ନାରୀବାଦୀ ପ୍ରଚାର ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଉପରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ସାଧାରଣ ନିତ୍ୟକର୍ମ ଅଟକି ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ରୋକିବା କଥା ସେତେବେଳେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ସାନ୍ତ୍ୱନା ଶବ୍ଦ ନଥିଲା । ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାର ମୁଖ୍ୟ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଛି । ଏହି କ୍ରମରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ଦୁଇଜଣ ଦୁଷ୍କର୍ମକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେଲ୍ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିବା ଦଙ୍ଗାରେ ନତାଶା ନରୱାଲ ଏବଂ ଦେବଙ୍ଗନା କାଲିତା ନାମକ ଦୁଇ ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନେ ଫେବୃଆରୀ ୨୨ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ (ସିଏଏ) ବିରୋଧରେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସହ ଜାଫରବାଦ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକାଠି ହେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ- “ଫେବୃଆରୀ ୨୨ ତାରିଖ ରାତି ୧୦ ଟାରେ ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକାଠି ହୋଇ ସିଏଏ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ । ଆମେ ଭାବୁଥିଲୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟ ଏକ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ସିଲାମପୁର ସେବା ଗାଡ଼ିରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ସାଇଟରେ ଏକାଠି ହେବେ ।

କିନ୍ତୁ ହେଡ଼ଲାଇନରେ ଏହି ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ କାହିଁକି ? ସର୍ବଶେଷରେ, ସେମାନଙ୍କର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ନୀତିର ସୂଚକ ହେବାର କାରଣ କ’ଣ ? ଏହାର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଛି – ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଫେମିନିଷ୍ଟ ସଂଗଠନ ‘ପିଞ୍ଜରା ତୋଡ୍’ର ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ହେଉଛି ଦଙ୍ଗା ତଥା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅପରାଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରକ୍ଷା ପାଇଥିବା ଏହି ଜେଏନୟୁ ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏକ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ କେଜ୍ ବ୍ରେକ୍ କ’ଣ ଏବଂ ଏହା ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ କିପରି ଜଡ଼ିତ ? ମୁଖ୍ୟତଃ ଦିଲ୍ଲୀର କଲେଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହଷ୍ଟେଲ କର୍ଫ୍ୟୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ‘ପିଞ୍ଜରା ତୋଡ୍’ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହାର ବାମପନ୍ଥୀ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଆଗକୁ ନେବା ଏହି ସଂଗଠନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଦଙ୍ଗା ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ କେଜ୍ ବ୍ରେକ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୨ ଫେବୃଆରୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସିଲାମପୁର-ଜାଫ୍ରାବାଦ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଞ୍ଜର ଟଡ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଜାଫରଫାଦ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ପିକେଟିଂ ସ୍ଥାନରେ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ।

ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଜାଫରାବାଦର ଛୋଟ ଧାରଣାରୁ ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ମହିଳା ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପଛରେ ଦୁଇଟି କାରଣ ଥାଇପାରେ । ଶାହିନ୍‌ବାଗରେ ଚାଲୁଥିବା ଧାରଣା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମାପ୍ତି ଆଶାରେ ଏକ ବିକଳ୍ପ ବିରୋଧୀ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଭାରତ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତର ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ।

ତଥାପି ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଆଧୁନିକ ଭାରତର ଇତିହାସକୁ ଓଲଟପାଲଟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ହେବେ ଯେ ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଏବଂ ନାରୀବାଦୀମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଅଧିକ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଟନ୍ତି । ଆମର ସୈନିକମାନେ ଆକ୍ରମଣର ଜବାବରେ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବା ଉଚିତ ନଚେତ୍ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ସେମାନଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ହେବା ଉଚିତ, ଏହା ଏହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅପରାଧଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ସମାନ ନାରୀବାଦୀମାନେ ସାପ ଯେତେବେଳେ କିଛି ଇସ୍‌ଲାମ ଦେଶରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ହିଂସା ହୁଏ ଏବଂ ଆମ ସଂସ୍କୃତି ଅପମାନିତ ହୁଏ ।

ଯଦି ତୁମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହଁ, ତେବେ ଭାରତରେ ନାରୀବାଦ ନାମକ ଏକ ପୃଷ୍ଠାର ଉଦାହରଣ ଦେଖନ୍ତୁ । ସର୍ବଶେଷରେ, ଜଣେ ନାରୀବାଦ ନାମରେ ହିଜାବକୁ କିପରି ଗୌରବାନ୍ୱିତ କରିପାରିବ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ପରଦାକୁ ନିନ୍ଦା କରିପାରିବ ? ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ଜଣେ ନାରୀବାଦୀ ବୋଲି ଦାବି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବା ସଂଗଠନ, ନାରୀବାଦ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.