ଆମେରିକ- ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ

“ଏଠାରୁ ବାହାରକୁ ଯାଅ”, ଚୀନ୍‌କୁ ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆମେରିକା କହିଛି, ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରିବାର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଚୀନ୍ ଜାଳି ଦେଉଛି ।    

ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଯୁଦ୍ଧ ଅଛି । ଗୋଟିଏ ଯୁଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ କୁହାଯାଏ । ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାରୀ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।  ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍‌ରେ ଥିବା ଚୀନ୍‌ର ବାଣିଜ୍ୟିକ କନସୁଲେଟ୍‌କୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆମେରିକା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ “ଆମେରିକୀୟମାନଙ୍କର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା” ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର ମୋର୍ଗାନ ଅର୍ଟାଗସ୍ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ତଥା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେ ପିପୁଲ୍ସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଅଫ୍ ଚୀନ୍‌ (ପିଆରସି)ର ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ ବାଣିଜ୍ୟିକ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛୁ । ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗର ମୁଖପାତ୍ର ମୋର୍ଗାନ ଅର୍ଟାଗୁସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଆମର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ସହ ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ଘଟଣାକୁ ଆମେ ସହ୍ୟ କରିବୁ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟାୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ, ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ଚାକିରି ଚୋରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଚରଣକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯାଇନଥିଲା ।

ମୋର୍ଗାନ ଅର୍ଟାଗସ୍ ଭିଏନା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟୋଜକ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବ୍ୟାପାରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ନକରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ।   ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କଡ଼ା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଯୋଜନା କରିସାରିଛି । ଫେଡେରାଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ବା ଏଫବିଆଇ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି ।

ନିକଟରେ, ଏଫବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟଫର ରୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ଆମେରିକାର ଘରୋଇ ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିକୁ ଚୀନ ସମ୍ବନ୍ଧୀରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଶ ଘଣ୍ଟା ଗ୍ଯିଏ ମାମଲା ପାଇଥାଏ । ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଏହା ଆମେରିକାର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଅଭିଯାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର କାରଣ ହେବ ।   ଏଫବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି ଏତେ ପରିମାଣରେ ହୋଇଛି ଯେ ଏହାକୁ ମାନବ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଧନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ସମାନ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ବେଜିଂ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଏବଂ ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ ଥିବା ବାଣିଜ୍ୟିକ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏହି ଆଦେଶ ପରଠାରୁ ବିଶ୍ୱର ଦୁଇଟି ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦୂତାବାସ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧର ଘୋଷଣା ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଆମେରିକାର ଏହି ଝଟ୍‌କା ପରେ ଚୀନ୍ ଚକିତ ହୋଇ ଆମେରିକାରଠାରୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛି । ଚୀନ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ୱାଙ୍ଗ ୱେନବିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆମେରିକା ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଏକ ରାଜନୈତିକ ଉତ୍ତେଜନା, ଯାହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସମ୍ପର୍କ ତଥା ମୌଳିକ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଆମେରିକା ଏହାର ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରୁ । ଯଦି ଆମେରିକା ଆଗକୁ ବଢ଼େ ତେବେ ଚୀନ୍ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରତିବାଦ କରିବ ।

ଏହି ସମୟରେ, ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟିକ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ନେଇ ସିସିପି ମୁଖପାତ୍ର ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ବେପରୁଆ ତଥା ବିପଜ୍ଜନକ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ବିଶ୍ୱର ଦୁଇ ବୃହତ ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଇ ଦେବ ।    

ୱିୟନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇପାରେ ଏବଂ ୱୁହାନରେ ଆମେରିକାର କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇପାରେ ।

ଚୀନର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରେ ଯେ ଏହି ଟେନସନ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହି ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସରେ ଧୂଆଁ ଦେଖି ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟିକ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ ପୋଲିସକୁ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ । ଆମେରିକାର ଆଦେଶ ପରେ କାଗଜ ଜାଳିବା ଏକ ବିରୋଧ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ବେଜିଂ ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରିବାର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣ ଜାଳି ଦେଉଛି। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହ୍ୟୁଷ୍ଟେନ ପୋଲିସ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ବିଲ୍ଡିଂ ଭିତରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା ।

ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରି ଚୀନ୍ ନିଜ ଦେଶରେ “ଓଲଟା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି”ର ବଜାର ଚଳାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଚାଇନିଜ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ, ଯଦି ଯତ୍ନର ସହ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କର ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷର ନକଲ କରୁଛନ୍ତି । ବେଜିଂ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେରିକୀୟ ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି କରିଆସୁଛି । ଏହି ଚୋରିରେ ଚୀନ୍ ଆମେରିକାର ଅନେକ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାବିତ୍‌ଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରିଥିଲା ।

ଆମେରିକାର ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ ଦୁଇଜଣ ଚୀନ୍‌ର ହ୍ୟାକରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ଉଭୟେ ବିଶ୍ୱର କମ୍ପାନୀର ବ୍ୟବସାୟ ସହ ଜଡିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଡଲାରର ଗୁପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରିଥିବା ଏବଂ ନିକଟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ବୌଦ୍ଧିକ ସମ୍ପତ୍ତି ଚୋରି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ହୁୱେଇ, ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ଏବଂ ହଂକଂ ଭଳି ଅନେକ ମାମଲାରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ହ୍ୟୁଷ୍ଟନରେ ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟିକ କନସୁଲେଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖୋଲା ଶୀତଳ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହା ଏହି ଶତାବ୍ଦୀର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିପାରେ ।

Leave a Reply