“ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯିବା ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ ଥିଲା”, ବିନାଶ ପରେ ମହାଥୀର୍‌ଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ଆସିଲା

ଭୁଲ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ସହିତ ଘଟେ, ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ସେହି ଭୁଲ୍‌କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସାହସ କରନ୍ତି । ମାଲେସିଆର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ମହାଥୀର୍‌ ମହମ୍ମଦ ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଅହେତୁକତା କେବଳ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କର ଉଲ୍ଲଂଘନ ନୁହେଁ, ବରଂ ମାଲେସିଆ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ୱିଅନ ସମ୍ବାଦଦାତା ପାଲ୍କି ଶର୍ମା ଉପାଧ୍ୟାୟଙ୍କ ସହ ଏକ ବିଶେଷ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ମହାଥୀର୍‌ ଅନେକ କଥା ବଖାଣିଥିଲେ । ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପଛରେ ଭାରତ ଏବଂ ମାଲେସିଆର ସମ୍ପର୍କ ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଛି କି ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି, ଆଦୌ ନୁହେଁ । ମୁଁ ଭାବୁଛି କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଛି ।”-

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୯ରେ ଜାତିସଂଘର ସାଧାରଣ ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମହାଥୀର୍‌ ମହମ୍ମଦ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ବିବାଦୀୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ଧାରା ୩୭୦ରଦ୍ଦକୁ ବିରୋଧ କରି ସେ କେବଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କେବଳ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିନାହିଁ, ବରଂ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହାଥୀର୍‌ ମହମ୍ମଦ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଉପାଦାନ, ବିଶେଷକରି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସମର୍ଥକ ଜାକିର ନାୟକଙ୍କୁ ଆଶ୍ରୟ ଦେଇ ସିଏଏକୁ ବିରୋଧ କରି ନିଜ ଅହଂକାରରେ କେତେ ପରିମାଣରେ ଉଗ୍ର ହୋଇପାରିବ ତାହା ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ମହାଥୀର୍‌ଙ୍କର ଅହଂକାରୀ ପ୍ରକୃତି ତାଙ୍କୁ ଭାରି ପଡ଼ିଥିଲା । ଏହାପରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମେ ପାମ୍‌ ତେଲ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦ କରି ମାଲେସିଆର ଅର୍ଥନୀତିକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ମାଲେସିଆ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଚାପରେ ମହାଥୀର୍‌ଙ୍କୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।    କିନ୍ତୁ ମହାଥୀର୍‌ ସେଠାରେ ଅଟକି ନଥିଲେ । ୱିଅନ ସହିତ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଶ୍ୱ କିପରି ଭାରତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବା ଉଚିତ । ମହାଥୀର୍‌ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଆମକୁ ଭାରତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବାକୁ ପଡ଼ିବ, କାରଣ ସେ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ଆଦୌ ନୁହଁନ୍ତି ।–


ଯେତେବେଳେ ମହାଥୀର୍‌ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ମୁହୁଦ୍ଦିନ ୟାସିନ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାଲେସିଆର ଅଧିକାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ମହାଥୀର୍‌ଙ୍କ ସମୟରେ ଭାରତ ସହ ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଥିବା ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ସଂସ୍କାରର ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ଭାରତରୁ ରେକର୍ଡ ପରିମାଣର ଚିନି ଆମଦାନୀ କରିଥିଲେ । କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମାଲେସିଆ ମଧ୍ୟ ଭାରତରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ଚାଉଳ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛିଦିନ ପରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ପୁନର୍ବାର ମାଲେସିଆରୁ ପାମ୍‌ ତେଲ ଆମଦାନୀ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ଏଥିସହ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ମଧ୍ୟ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ପରସ୍ପରକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଏଚଦିକ୍ୟୁ ଏବଂ ପାରାସିଟାମୋଲ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ମାଲେସିଆରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଲେସିଆ ନା ଭାରତ ବିରୋଧରେ କିମ୍ବା କାଶ୍ମୀର ଉପରେ କୌଣସି ବିବୃତ୍ତି ଦେଉନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଲେସିଆ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ମାଲେସିଆ ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାଥୀର୍‌ ମହମ୍ମଦଙ୍କ ସ୍ୱୀକାର ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଭୁଲକୁ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ କାରଣରୁ ମାଲେସିଆ କେଉଁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ସେ ଜାଣିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply