କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟୀକା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ !

ରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଅନ୍ଧକାରରେ ରଖିଥିବା ଚୀନ୍‌ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଆସୁଥିବା ଆମେରିକା ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି । ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟୀକା ସହ ଜଡ଼ିତ ଗବେଷଣା ତଥ୍ୟକୁ ଚୋରି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ମେଡ଼ିକାଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଉପରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହା ଡାକ୍ତରଖାନା, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲ୍ୟାବ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏବଂ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତିଦିନ ଆକ୍ରମଣ

ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ ଉପରେ ପ୍ରତିଦିନ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ ହେଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁନିଆରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ଏହି ବିଭାଗ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ । ତାଙ୍କର କଥା ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଆଡ଼କୁ ଥିଲା । ଅଧିକାରୀ ଜଣକ ଚୀନ୍‌କୁ ସଦ୍ୟତମ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟୀକା ଅନୁସନ୍ଧାନ  

ଏଥି ସହିତ, ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସହ ଜଡ଼ିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଲ୍ୟାବ ଉପରେ ଚାଇନାର ହ୍ୟାକର୍‌ମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ବିଭାଗର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଜନ୍ ଡେମରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟୀକା ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ଜୈବ ଚିକିତ୍ସା ଅନୁସନ୍ଧାନଠାରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିଛି ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ବାଣିଜ୍ୟିକ ନୁହେଁ ଦେଶ, କମ୍ପାନୀ କିମ୍ବା ଲ୍ୟାବ ଯାହା ପ୍ରଥମେ ଟୀକା ତିଆରି କରେ, ଏହା ଭୌଗୋଳିକ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଲେଖିବ ।

୪ଟି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ

ଗତ ମାସରେ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗ୍ରିପ୍ ଫାୟାର-ଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାର APT41 ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ପ୍ରସାରଣ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିଲା । ଦେଶର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକ ପୋମ୍ପିଓ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ସାଇବର ଆକ୍ରମଣରୁ ଆମର ସମ୍ବଳ ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଚୀନ୍‌, ଋଷ, ଇରାନ ଏବଂ ଉତ୍ତର କୋରିଆକୁ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣରେ ଆମେରିକା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ତଥ୍ୟ କିମ୍ବା ସୂଚନା ଚୋରି କରିବା, ସେବା ବନ୍ଦ କରିବା, ରେନ୍ସୱେୟାର ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ନକଲି ଇମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକୀୟ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥାଏ ।

Leave a Reply