ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅବିଶ୍ୱାସ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

 ଦେଶର ଏକତା ଓ ସୌହାର୍ଦ୍ଦପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବେଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତଙ୍କ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ, ଯିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବାକୁ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି ।

ଶେଷାଦ୍ରୀ ଚାରୀ

ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ଚାପର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ଏଭଳି ସମୟରେ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଚାହିଁବେ ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ସମାଜର କେତେକ ବିଭାଗରେ ମୁସ୍‌ଲିମ ଦୋକାନୀ ଏବଂ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ବୟକଟ୍‌ କରିବାର ଦାବି ସିଏଏ ବିରୋଧ ସମୟରେ ଜେଏନୟୁର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ଶର୍‌ଜିଲ ଇମାମଙ୍କ “ଆସାମକୁ ଭାରତର ଅବଶିଷ୍ଟ ଦେଶରୁ କାଟିଦେବା” ଡାକରା ପରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି ଅବିଶ୍ୱାସ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇରେ ଦେଶ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ପାର୍ଥକ୍ୟର ମୌଳିକ କାରଣ କ’ଣ ତାହା ବୁଝିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।  

ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମର୍କଜରେ ତବ୍‌ଲିଗି ଜମାତ୍‌ର ସମ୍ମିଳନୀ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଶତ୍ରୁତା ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସିଧାସଳଖ ଦାୟୀ ହୋଇପାରେ । ଏହି ସମ୍ମିଳନୀକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିବା ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା – ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହା ପ୍ରଶାସନର ଏକ ବଡ଼ ଭୁଲ, ଯାହା ଏହାର ସାମାଜିକ ପ୍ରଭାବ କିମ୍ବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରରେ ଏହାର ଅବଦାନ କଳ୍ପନା କରିପାରିନଥିଲେ ।

 ଯେତେବେଳେ ତର୍କ କାମ କରେ ନାହିଁ

ଏହି ଘଟଣାକୁ ବିରୋଧ କରି ଏକ ବିରାଟ ସାମାଜିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା କରିବାର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ହେଉଛି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସହିତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବରେ ଏବଂ ତବ୍‌ଲିଗି ଆଚରଣକୁ ଏକ ଅସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଗଲା । ଯେତେବେଳେ ଜନସାଧାରଣ ଏହିପରି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ମତ ଦିଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଯୁକ୍ତି ଏବଂ ତଥ୍ୟକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାର ଆଶଙ୍କା ଦୃଢ଼ ହୁଏ ।

ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା ବ୍ୟତୀତ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାକ୍ତରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଅତ୍ୟଧିକ ଘୃଣ୍ୟ ତଥା କୁତ୍ସିତ ଆଚରଣ, ପୋଲିସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଖବର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ସାମାଜିକ କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବାର ଭିଡ଼ିଓ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଚାଲିଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସଙ୍କଟ ସହ ଜଡ଼ିତ ନଥିବାବେଳେ କିଛି ଖବର ଏବଂ ଭିଡ଼ିଓ ମିଥ୍ୟା ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ନଥାଏ, ଏହିପରି ପ୍ରଦାହଜନକ ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱସନୀୟତା ଲାଭ କରେ ।

ଏହି ପୃଷ୍ଠଭୂମି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ବୟକଟ୍‌ ଡାକରା ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଏଠାକାର ଉତ୍ସରୁ ଆସିଥିଲା, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଏକ ସୀମିତ ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ପ୍ରଭାବ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇନଥାଏ । “ମଣିଷ କୁକୁରକୁ କାମୁଡ଼ି ଦେଇଛି” ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଚାରକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାର ଖରାପ ପ୍ରବୃତ୍ତି ସହିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଏହିପରି ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ ।

ଏଠାରେ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟମ ସେବକ ସଂଗଠନ (ଆରଏସଏସ)ର ସରସଂଘ ଚାଳକ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ଚତୁର ଶବ୍ଦକୁ ମନେ ପକାଇବା ଉତ୍ତମ ହେବ, ଯିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୈତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଉପରେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ନାଗପୁରରେ, ୨୬ଏପ୍ରିଲରେ, ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଏକ ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ ଦେଖିବା ଜରୁରୀ, ଯେଉଁଠାରେ ରିଲିଫ୍ ଉଦ୍ୟମରୁ କାହାକୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଇସଲାମୋଫୋବିୟା ବଢ଼ୁଥିବା ପରିବେଶରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ନିଜକୁ ସମଗ୍ର ସମ୍ପ୍ରଦାୟଠାରୁ ଦୂରରେ ନକରିବାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ବୟକଟ୍‌ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟମ ସେବକ ସଂଗଠନର ଉପରୁ ଆସିଥିବା ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ଯେଉଁମାନେ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ବକ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ଅବୈଧ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ବାୟୁମଣ୍ଡଳକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଏହାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେବା ଉଚିତ ।

ବାଣିଜ୍ୟ ବୟକଟ୍‌ ସହଜ କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିକୂଳ ମାର୍ଗ

ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ସେହି ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାଣିଜ୍ୟର ବୟକଟ୍‌ ଏକ ସହଜ ସମାଧାନ ବୋଲି ମନେହୁଏ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଜାତୀୟ କିମ୍ବା ଧାର୍ମିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଆଚରଣ ବିରୋଧରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଜାପାନର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଚୀନ୍ ୧୯୩୦ ଦଶକରେ ଜାପାନୀ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବୟକଟ୍‌ କରିଥିଲା । ନିକଟ ଅତୀତରେ, ୨୦୧୨ରେ, ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପରେ ଡଙ୍ଗା ଧକ୍କା ହେବା ପରେ ଚୀନ୍ ଜାପାନୀ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା ଯାହା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ରଙ୍ଗଭେଦ ଦଣ୍ଡ ଭାବରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ବୟକଟ୍‌ର କାହାଣୀ ଇତିହାସରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ସେହିଭଳି, ୨୦୦୫ରେ, ଇଉଲାଣ୍ଡସ୍-ପୋଷ୍ଟେନ୍ ଖବରକାଗଜ ଦ୍ୱାରା ବିବାଦୀୟ କାର୍ଟୁନ୍ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ କିଛି ମୁସଲମାନ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଦେଶ ଡେନିଶ୍ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବୟକଟ୍‌ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଇରାକ୍‌ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକା ଆନୁଷ୍ଠାନିକଭାବେ ଫରାସୀ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ବୟକଟ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ।

ଅପରପକ୍ଷେ, ସାମାଜିକ ବନ୍ଧନ ଏବଂ ଏକତା ସବୁ ଅସୁବିଧାରେ ମଧ୍ୟ ସମୟର ପରୀକ୍ଷଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି । ଅବଶ୍ୟ, ଏହା ହାସଲ କରିବାକୁ ଉଭୟ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକତାର ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦାୟିତ୍ୱବାନ ତଥା ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ମିଶି ବିଶେଷ କରି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

(ଲେଖକ ବିଜେପିର ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ ତଥା ଅର୍ଗାନାଇଜରର ପୂର୍ବତନ ସମ୍ପାଦକ । ଏହା ତାଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ମତ)

ସୌଜନ୍ୟ-ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟ.ଇନ୍‌

Leave a Reply