ଆମେରିକା ସେନାକୁ ଚୀନ୍‌ ଭୟ କରୁଛି !

“ଯାହା ବି ଘଟୁ, ଆମେରିକୀୟ ସୈ ନିକମାନଙ୍କୁ ଗୁଳି କର ନାହିଁ”, ଗାଲଭାନ ପରେ ସିସିପି ପିଏଲଏ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହରାଇଛି

ଚୀନ୍ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିଛି – ପିଏଲଏ ଆମେରିକା ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ

ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଉପରେ ପ୍ରଥମେ ଗୁଳି ନ ଚଳାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ନିଜର ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଏହାର ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରେ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ କରି ଚୀନ୍‌କୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି ଠିକ୍‌ ସେତିକିବେଳେ ଏହି ଆଦେଶ ଆସିଛି । ଆମେରିକାର ଦୁଇଟି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ୟୁଏସ୍ଏସ୍ ନିମିଜ୍ ଏବଂ ୟୁଏସ୍ଏସ୍ ରୋନାଲ୍ଡ ରେଗାନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗରରୁ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହିତ ଅଭ୍ୟାସ କରିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ।    ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆମେରିକା ଚୀନ୍‌କୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟର ସଠିକ୍ ଆକଳନ କରିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଚୀନ୍ ନୈସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ ନକରିବାକୁ ସିସିପି କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି, ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚୀନ୍ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । ଆମେରିକାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନଦେଇ ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ସାଗରରେ ଚୀନ୍‌ ନିଜର ଆକ୍ରମକ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ତେଣୁ ଉତ୍ତେଜନା ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ଆମେରିକା ତାର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଇ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ ମାସ ପରେ ଚୀନ୍ ଏହି ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଚୀନ୍ ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକୀୟ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀଙ୍କୁ କାଗଜ ଟାଇଗର ବୋଲି କହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ସେନା, ପିଏଲଏ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍‌ ଆମେରିକାକୁ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଶୁଭେଚ୍ଛୁଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଜାଣେ ଯେ ଏହାର ସେନା ଆମେରିକା ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ।
ସମ୍ପ୍ରତି, ଅନେକ ଦିଗରେ ବିଫଳତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତମାନଙ୍କ ଭାଷା ମଧ୍ୟ ନରମ ହୋଇଛି । ଭାରତ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା, ସୀମା ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତର କଠୋର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ କେବଳ ନିଜର ସମ୍ମାନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଏହି କାରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ ସରକାରଙ୍କ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଯୁଦ୍ଧର ଅଭିଜ୍ଞତା ନାହିଁ । ଆତୀତରେ ହୋଇଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । ୧୯୬୨ର ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଯୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍ ସଫଳ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ଏପରିକି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଚୀନ୍ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେହେରୁଙ୍କ ଭୁଲ୍‌ ନେତୃତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ଜିତିଥିଲା ।   

କିନ୍ତୁ ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଅଲଗା । ଗାଲଭାନ୍ ଘଟଣା ପରେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜର ସାମରିକ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି । ଏବେ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ବିବାଦୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।   ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅନ୍ୟ ସେନା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯୁଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ଉପରେ କ୍ରମାଗତ ଚାପରେ ପକାଉଛି, ସେମାନଙ୍କର ଯୋଜନା ହେଉଛି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଚୀନ୍‌ରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଶାସନକୁ ଶେଷ କରିବା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଗୁଳି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକୃତରେ ସେମାନଙ୍କ ଶାସନକୁ ଶେଷ କରିପାରେ ।

Leave a Reply