ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଝଟ୍‌କା, ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବିଡ୍ ବାତିଲ୍

ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ଘଟଣା ପରେ ସରକାର, ଜନସାଧାରଣ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦିଗରେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ୱେ ସହ ଜଡ଼ିତ ଦୁଇଟି ଜୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀର ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସରକାର ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି । ଦେଶର ଆନ୍ତରିକ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା କରାଯାଇଛି ।

କାମ କରିବାର ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ (ଜିଆଙ୍ଗସି କନଷ୍ଟ୍ରକସନ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କର୍ପୋରେସନ୍) ସହାୟକ କମ୍ପାନୀକୁ ୮୦୦-୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଦୁଇଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ ନାହିଁ । ଉଭୟ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀକୁ କାମ କରିବାର ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ମନା କରାଯାଇଛି ।

ଗଡ଼କରୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ

ନିକଟରେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରବେଶ ହେବ ନାହିଁ । ସମ୍ପ୍ରତି, ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀର ହାତ ଥିବାର ଜଣାପଡ଼େ, ତେବେ ଟେଣ୍ଡର ବାତିଲ ହୋଇ ପୁନଃ କରାଯିବ ।

ରାଖୀରେ ଚୀନ୍ ୪ ହଜାର କୋଟି ହରାଇବ   

କନଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଟ୍ରେଡର୍ସ (କ୍ୟାଟ୍) ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ‘ଭାରତୀୟ ସାମଗ୍ରୀ – ଆମର ଗର୍ବ’ ଅଧୀନରେ ଚୀନ୍‌ର ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଜାତୀୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହା ୧୦ ଜୁନ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ରାଖୀ ପ୍ରଥମ ପର୍ବ ହେବ ଯାହା ଚୀନ୍‌ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବଏକଟ୍‌ କରି ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବଡ଼ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି । କ୍ୟାଟ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ରାଖୀ ପର୍ବରେ ଭାରତର ଭଉଣୀମାନେ ଚୀନ୍‌ ରାଖୀକୁ ବ୍ୟବହାର ନକରି ପ୍ରାୟ ୪ ହଜାର କୋଟି ବାଣିଜ୍ୟର କ୍ଷତି କରିବେ ।

Leave a Reply