ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଟାର୍ଗେଟରେ

ଚୀନ୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଏମଓୟୁ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡ଼ିକ ହେଲା- ମଣିପାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଓପି ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ଲୋବାଲ ୟୁନିଭରସିଟି, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି) ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିକେଟିଇ ସୋସାଇଟିର ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍, ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆଲାଏନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟି ।

ଟେଲିକମ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ ହେବାପରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗାଲଭାନରେ ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣ ପରଠାରୁ ଦେଶରେ ଚୀନ୍‌ର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସରକାର ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ସେହି କ୍ରମରେ, ଜୁଲାଇ ୧୫ରେ ସରକାରୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ଭାରତର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ସିସିପିର ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଅନୁପ୍ରବେଶ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ବୈଠକରେ ଅନେକ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ଚୀନ୍‌ର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଜନସତା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଦ୍ୱାରା ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଟେଲିକମ୍ ଏବଂ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ କିପରି ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଅନେକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ବିନା ଚୀନ୍‌ର ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରନ୍ତି ।

ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଇ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍  ଚାଇନିଜ୍ ହାନ ଭାଷାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାନୀୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ସହବନ୍ଧିତ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ଏକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଦେଶ ଏବଂ ସେଠାରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସିସିପି ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି । ସମାନ ସଂଗଠନର ସାହାଯ୍ୟରେ ସିସିପି ଏହାର ପ୍ରଚାର ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବିସ୍ତାର କରେ ।

ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସେହି ଦେଶର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରିବେ । ସେହି ଦେଶର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ସିସିପି ସହିତ ସୁସଙ୍ଗତ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସିସିପି ପାଇଁ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାରକୁ ସହଜ କରିପାରିବେ । କନଫୁସିୟସ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରୁ ଡେନମାର୍କ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ବେଲଜିୟମ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ସ୍ୱିଡେନ ଭଳି ଅନେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ଏହି କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିର ରାଡାରରେ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ୨୦୧୮ରେ ଦୈନିକ ପାଇନ୍ଅର୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ଯେ ବେଜିଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କନଫୁସିୟସ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌କୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ମୁମ୍ବାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କନଫୁସିୟସ୍ ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଭେଲୋର, ସୁଲୁର, କୋଏମ୍ବାଟୁର ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେବା ପରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀର ଅନୁପ୍ରବେଶର ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକର ଏହି ଚେତାବନୀ ପରେ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୨ରେ, ମଣିପାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଚୀନ୍‌ର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ତିଆନ୍‌ଜିନ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ସାଂଘାଇର ଟୋଙ୍ଗଜି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ଏହି ଏମଓୟୁ ସହିତ ମଣିପାଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ହେଲା ଯେଉଁଥିରେ ଚୀନ୍‌ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଏମଓୟୁ ରହିଥିଲା । ୨୦୧୫ ମସିହାରେ, ଚୀନ୍‌ର ସିଙ୍ଗହୁଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ  ଓପି ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ଲୋବାଲ ୟୁନିଭରସିଟି (ଜିଜିୟୁ)ର ଜିନ୍ଦଲ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଆଫେୟାର୍ସ ସହିତ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (ଆଇଆଇଟି), ଭୁବନେଶ୍ୱର ଧାତୁ, ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ସାମଗ୍ରୀ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ୨୦୧୬ରେ ଚୀନ୍‌ର ସାଂଘାଇ ଜିଆଓ ଟୋଙ୍ଗ ୟୁନିଭରସିଟି ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ୨୦୧୭ରେ, ଡିକେଟିଇ ସୋସାଇଟିର ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ୍ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ, ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆଲାଏନ୍ସ ୟୁନିଭରସିଟି ଚୀନ୍‌ର ଫୁଜିଆନ୍ ପ୍ରାଦେଶିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସହିତ ଶିକ୍ଷା ବିନିମୟ ଏବଂ ସହଯୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି । ଏହି ଏମଓୟୁଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗବେଷଣା ଏବଂ ଛାତ୍ର ବିନିମୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ।

ଚୀନ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ କିମ୍ବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଏମଓୟୁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ । ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରେ, ୟୁଜିସି ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୟୁଜିସି କହିଛି ଯେ ଯଦି ଉଭୟ ସରକାରୀ ସହାୟକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, କିମ୍ବା ଏପରି କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରି ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରାଳୟ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଅନୁମୋଦନ ପରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତୁ ।

ଭାରତର ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ । ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ୟୁଜିସି ଗତ ବର୍ଷ ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯେଉଁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ସେହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କେତେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି କିମ୍ବା କରାଯାଉଛି ତାହାର କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି, କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (ସିଆଟ) ପରି ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସହ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେହିଭଳି ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯାହାଫଳରେ ଚୀନ୍‌ର ପଦକ୍ଷେପ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ ।

Leave a Reply