ବୃତ୍ତି ଅଧ୍ୟାପକନା, କାମ ଦଙ୍ଗା କରିବା

ଦିଲ୍ଲୀର ମହିଳା ଦଙ୍ଗାକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା, ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଡିୟୁ) ପ୍ରଫେସର ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦ ଏବଂ ଓମାର ଖାଲିଦ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲେ ।

ତ କିଛିମାସ ତଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଥିବା ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ଘଟଣାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ UAPA ଅଧୀନରେ ଗୁଲଫିଶା (ଛଦ୍ମନାମ) ଓରଫ ଗୁଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଆଧାର କରି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦିଲ୍ଲୀ ଦଙ୍ଗା ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନାମ ହେଉଛି ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦ । ଏଥିସହ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଜେଏନୟୁର ପୂର୍ବତନ ଛାତ୍ର ଏବଂ ଦେଶଦ୍ରୋହ ମାମଲାରେ ନାମିତ ଓମାର ଖାଲିଦଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତିର ପ୍ରମାଣ ପାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଜଣେ ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ନାମ ଅପରାଧିକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ଆସିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏନଆଇଏ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ହନି ବାବୁଙ୍କୁ ଭୀମା କୋରେଗାଓଁ ମାମଲାରେ ଗିରଫ କରିଛି । ଏହି ମାମଲାରେ ଉମର ଖାଲିଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଏଫଆଇଆର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶିକ୍ଷାଗତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତଥା ମାନବାଧିକାର ସଂଗଠନ ନାମରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ବିଭାଗ ଅଛି ବୋଲି ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଦେଶର ପରିବେଶକୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଖରାପ କରିଚାଲିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସକୁ ଗୁଲଫିଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଫେସର ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦ ଦଙ୍ଗା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ପ୍ରଫେସର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଲଙ୍କା ପାଉଡ଼ର ଆଣିବାକୁ କହିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଯଦି ପୋଲିସ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟାକରେ ତେବେ ଏହାକୁ ପୋଲିସ ଉପରକୁ ଫୋପାଡ଼ି ଦିଆଯିବ ।

ମହିଳାମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଗ୍ରୁପ ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା । ମହିଳା ଇନକିଲାବ, ଯୋଦ୍ଧା, ଯେଉଁଥିରେ ଦଙ୍ଗା ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମୁସ୍‌ଲିମ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାକୁ ଯାଇ ସିଏଏ-ଏନଆରସି ଉପରେ ସେଠାକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଏପରି ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଥିଲେ ଯେ ଲୋକମାନେ ସ୍ୱତଃ ଧାରଣା ସ୍ଥଳକୁ ଆସୁଥିଲେ ।

ଗୁଲଫିଶା ମଧ୍ୟ ପିଞ୍ଜରା ତୋଡ଼ ସଂଗଠନ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା । ଏହି ସଂଗଠନ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ପ୍ରଫେସର ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦ ଏବଂ ରାହୁଲ ରୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ରାହୁଲ ଗୁଲଫିଶାକୁ ଉମର ଖାଲିଦଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲେ । ଉମର ଖାଲିଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଗୁଲଫିଶାକୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଦଙ୍ଗାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଭାରତର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଣ୍ଠେଇ ଦେଇ ପାରିବେ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ଅପୂର୍ବାନନ୍ଦ ତାଙ୍କୁ କହିଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ବିଦ୍ରୋହ ପରି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ତାଙ୍କର ଯୋଜନା ଥିଲା।

ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜାମିଆ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି ସହିତ ଧାରଣାରେ ବସିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଖୋଜିଥିଲେ । ସୀଲମପୁରରେ, ସେମାନେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ଯେଉଁଠାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଧାରଣା ଦିଆଯାଇପାବ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଏକ ମୁସଲମାନ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳ । ୧ ଜାନୁଆରୀରେ ସିଲମପୁର ଫଳ ମଣ୍ଡିରେ ଏହି ଧାରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ଓମାର ଖାଲିଦ, ଜାମିଆ ସମନ୍ୱୟ କମିଟି, ପିଞ୍ଜରା ତୋଡ଼, ପିଏଫଆଇ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀର ବଡ଼ ମୁସଲମାନ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଥିଲେ ବୋଲି ଗୁଲଫିଶା ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଓମାର ଖାଲିଦ, ପିଏଫଆଇ ଇତ୍ୟାଦି ସହଯୋଗରେ ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ତାହିର ହୁସେନ୍ ଓମାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ । ଶିବବିହାର ଅଞ୍ଚଳରେ ଦଙ୍ଗାରେ ଏହି ସଂଗଠନର ନାମ ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲା ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୋଲିସକୁ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ ଗୁଲଫାଫିଶା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି ଜାଫରବାଦ୍ ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ଜାମ କରିଥିଲେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ହିନ୍ଦୁମାନେ ଆସିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବେ । ତାଙ୍କର ଯୋଜନା ସଫଳ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ମାମଲା ବିଗିଡ଼ି ଯାଇଥିଲା।

ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ନାମରେ ଯଥାର୍ଥତା ଆନ୍ଦୋଳନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ରୂପରେ ଆସୁଛି । କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ପୋଲିସ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

Leave a Reply