“କର କିମ୍ବା ମର”- ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ଥିର କରିବ

କୌଣସି ବାହ୍ୟ ଚାପରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲାବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରକୃତ ସତ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସେ । ଏହା ତାଙ୍କ ଉପରେ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁଯୋଗ ଆସିଛି । କରୋନା ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ର ବୋଲକରା ହେବା ପରେ, ଏହି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସଂଗଠନ ପୁଣିଥରେ ଚୀନ୍‌ର କାମକୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ଏବଂ ହଜିଯାଇଥିବା ସୁନାମ ଫେରାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଦୁଇଜଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ୱୁହାନ ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି ।

କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ମହାମାରୀର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଉଭୟ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଚୀନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ପାଇଁ କର ବା ମର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ୱୁହାନରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷକୁ କିପରି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିଛି ତାହା ଜାଣିପାରିବ। ବିଶ୍ୱ ଆଗରେ ନିଜର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ସୁଯୋଗ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଏହି ମିଶନ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ହେତୁ ଆମେରିକା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ପାଣ୍ଠିକୁ ବନ୍ଦ କରିସାରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସଂଗଠନରୁ ବାହାରିବା ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛି । ଆମେରିକା ସିଧାସଳଖ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ଦୋଷାରୋପ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଚୀନ୍‌କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅନେକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା, ଯାହା ଜଗତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଏପରିକି କରୋନାଭାଇରସ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓକୁ ଚୀନ୍‌ର କୁକୁର ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ଆମେରିକାର ବଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ସମୟ ସମୟରେ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହା କେତେ ଅକ୍ଷମ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୌଳିକ ମିଶନ ପୂରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହିଁ ।  

ଜାନୁଆରୀରେ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଚୀନ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ଦାବି କରିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଜଣଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପି ନଥିଲା । ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦାବି ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା, ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କଲା ନାହିଁ ।

ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଶୀଘ୍ର ଏହାର ପାଦ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଲାଗିଲା, ମେ ମାସରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନରେ ଏହି ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ୧୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଟେଡ୍ରୋଜ୍ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସିଧାସଳଖ କିଛି କହି ନାହାଁନ୍ତି, କେବଳ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଜିନୋମ କ୍ରମ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ କହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ରେ କୌଣସି ମନମାନୀ କାମ କଲା ନାହିଁ ।

 ଅପରପକ୍ଷେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦେଶର କ୍ରୋଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଏବଂ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଲା । ସବୁ ଦିଗରୁ ଚାପ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୈଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବା ପରେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ୱୁହାନରେ କରୋନାଭାଇରସର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଏକ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଦଳ ୱୁହାନକୁ ନ ଆସିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ୱୁହାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଖବର ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହାର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ୩୧ ଦିନ ଘରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି, ତଥାପି ଏହି କୌଶଳ କାମ କରିନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଟିମ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍‌ର ଉତ୍ପତ୍ତି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚୀନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ଦେଶର ଆଖି ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଉପରେ ଅଛି ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଭୟ ରହିଛି ଯେ ଏଥର ସେମାନେ ଚୀନ୍‌କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅବୈଧ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନେଇ ଆସିବେ ନାହିଁ।

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସମାନ ମନୋଭାବରେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ଫ୍ଲୋରିଡାର ସିନେଟ୍‌ର ରିକ୍ ସ୍କଟ୍ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଗୁପ୍ତ ସମ୍ପର୍କର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସରେ ଦାବି କରିଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକୀୟ ଟଙ୍କା ନେଇ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ତେଣୁ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର କାମ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉ । ସେ କହିଥିଲେ, ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଏଠାରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ଚୀନ୍ ଏହାର ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ମିଛ କହୁଛି । ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଅବଗତ ଥିଲା, ତଥାପି ଏହା ଅନୁସନ୍ଧାନର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରାଯାଇନଥିଲା ।”

ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଚାହିଦା ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସମେତ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଏହି ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କଲେ, ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବା ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଜୁନ୍ ମାସରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଚୀନ୍ ଜାଣିଶୁଣି କରୋନା ରିପୋର୍ଟରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଛି । ସୂଚନା ଅଭାବରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଭିତରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ମତଭେଦ ହୋଇଥିଲା ।

ଠିକ୍ ଅଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଯେତେ କୈଫିୟତ ଦେଉନା କାହିଁକି, କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଚୀନ୍‌ର ଭୂମିକା ଉପରେ ନିରପେକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ ନକଲେ କୌଣସି ଦେଶ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଥର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ଭବିଷ୍ୟତର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ମଧ୍ୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ପାଇଁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଏହାର ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ବଜାୟ ରଖିବା, ଯଥାର୍ଥ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା, ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା କିମ୍ବା ଚୀନ୍‌କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଏବଂ ନିଜକୁ ବଳିଦାନ ଦେବା ।

Leave a Reply