କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ପାରାମିଟର ଉପରେ ଖୁସି ଖବର

  • ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଅଧିକ ଦିନ ଲାଗୁଛି
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ୧୧ ଦିନକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି
  • ସେହିଭଳି ରୋଗୀଙ୍କ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ୨୫.୧୯% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି  
  • କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୮ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧ ଥିଲେ

 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୭୧୮ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଆସିଥିଲା ​​ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୩୩୩୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୨୩୬୫୧ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩୦ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୮୩୨୪ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଦେଶରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଡୋପିଂ ହାର, ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏହି ତିନୋଟି ଦିଗରେ ଭଲ ଖବର ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ କରୋନାଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏହା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ତିନୋଟିର ବିଭିନ୍ନ ଆକଳନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଦେଶ ବହୁତ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁଛି ।  କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାମଲା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ଦିନ ଲାଗିଥିଲା ।

ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ୩.୪ ଦିନ ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୧ ଦିନକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆହୁରି ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଯେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ହାର ତୁଳନାରେ ଡବଲ୍ ହାର ଅଧିକ ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଓଡ଼ିଶା, ତାମିଲନାଡ଼ୁ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ୧୧ ରୁ ୨୦ ଦିନ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଲଦାଖ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଏବଂ କେରଳରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଡବଲ ହାର ୨୦ ରୁ ୪୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଏଥି ସହିତ ଆସାମ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଛତିଶଗଡ଼ ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଡବଲ୍ ହାର ୪୦ ଦିନରୁ ଅଧିକ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

ଅନ୍ୟ କେତେକ ରୋଗରେ ୭୮% ମୃତ୍ୟୁ  

ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ ୩.୨% କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଯେଉଁମାନେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୬୫% ପୁରୁଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩୫% ମହିଳା ଅଟନ୍ତି । ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ, ୪୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ୪୫ ରୁ ୬୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ୩୪.୮ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ୬୦ ରୁ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୧.୨ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୬୦-୭୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୭୫ ରୁ ଅଧିକ ୯.୨ ପ୍ରତିଶତ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୮ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ୟ କିଛି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧ ଥିଲେ ।

ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି  

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୭୧୮ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଆସିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା ୩୩୩୫୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ୨୩୬୫୧ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ୨୪ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩୦ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୮୩୨୯ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଦେଶରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୨୫.୧୯% କୁ ବୃଦ୍ଧିପାଇଛି । ୧୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ମାତ୍ର ୧୩.୦୬% ଥିଲା । ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦେଶ ଦ୍ରୁତ ସଫଳତା ହାସଲ କରୁଛି ।

 

 

Leave a Reply