ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ତିନୋଟି ଟ୍ରଷ୍ଟର ଯାଞ୍ଚ ହେବ

ରାହୁଲଙ୍କର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଉତ୍ତର, ଯେଉଁମାନେ ସତ୍ୟ ପାଇଁ ଲଢ଼ୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଗାନ୍ଧୀ

ରିବାରର ଅସୁବିଧା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ତିନିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଛି । ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ, ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଆର୍ଥିକ କାରବାରରେ ଅନିୟମିତତା ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଏକ କମିଟି ଏହି ତିନିଟି ଟ୍ରଷ୍ଟର ଆର୍ଥିକ କାରବାର ଯାଞ୍ଚ କରିବ ।

ଏହି ତିନି ଟ୍ରଷ୍ଟରେ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟ (ପିଏମଏଲ୍ଏ), ବୈଦେଶିକ ଯୋଗଦାନ ନିୟମାବଳୀ (ଏଫସିଆରଏ) ଏବଂ ଆୟକର ଆଇନର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟୋରେଟ୍‌ (ଇଡି)ର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହି କମିଟିର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ତିନୋଟି ଟ୍ରଷ୍ଟ ବିଷୟରେ ।

ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ (ଆରଜିଏଫ୍)  

୨୧ ଜୁନ୍ ୧୯୯୧ରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୧ରୁ ୨୦୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରଷ୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ, ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଭଳି ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା । ୨୦୧୦ରେ, ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ । ଟ୍ରଷ୍ଟରେ ଡକ୍ଟର ମନମୋହନ ସିଂ, ପି. ଚିଦାମ୍ବରମ୍, ମୋଣ୍ଟେକ୍ ସିଂ ଅହଲୁୱାଲିଆ, ସୁମନ ଦୁବେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଅଶୋକ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ସଞ୍ଜୀବ ଗୋଏଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

 ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଚାରିଟେବୁଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ (ଆରଜିସିଟି) 

୨୦୦୨ରେ ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ, ଅଣ-ଲାଭ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଟ୍ରଷ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶେଷ କରି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଥିଲା । ସଂଗଠନର ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏହାର ଦୁଇଟି ଯୋଜନା ଅଛି – ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମହିଳା ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର । ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ୟୁପିରେ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ମହିଳା ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ସର୍ବ ବୃହତ ମୋବାଇଲାଇଜେସନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଳାଉଛି । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର ୧୨ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଗାଇଥାଏ ।

 ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ମେମୋରିଆଲ ଟ୍ରଷ୍ଟ (ଆଇଜିଏମଟି) 

ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ୨୦୦୧ରେ ଆର୍ଟସ୍ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସ କଲେଜ ଆରମ୍ଭରୁ ହୋଇଥିଲା । ପରେ ଡେଣ୍ଟାଲ କଲେଜ, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜ, ପାରାମେଡ଼ିକାଲ କଲେଜ, ଫାର୍ମାସି କଲେଜ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଅଧୀନରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଜିଏମଟି କେଏମ ପ୍ୟାରିଥଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଅଛି । ଏଥିସହ ଡକ୍ଟର କେ.ପି. ଶିଆସ୍ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ, ଡକ୍ଟର କେ.ପି ସିୟାଦ ସିଇଓ ଏବଂ କେପି ଶିବୁ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଟନ୍ତି ।

ପରିବାର ପୂର୍ବରୁ ଏଜେଏଲରେ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି  

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥ ହେରଫେର ମାମଲାରେ ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ କଂଗ୍ରେସର ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଏଜିଏଲ୍)ର କୋଟି କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ହରିୟାଣାର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ ହୁଡ୍ଡା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମୋତିଲାଲ ଭୋରା ଅଟକ ରହିଛନ୍ତି । ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ହରିୟାଣାର ପଞ୍ଚକୁଲାକୁ ଏକ ପ୍ଲଟ୍ ଆବଣ୍ଟନରେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି।

ରାହୁଲଙ୍କ ଉତ୍ତର

ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ତିନୋଟି ଟ୍ରଷ୍ଟର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ କମିଟି ଗଠନ ହେବା ପରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମନୋଭାବ ଗରମ ହୋଇଛି । ଏଥର ରାହୁଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନାମ ନେଇ ସିଧାସଳଖ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ତାଙ୍କ ଭଳି, ସେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ଅଛି କିମ୍ବା ଧମକ ଦିଆଯାଇପାରେ । ସେ କଦାପି ବୁଝିବେ ନାହିଁ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ସତ୍ୟ ପାଇଁ ଲଢ଼ନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply