ଚୀନ୍‌କୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବନ୍ଦ କର- ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ

‘ଚୀନ୍‌କୁ ଧ୍ୱଂସ କର ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରୁ ବାହାର କର’ ବୋଲି ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ଭାରତକୁ ଆମେରିକା ସହ ଆସି ଚୀନ୍ ବିରୋଧ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କ କିପରି ଭାବରେ ମଜବୁତ ହୋଇଛି, ଚୀନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ସମସ୍ୟାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଯଥାର୍ଥ ଅଟେ । ଚୀନ୍‌ର ଏହି ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ୍ ପୋମ୍ପିଓ ପୁଣିଥରେ ଭାରତ ସହ ଆମେରିକାର ସମ୍ପର୍କକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏକଜୁଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଦୋହରାଇଛନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ବୁଧବାର ଟକ୍‌ଟକ୍‌ ସମେତ ୫୯ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଭାରତର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ସେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଜିଂ ଭାରତ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ହିମାଳୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ ।

ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ବଦଳାଇବାର ସୁଯୋଗ ରହିଛି ଏବଂ ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ, ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଣ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର ବିଶ୍ୱାସ ଜିତିଥିବାରୁ ଭାରତ ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ।

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୋମ୍ପିଓ ବେଜିଂକୁ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶକୁ ହଇରାଣ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍‌ର ପିଏଲଏ ସହ ଭାରତର ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷକୁ ସେ ଦର୍ଶାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଚୀନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ । ସେ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଶୃଙ୍ଖଳା ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ତୁମେ ସେହି ସାମୁଦ୍ରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜକୁ ଦାବି କରିପାରିବ ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଆପଣ ହିମାଳୟ ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଧମକ ଓ ହଇରାଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply