ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ମନ୍ଦିର ଲୁଟିବାକୁ କରୋନା ମହାମାରୀ ଏକ ବଡ଼ ବାହାନା

  • ପୂର୍ବରୁ ମୋଗଲମାନେ ମନ୍ଦିର ଲୁଟ୍‌ କରିଥିଲେ, ଆଜି ତାମିଲନାଡ଼ୁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି 

ରୋନା ମୁକାବିଲା ନାମରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କ ଭୋଟ୍‌ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନରେ କିପରି ହାତେଇବେ ସେହି ଯୋଜନା କରି ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଏଥର ଖବରରେ ଅଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ସରକାର ପ୍ରାୟ ୪୭ ଟି ମନ୍ଦିରରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠି ପାଇଁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।   

ତାମିଲନାଡ଼ୁର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଏବଂ ଚାରିଟେବୁଲ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟ ବିଭାଗର ସଚିବ କେ ପାନିନ୍ଦ୍ର ରେଡ୍ଡୀ ବିଭାଗର ସଚିବ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମଜାଳିଆ ସମୟକୁ ଦେଖ, ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରୁ ବହୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ର ଯୋଜନା ହେଉଛି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ମାନଙ୍କୁ ରମ୍‌ଜାନ ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉଛି । 

ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଥିବା ପ୍ରାୟ ୩୦୦୦ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ପାଇଁ ୫୪୫୦ ଟନ୍ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିକଟରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । କେଜି ପିଛା ୨୧ଟଙ୍କା ହାରରେ ଏହି ଚାଉଳ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ମୋଟ ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ଏହାର ଅର୍ଥ ସ୍ପଷ୍ଟ – ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ ପ୍ରତିପୋଷଣ ତଥା ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍ କରିବାରେ ସରକାର ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । 

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ ଦେଶର ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ ତାଲା ପ୍ରାୟତଃ ପଡ଼ିଛି । ତାମିଲନାଡ଼ୁର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସରକାର କେବଳ ନିଜର ପକେଟ ଭରିବା ଛଡ଼ା ଆଉ କିଛି କରୁନାହାଁନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ଏହି ଲୋକମାନେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ହୋଇପାରନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ସରକାରକୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିପରି ଛାଡ଼ିବ? ଟ୍ୱିଟରରେ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାଣୁଥିବା ଅସଂଖ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ।  

ତାମିଲନାଡ଼ୁର ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ପଛରେ ଥିବା ସମାଲୋଚନାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ସେମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟିବାରେ ଗୋଟିଏ ବି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ହରାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ବାର୍ଷିକ ଅନୁଦାନ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ  କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନାହିଁ । ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକର ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ଗ୍ରହଣ ଜାରି ରହିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟ ତାମିଲନାଡ଼ୁ ସରକାରଙ୍କ ରମ୍‌ଜାନ ମାସରେ ମସ୍‌ଜିଦ୍‌ଗୁଡିକରେ ମାଗଣା ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ ଆଦେଶରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ।  

ଏଥିପାଇଁ ବେଞ୍ଚ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର କୌଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଧାରଣାକୁ ବିରୋଧ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁମ୍ବ ମେଳା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ୪ କରିବା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ମାନସରୋବର ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ କଣ କରାଯିବ ତାହା ବେଞ୍ଚରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇନାହିଁ ଯେ କରୋନା ସମୟରେ ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା । 

କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଗତକିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗରୁ ଏହା ଜାରି ରହିଛି । ୧୯୨୭ ମସିହାରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ମାଡ୍ରାସ୍ ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଏଣ୍ଡୋମେଣ୍ଟସ୍ ଆକ୍ଟ ପ୍ରଥମେ ମୁସଲମାନ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପ୍ରବଳ ବିରୋଧ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଅତ୍ୟାଚାର କେବଳ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ସୀମିତ ରହିଲା । ତାମିଲନାଡ଼ୁ ସରକାରଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହଟାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଢ଼ିବା ଉଚିତ ।

 

Advertisements

Leave a Reply