ସିସିପି ବିରୋଧରେ ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ୟୋଗପତି

ଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ବିଶ୍ୱକୁ ଶତ୍ରୁ କରିବା ପରେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଅଛନ୍ତି । ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନୀତି ଯୋଗୁଁ କେବଳ ଚୀନ୍ ସେନା ବା ପିଏଲଏର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ସିସିପି ବିରୋଧରେ ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଏହା ଏଠାରେ ଶେଷ ହେଉ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଶିଳ୍ପପତି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ସିସିପି ବିରୋଧରେ ଯାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ନୀତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ସିସିପିର ବଟ୍ ସେନା ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି। ।

ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବିକ୍ରୟକୁ ନେଇ ସିସିପି ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବଡ଼ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି । ସିସିପି ଏହି ବିକ୍ରୟକୁ ଆମେରିକୀୟ ଗୁଣ୍ଡାଗିରି ଏବଂ ଲୁଟ୍ ବୋଲି କହିଥିବାବେଳେ ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସର ମାଲିକମାନେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ ନିଷେଧରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌କୁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ନିଜକୁ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ୬ସପ୍ତାହ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କମ୍ପାନୀ ବିକ୍ରୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ।

ତେବେ, ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସର ଏହି ମନୋଭାବରେ ସିସିପି ଆଦୌ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି । ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଏବଂ ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସକୁ ଜାତୀୟ ବିରୋଧୀ ତଥା ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ଘୋଷଣା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ୱାଇବୋରେ ଜିଦ୍ ଧରିଥିବା ସିସିପି ନିଜର ବଟ୍ ଆର୍ମିକୁ ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସ ଛାଡ଼ି ଦେଇଛି । ସିସିପିର ଚୀନ୍‌ର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସ ମାଲିକ ଝାଙ୍ଗ ୟିମିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କୁହାଯାଉଛି । ଜଣେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଝାଙ୍ଗ ୟିମିଙ୍ଗ ଆମେରିକାର ପ୍ରଶଂସା କରିବାରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇନଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ମୁହଁରେ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଆମେରିକା ବିରୁଦ୍ଧରେ କହୁଛ, ନା । ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସର ମାଲିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବିକ୍ରୟ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ।

ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ଶିଳ୍ପପତି ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ସିସିପିର ବଟ୍ ଆର୍ମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ନିବେଶକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ହେବ କାରଣ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ଆହୁରି ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ । ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ଆପିନଚିନାଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱର ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ବିକ୍ରୟ କରିବା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ । ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ପ୍ରତି ବେଜିଂର ମନୋଭାବ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଛି । ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ । ବାଇଟ୍‌ଡ୍ୟାନ୍ସ ଏକ ଭଲ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଫେସ୍‌ବୁକ୍, ଗୁଗୁଲ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବ । ସେହିପରି ଜଣେ ଚୀନ୍‌ର ଶିଳ୍ପପତି ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଭାରତର ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହି ସୁଯୋଗ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି । ଆମେରିକୀୟ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଠିଆ ହୋଇ ଆମେ କ’ଣ କରିବୁ ? ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବୁ ।

ସିସିପି ଏହାର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦେଖିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ର ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଟେକ୍ ସେକ୍ଟର ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ବିକାଶରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବହୁତ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମନ୍ଥର ହୋଇଛି, ତେଣୁ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ଚୀନ୍‌ର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହୋଇଛି । କ୍ରମାଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଗତ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଏହି କାରଣ ଅଟେ ।

ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ର ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଚୀନ୍‌ର ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦନର ପ୍ରାୟ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ କରୁଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହିଁ ଚୀନ୍ ନିଜର ଋଣ ପରିଚାଳନା ତଥା ଚୀନ୍‌କୁ ବିକାଶ ପଥରେ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଚୀନ୍‌ର ମୋଟ ଡିଜିଟାଲ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରାୟ ୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର, ଯାହା ଭାରତର ମୋଟ ଜାତୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ଆଲୁମିନିୟମ ଏବଂ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଚୀନ୍‌ର ପୁରୁଣା ଅର୍ଥନୀତିରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମନ୍ଥର ହେଲା, ଚୀନ୍ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୪୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରୁଛି, ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ ବଜେଟ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ! ଏହି ବିନିଯୋଗ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ଲାଭ ଦେଲା । ଚୀନ୍‌ରେ ହାର୍ଡୱେର୍ ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେର୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଶ୍ୱକୁ ରପ୍ତାନି ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ତେବେ ଆମେରିକା-ଭାରତ କାର୍ଯ୍ୟ ପରେ ଚୀନ୍‌ର ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ମେଘ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଆମେରିକାର ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ଦଖଲ କରିବା ସହିତ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏଥିରେ ଆଦୌ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି । ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସ ସମ୍ପାଦକ ହୁ ଜିଜିନ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରରେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଖୋଲା ଚୋରି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ କିପରି ଆମେରିକାକୁ ଏକ ପାଗଳ ଦେଶରେ ପରିଣତ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ବିଶ୍ୱ ଏବଂ ଭଗବାନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ।


ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରର ନଷ୍ଟ ହେତୁ ଚୀନ୍‌ର ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଶିଳ୍ପପତିମାନେ ସି ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ପିଏଲଏ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରର ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସି ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ ।

 

Leave a Reply