ଶିଶୁ ଅଶ୍ଳୀଳତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ୱିଟର ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଏତଲା

ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୱିଟରର ସମସ୍ତ ପଳାୟନ ମାର୍ଗ ବନ୍ଦ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଟ୍ୱିଟରର “ଫ୍ରିଡ଼ମ୍ ଅଫ୍ ସ୍ପିଚ୍”ର ଭିକ୍ଟିମ୍ କାର୍ଡକୁ ମାଟିରେ ମିଶାଇ ଦେଲେ 

ତ୍ରୁକୁ ଘୋଷାରିବା ମଜା, ହତ୍ୟା କରିବାରେ ନାହିଁ । ଟ୍ୱିଟରର ନୀଳ ପକ୍ଷୀକୁ ବୁଦ୍ଧି ଶିଖାଇବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ନୀତି ଆପଣାଇଛନ୍ତି । ଟ୍ୱିଟରକୁ ଭାରତରେ ଅବରୋଧ କରିବା ନୀତି ନୁହେଁ । ବରଂ ନୀତି ହେଉଛି ଟ୍ୱିଟର ପାଇଁ ଏପରି ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଯିବ ଯେ ସେ ସରକାରଙ୍କ ଆଗରେ ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇ ଭାରତର ଆଇନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ । ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ସୁଚିନ୍ତିତ ଢଙ୍ଗରେ ଟ୍ୱିଟରକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବାକୁ ନୀତି ଆପଣାଇଛନ୍ତି । ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, ୟୁପିରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଏହାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି ।

ସଦ୍ୟତମ ମାମଲାରେ, ଏନସିପିଆର (NCPCR)ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଟ୍ୱିଟର ବିରୋଧରେ ଏକ Twitter, Delhi Policeମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଟ୍ୱିଟର ଶିଶୁ ଅଶ୍ଳୀଳତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସାଇବର ସେଲ୍ ତରଫରୁ ଆଇଟି ଏବଂ ପୋକ୍‌ସୋ ଆକ୍ଟ, ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟର ଇନ୍‌କର୍ପୋରେସନ ଉପରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି । ଯଦି ଅଶ୍ଳୀଳ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପାଇଁ ସରକାର ଟ୍ୱିଟର ବିରୋଧରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ “ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା” ନାମରେ ଲୁଚି ରହିବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ରହିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଭାରତ ସରକାର ଟ୍ୱିଟରରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ “ଭିକ୍ଟିମ” କାର୍ଡ ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଟ୍ୱିଟର ବିରୋଧରେ ମାମଲାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଆଧାର କରିବେ । ନିକଟରେ ଆମେରିକାର ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଟ୍ୱିଟରଦ୍ୱାରା ପ୍ରାୟ ୧ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ପ୍ରସାଦ ନୁହେଁ, ଶଶି ଥରୁର, ବରୁଣ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ନେତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତ ସରକାର ସହଜରେ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଘେରି ରହିପାରିବେ ।

ସଂସଦୀୟ କମିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆଇଟି ଉପରେ ସଂସଦୀୟ କମିଟି ଟ୍ୱିଟରକୁ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଶଶି ଥରୁର ଏବଂ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ କାହିଁକି ଅବରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ? ପୂର୍ବରୁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟର ଭାରତର ଆଇଟି ନିୟମକୁ ଅବମାନନା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଟ୍ୱିଟର ନିଜେ ନିଜ ପାଇଁ ବିପଦ ଡାକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ବିବାଦୀୟ ମାନଚିତ୍ରକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ଟ୍ୱିଟର କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖକୁ ଏକ ପୃଥକ ଦେଶ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଇଥିଲା । ଏହି ମାମଲାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଟ୍ୱିଟର ଏମଡି ବିରୋଧରେ ଏକ ଏତଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗାଜିଆବାଦରେ ଜଣେ ମୁସଲମାନ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣାରେ ଟ୍ୱିଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଏମଡି ମନୀଷ ମାହେଶ୍ୱରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏତଲା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ଥରେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ପଚରାଉଚରା କରିଛି ।

ଭାରତ ସରକାର ଚାହୁଁଛି ଯେ ଟ୍ୱିଟର ଭାରତର ନୂତନ ଆଇଟି ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ଟ୍ୱିଟର ଏହି ଆଇଟି ନିୟମକୁ “ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା” ବିରୁଦ୍ଧ ବୋଲି କହୁଛି । ନିକଟରେ ସେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ନିୟମ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାରତରେ ଏହାର ଅଭିଯୋଗ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଦୀ ସରକାର ଅଶ୍ଳୀଳତା, ମିଥ୍ୟା ଖବର ଏବଂ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉଲ୍ଲଂଘନ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଘେରି ରହିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ସରକାରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଭାରତ ସରକାର ଯଦି ହଠାତ୍ ଟ୍ୱିଟର ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଟ୍ୱିଟର ସହିତ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ମିଡ଼ିଆ ଏବଂ ଆଇଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସଚେତନ ଭାବରେ ଏପରି ଏକ ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଟ୍ୱିଟରକୁ ନିଷିଦ୍ଧ ନ କରି ଟ୍ୱିଟରକୁ ଉଭୟ ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.