ଚୀନ୍‌ର ଅସଲ ଚେହେରା ପଦାରେ ପକାଇବା ପାଇଁ ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି କି ?

ମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ଷ୍ଟିଭ ବ୍ୟାନନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ୱୁହାନ ଲ୍ୟାବ୍‌ର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନର ଭାଇରୋଲୋଜି ଲ୍ୟାବରୁ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଲିକ୍ ହୋଇଛି ବୋଲି ତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏଜେନ୍ସିମାନେ ବେଜିଂ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି ।  ଏହାକୁ ଲୁଚାଇବା ହତ୍ୟା ସହ ସମାନ । ଦି ମେଲ୍ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ବ୍ୟାନନ୍ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ହଂକଂର ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ସେଠାରୁ ପଳାଇ ଆସିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରଥମେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଦ୍ୱାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ।

ଚୀନ୍, ହଂକଂ ଲ୍ୟାବରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ

ଏଥି ସହିତ, ବ୍ୟାନନ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ‘ନିଷ୍ଠୁର ତଥା କ୍ଷମତାସୀନ’ ଶାସନକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ମିଳିତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ପଳାୟନ କରୁଥିବା ଚୀନ୍ ଲୋକ ଏଫବିଆଇ (ଫେଡେରାଲ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍) ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ୱୁହାନରେ କ’ଣ ଘଟିଛି ତାହା ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ‘ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ୱୁହାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲ୍ୟାବ ଲୋକମାନେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ବିରୋଧରେ ପ୍ରମାଣ ଦେଉଛନ୍ତି । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।’ ବ୍ୟାନନ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀରୁ ଲୋକମାନେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ହଂକଂରୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକା ଏକ ଆଇନଗତ ମାମଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଯାହାକି ସମୟ ନେଇପାରେ ।

‘ଲ୍ୟାବରେ ବିପଜ୍ଜନକ ପରୀକ୍ଷଣ ହେଉଥିଲା’ 

ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବ୍ୟାନନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାର୍ସ ପରି ଜୀବାଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକା ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବାର ଗୁପ୍ତଚରମାନେ ଏକ ମାମଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଭୟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲ୍ୟାବରେ ଏପରି ବିପଜ୍ଜନକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଥିଲା ଯାହାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା ଏବଂ ଭାଇରସ୍ ଲ୍ୟାବରୁ କାହା ମାଧ୍ୟମରେ କିମ୍ବା ଭୁଲରେ ବାହାରି ଆସିଥିଲା । ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଫେକ୍ଟରମାନେ ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗୁପ୍ତଚର ଏବଂ ଲ୍ୟାବ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଥିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

‘ ମହାମାରୀ ଲୁଚାଇବା ହତ୍ୟା ସହିତ ସମାନ ‘  

ବ୍ୟାନନ୍ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୱୁହାନର ଚର୍ବି ବଜାରରୁ କିମ୍ବା ଲ୍ୟାବରୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି କି ନାହିଁ, ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏହାକୁ ହତ୍ୟା ସହ ସମାନ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ରେ ତାଇୱାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ କହିଛି ଯେ ହୁୱେଇ ପ୍ରଦେଶରେ ଅନେକ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିଛି । ବେଜିଂର ସିଡିସି ଜାନୁଆରୀରେ ଆମେରିକା ବିଷୟରେ ଏକ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଡିସେମ୍ବର ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ସେମାନେ ସତ କହିଥାନ୍ତେ ତେବେ ୯୫% ସତର୍କ ହୋଇଥାନ୍ତେ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସଞ୍ଚୟ ହୋଇଥାନ୍ତା । ବ୍ୟାନନ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱର ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ।

(Source: Daily Mail)

Leave a Reply