ଧନୀଦେଶମାନେ ସାହାଯ୍ୟ ନକଲେ ୩୬ଟି ଦେଶ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷର ଶିକାର ହୋଇପାରେ : ଜାତିସଂଘ

୮୨୨ ନିୟୁତ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଭୋକରେ ଶୋଉଛନ୍ତି

ବିଶ୍ୱର ୮୨.୧ ନିୟୁତ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଭୋକରେ ଶୋଉଛନ୍ତି । ୧୩.୫ ନିୟୁତ ଲୋକ ଅନାହାର ସଙ୍କଟ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ନୂତନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ଫଳସ୍ୱରୂପ ୧୩ ନିୟୁତ ଲୋକମାନେ ୨୦୨୦ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଅନାହାରର ସୀମାକୁ ଆସିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ଡେଭିଡ଼ ବିସ୍‌ଲି  କହିଛନ୍ତି ।

ବିସ୍‌ଲି ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରୁଛି, ସେତେବେଳେ ଏହା ‘ଭୋକ ଉପାସରେ ଅଛି’ ଏବଂ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରା ନ ଯାଏ ଏହି ମହାମାରୀ  ବହୁ ପରିମାଣର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ଆଣିପାରେ ।

ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ସେ ବିଶ୍ୱର କେତେକ ଧନୀ ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ସହିତ ଫୋନ୍ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ବରଂ ଏହା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱପ୍ରବଣ ଦେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ମିଳିତ ହେଲେ ଅନାହାରର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ । ଏଥିପାଇଁ  ରାଷ୍ଟ୍ରମାନେ ଏଜେନ୍ସିକୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ଡେଭିଡ଼ ବିସ୍‌ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସୀମା ଏବଂ ବନ୍ଦର ବନ୍ଦ, କ୍ଷେତ ଫସଲ ଚାଷ ନକରିବା ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଛି ଏବଂ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ଏବଂ ସୁବିଧା ଅଛି, ତେବେ ଆମେ ମରୁଡ଼ିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବା ଏବଂ ଅନାହାରରେ ମାନବିକତାର ଭୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁକୁ ଏଡାଇ ପାରିବା ।”

ବିସ୍‌ଲି କହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇନାହୁଁ କିମ୍ବା ଯୋଗାଣ ଲିଙ୍କ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହୋଇପାରେ ।

ବିସ୍‌ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୦କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, ତିନି କୋଟି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ଆମ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେହି ୩୦ ନିୟୁତ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ନ ପାରେ, ତେବେ ଆମର ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ତିନି ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭୋକରେ ମରିଯିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଜନିତ ଭୋକରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ବିସ୍‌ଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରାୟ ୩୬ ଟି ଦେଶରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୦ ଟି ଦେଶରେ ୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଅନାହାରରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଜର୍ମାନୀ, ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ, ଜାପାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଧନୀ ଦେଶଙ୍କ ସମର୍ଥନ ରହିଛି । ବିସ୍‌ଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଖରାପ ହୁଏ, ତେବେ ଆମେ ପାଇଥିବା ସହାୟତା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶର ସ୍ଥାନୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ।

Leave a Reply