ସମସ୍ତ କର୍ମ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଠାରେ ଅର୍ପଣ କର

ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ବିଷାଦ ଦୂର ପାଇଁ ମନୁଷ୍ୟ ଆସକ୍ତିରହିତ ହୋଇ କର୍ମ କରିବାକୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସହ ଆସକ୍ତିରହିତ କର୍ମକୁ ଯଜ୍ଞକର୍ମ କୁହାଯାଏ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ କେଉଁ କର୍ମକୁ ଯଜ୍ଞକର୍ମ କୁହାଯାଏ ଓ ଯଜ୍ଞର ଉତ୍ପତି କାହାଠାରୁ ହୋଇଛି, କେବେ ହୋଇଛି ଓ ଯଜ୍ଞକର୍ମର ଫଳ କ’ଣ ହୋଇଥାଏ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।
ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଲେ ସୃଷ୍ଟିର ପ୍ରାରମ୍ଭ ସମୟରେ ପ୍ରଜାପତି ବ୍ରହ୍ମା, ଯଜ୍ଞ ସହିତ ଜୀବଜଗତର ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଓ ଯଜ୍ଞକର୍ମ କରିଲେ ଜୀବ ବାଞ୍ଛିତ ଫଳ ପାଇପାରିଥାଏ । ଜଜ୍ଞ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିିତ ଦେବତାମାନେ ପ୍ରୀତ ହୋଇ ଯଜ୍ଞକର୍ତାକୁ ବାଞ୍ଛିତ ଫଳ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ଓ ଦେବତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ ଯଜ୍ଞଫଳକୁ ବା ଭୋଗ ପଦାର୍ଥକୁ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ ନକରି ନିଜେ ଭୋଗ କରେ ସେ ଚୋର ବୋଲି ଭଗବାନ କହିଛନ୍ତି
ସହିପରି ଯଜ୍ଞରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଫଳ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ ଯାହା ବଳିପଡ଼େ ତାହାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଭୋଜନ କରି ମୁକ୍ତିି ପାଇଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ନିଜ ଶରୀର ପୋଷଣ ପାଇଁ ଅନ୍ନ ରନ୍ଧନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ପାପି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଅର୍ଥାତ ଯଜ୍ଞକର୍ମରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଫଳ ଲୋକ ତଥା ଜୀବଜଗତର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ଭଗବାନ କହିଛନ୍ତି ।


ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀ ଅନ୍ନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି । ଏହାକୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଯାଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି, ବୃଷ୍ଟିରୁ ଅନ୍ନ ବା ଶସ୍ୟ ଓ ଯଜ୍ଞରୁ ବୃଷ୍ଟି ଏବଂ ବିହିତ କର୍ମରୁ ଯଜ୍ଞ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । ସେହିପରି କର୍ମସମୁଦାୟରୁ ବେଦ ଓ ପରମାତ୍ମାଙ୍କ ଠାରୁ ବେଦର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଇଶ୍ୱର ସର୍ବବ୍ୟାପୀ ଓ ସଦାସର୍ବଦା ଯଜ୍ଞରେ ନିବାସ କରିନ୍ତି । ଅତଏବ ଯେଉଁ ପୁରୁଷ ସୃଷ୍ଟିଚକ୍ରର ଅନୁକୁଳ ହୋଇ କର୍ମ ନକରି ଇନ୍ଦ୍ରିୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇ ଭୋଗ ବିଳାସରେ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନେ ପାପାତ୍ମା ଓ ବୃଥାରେ ଜୀବନ ଧାରଣ କରିଥିବା ଭଗବାନ ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆତ୍ମାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଅନାସକ୍ତକର୍ମ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଜନକ ଋଷୀଙ୍କ ପରି ଇଶ୍ୱରପ୍ରାପ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ କହିଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୁରୁଷମାନେ ଯେଉଁ କର୍ମ ଓ ଆଚରଣ କରନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ ତାହାକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବସ୍ତୁ ଅପ୍ରାପ୍ତ ନଥିଲେ ବି ସେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିଚାଲନ୍ତି ବା ସୃଷ୍ଟିର ପରିଚାଳନା କରିଚାଲିଛନ୍ତି । ଯଦି ଇଶ୍ୱର ନିଜ କର୍ମ ନକରିବେ ତେବେ ସୃଷ୍ଟି ସମେତ ମନୁଷ୍ୟ ଓ ଜୀବଜଗତ ନଷ୍ଟଭ୍ରଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ତେଣୁ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆସକ୍ତିଯୁକ୍ତ ହୋଇ ଅଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ଭ୍ରମରେ ପଡ଼ି କର୍ମ ପ୍ରତି ଅଶ୍ରଦ୍ଧା ଉତ୍ପନ୍ନ କରାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଓ ଜ୍ଞନୀମାନେ ଶାସ୍ତ୍ର ବିହିତ କର୍ମ କରିବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶାସ୍ତ୍ର ବିହିତ କର୍ମକରିବା ଦିଗରେ ଅନୁପ୍ରାଣିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭଗବାନ ବୁଝାଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ସମସ୍ତ କର୍ମ ପ୍ରକୃତିର ଗୁଣମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିଲେ ବି ଅଜ୍ଞାନୀମାନେ ଅହଙ୍କାରର ବଶବର୍ତୀ ହୋଇ ସମସ୍ତ କର୍ମର ‘ମୁଁ କର୍ତ୍ତା’ ବୋଲି ମନେକରେ । କିନ୍ତୁ ଜ୍ଞାନୀମାନେ ଅହଙ୍କାରର ବଶବର୍ତୀ ନହୋଇ ପ୍ରକୃତିର ଗୁଣ ଓ ତତ୍ତ୍ୱ ଆଧାରରେ କର୍ମ କରିଚାଲିଥିବା ଉପଲବ୍ଧି କରି ସମସ୍ତ କର୍ମକୁ ଇଶ୍ୱର(ମୋ)ଠାରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି । ଏହା ଅନାସକ୍ତ କର୍ମ ବୋଲି ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଭଗବାନ କହି ଅର୍ଜୁନ କରୁକ୍ଷେତ୍ର ଯୁଦ୍ଧଭୂମରେ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇଛନ୍ତି ।

ଗୀତା ମାହାତ୍ମ୍ୟ-୭: ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ କର୍ମଯୋଗ ଉପଦେଶ

ଗୀତା ମାହାତ୍ମ୍ୟ୬: ଭୋଗ ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସ୍ଥିତପ୍ରଜ୍ଞଙ୍କ ଭଳି ଶାନ୍ତି ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ

ଗୀତା ମାହାତ୍ମ୍ୟ ୫: ସମତ୍ଵ ହୋଉଛି ଇଶ୍ୱର ପ୍ରାପ୍ତିର ମାର୍ଗ

Leave a Reply