେ । ଏଠାରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ୧୫ ଜଣ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି କ୍ଲଷ୍ଟରରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି । ସେଠାରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଶତପ୍ରତିଶତ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇନପାରେ । ଏଠାରେ ଥିବା ସରକାରମାନେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୌଣସି ସୁଯୋଗକୁ ଛାଡ଼ି ନାହାଁନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି। ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବୁ ।

‘ଯଦି ଟୀକା ନହୁଏ, ସାମାଜିକ ଟୀକା କାମ କରିବ’

ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଟୀକା ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଆମ ଲକ୍‌କଡାଉନ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏପରିକି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ସାମାଜିକ ଟୀକା ବ୍ୟବହାର ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଦେଶ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ମୁଁ କର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ

ଆମେ ପ୍ରଥମେ କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଦେଶ ଆମକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଜି ଦେଶର ସମସ୍ତ ସରକାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ଆମର ରୋଗ ନିରୀକ୍ଷଣ ବହୁତ ଭଲ । ଆମେ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁଛୁ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଶଂସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଭାରତ ଆଡ଼କୁ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି । କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଦେଶ ବଡ଼ ସଫଳତା ପାଇବ ।

ବିଦେଶରୁ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିବା ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଇଟାଲୀକୁ ଦେଖୁଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ ଯେ ମେ-ଜୁନ୍ ମାସରେ ଭାରତରେ ୩୦୦ ନିୟୁତ ମାମଲା ହେବ ଏବଂ କରୋନା ସୁନାମି ଆସିବ । ମୁଁ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ଗଣିତ ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ରୋଗ ଗଣନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଆମେରିକାର ଅବସ୍ଥା ଭାରତଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ । ଭାରତରେ, ଅସମାନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଏହାର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଆମେ ଭାରତରୁ ପୋଲିଓ ଏବଂ ଛୋଟପୋକ ଭଳି ରୋଗ ଦେଖାଇଛୁ ।

 

Leave a Reply