ଏବେ ଲିବରେଲାଇଜେସନ୍ ନୁହେଁ ଜାତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଭାରତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସୁପର ଶକ୍ତି ହେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି

 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କରୋନା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅଭିଭାଷଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱର ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହିପରି, ଆମକୁ କେବଳ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଅର୍ଥନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଜାତୀୟତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ କରୋନା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ।

ଅର୍ଥନୈତିକ ଜାତୀୟତା ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମୌଳିକ ମନ୍ତ୍ର ପାଲଟିଛି

ଅର୍ଥନୈତିକ ଜାତୀୟତା କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ମୌଳିକ ମନ୍ତ୍ର ପାଲଟିଛି । ଆମେରିକାରେ ଟ୍ରମ୍ପ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ ସେମାନେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଜାତୀୟତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ସେମାନେ କେବଳ ଆମେରିକାରେ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ମେକ୍ ଇନ୍‌ ଆମେରିକା ଗ୍ରେଟ୍ ପୁନର୍ବାର ଅଭିଯାନକୁ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ମାର୍ଗରେ ଯାଉଛି 

ଭାରତ ନିଜର ଐତିହାସିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ନୀତିକୁ ଫେରିଯାଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଉଦାରୀକରଣ ଅପେକ୍ଷା ଜାତୀୟତାକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି । ଭାରତ ହେଉଛି ଚାଣକ୍ୟ ଦେଶ ଯିଏ ଶତାବ୍ଦୀ ପୂର୍ବରୁ “ଜାତି ପ୍ରଥମେ” ଅର୍ଥାତ୍ “ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆମ ଦେଶ”ର ମନ୍ତ୍ର ଦେଇଥିଲେ । ଚୀନ୍ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ଆଗକୁ ବଢ଼ିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଉଦାରୀକରଣର ଦାସ ହୋଇ ରହିଲା । ଭାରତ ଉଦାରୀକରଣକୁ ଅନୁସରଣ କଲା, ଅନେକ ଚୁକ୍ତି କଲା, ଅନେକ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କଲା, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଏହାର ନାମରେ ଭାରତରୁ ଲାଭ ଉଠାଇଲେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ୨୦୦୯ରେ ଭାରତ ଏଏସଇଏଏନ ( ASEAN ) ସହିତ ଏକ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତିନାମା କରିଥିଲା । ଯେହେତୁ ଅନ୍ୟ ଏଏସଇଏଏନ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାର ଅଧିକ ଲାଭ ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ଭାରତକୁ ଏହି ଡିଲ୍‌ର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଆରସିଇପିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଭାରତ ମନା କରିଦେଇଥିଲା, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତ ସ୍ଥାନୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା ।

ଉଦାରୀକରଣ ଏବଂ ଜଗତୀକରଣ ଉପରେ ଅନେକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

କରୋନା କାରଣରୁ ବିଶ୍ୱର ଦେଶଗୁଡ଼ିକ କିପରି ଭାବରେ ନିଜର ସୀମା ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳାର ଅବନତି ଉଦାରୀକରଣ ଏବଂ ଜଗତୀକରଣ ଉପରେ ଅନେକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଆଜି ସମସ୍ତ ଦେଶ “ମୁଁ, ନିଜେ ଏବଂ ମୁଁ”ର ନୀତି ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ଏଥିରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମୟର ଚାହିଦା ଅଟେ । ଭାରତ ଯେପରି ଆମଦାନୀ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ସରକାର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜାତୀୟତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ, ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ବଜାରକୁ ପ୍ରବେଶ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଅତି ସୀମିତ ଉପାୟରେ ! ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଚାଇନିଜ୍ ମଡ଼େଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସୀମିତ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ନିଜ ଦେଶର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା ​​।

ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ନାହିଁ

ଚୀନ୍ କେବଳ ନିଜ କମ୍ପାନୀକୁ ଚୁକ୍ତିନାମା ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଦେଶରେ ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସେ ବିଆରଆଇ ଅଧୀନରେ ଏହାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଚୀନ୍ ନିଜ ଦେଶର ପକେଟକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ଅର୍ଥରେ ଭରି ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଅପରପକ୍ଷେ ସେହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିଲା । ଏହା ଏହି ମଡ଼େଏଲ୍‌ରୁ କିଛି ଜାଣିବାକୁ ଗୋଟିଏ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଚୀନ ଅର୍ଥନୈତିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝି ପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଜାତୀୟତା ପଥରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ତେଣୁ ଏହା ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ଆର୍ଥିକ ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରିବ ।

 

Leave a Reply