ରାହୁଲ ଅଯୋଗ୍ୟ, ପ୍ରିୟଙ୍କା ନିଜକୁ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ନାତୁଣୀ ବୋଲି କହନ୍ତି… ମୋଦୀ ସହିତ କ’ଣ ଲଢ଼ିବେ: ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରକୁ ଫ୍ୟୁଜ୍ କଲେ ?

“୨୦୧୯ରେ ଲୋକମାନେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅନୁପଯୁକ୍ତ, ସେ ଦେଶ ଚଳାଇବା ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ତାଙ୍କର ଏକ ସରକାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ ୧୦ ବର୍ଷ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ନାହଁନ୍ତି । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ଟ୍ୱିଟରରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।”

ହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଐତିହାସିକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ଆଜିକାଲି ‘ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ରାଜବଂଶୀ’ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି । ନିକଟରେ କେରଳ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ରାଜନୀତିରେ ଭବିଷ୍ୟତ ନାହିଁ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସଂସଦକୁ ପଠାଇ କେରଳ ଏକ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ବୋଲି ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ।

ଏହାପରେ ଐତିହାସିକ ତଥା ଦରବାରୀ ଲେଖକ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହାଙ୍କୁ ପ୍ରଚାର ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍ ‘ଦି ୱାୟାର’ ସାମ୍ବାଦିକ ଆରଫା ଖାନମ ଶେରୱାନୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜନୀତିରେ ଝଡ଼ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଶୈଳୀକୁ ନେଇ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଗୁହା ମଧ୍ୟ ବାମପନ୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଆରଫା ଖାନମଙ୍କୁ ୩୫ ମିନିଟ୍‌ର ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୧୯ରେ ଲୋକମାନେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ସେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଅନୁପଯୁକ୍ତ, ଦେଶ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସେ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସରକାରରେ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇନଥିଲେ । ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ଟ୍ୱିଟରରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି ।

ରାଜସ୍ଥାନ ରାଜନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ଆରଫା ଖାନମ ଗୁହାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ, ଯଦି କାହାର ଟଙ୍କା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ କିପରି ଅଟକାଇବେ ? ଆରଫା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ନୈତିକତାର ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଥାଏ । ଏହା ଉପରେ ଐତିହାସିକ ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ କିଛି କରିବା ଉଚିତ ।

ଏହି ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଆରଫା ଖାନାମଙ୍କଦ୍ୱାରା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର, ନ୍ୟାୟପାଳିକା, ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ପରି ଏହି ସମସ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କଂଗ୍ରେସ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଗୁହା କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ୟୁପିଏ ସରକାରରେ ଥିଲା, ନିର୍ବାଚନ କମିଶନରମାନଙ୍କୁ ମନମୋହନ ଏବଂ ସୋନିଆ ବାଛିଥିଲେ, କାରଣ ସେମାନେ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ହେଉ । ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି । ଇନ୍ଦିରା ଯାହା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ତାହା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଗକୁ ନେଇଛନ୍ତି ।

ଏହା ସହିତ ଗୁହା ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ସିଡ଼ିଏସ୍ ବିପିନ ରାୱତଙ୍କୁ ରାଜନୀତି କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାୱତ ବିଜେପିର ସମର୍ଥକ, ସେନାମୁଖ୍ୟ ଏହା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋର ମନେଅଛି ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କିପରି ପୂଜା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ‘ଇନ୍ଦିରା ଇଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଇଜ୍‌ ଇନ୍ଦିରା’ ଭଳି ବିବୃତ୍ତି ଦେଉଥିଲେ । ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ ଭୟ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଯେତିକି ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି ସେତିକି ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ କରୁନଥିଲେ ।   

ଆରଫା ଖାନମ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ’ଣ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ‘କମ୍ୟୁନିଲ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ?’ ଏହା ଉପରେ ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଥିଲେ, କାରଣ ଇନ୍ଦିରା ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ସେ ହିନ୍ଦୀ ଜାଣିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆପଣ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଷା କହିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ… ଅରଫା ଖାନାମ ତାଙ୍କୁ ବାଧା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ।

ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୁହା ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଜେଜେବାପା କିମ୍ବା ଅଣଜେଜେବାପା କ’ଣ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ନିଜେ କ’ଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଉପରେ ଆରଫା କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ନାମଦାର’ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିରେ ବହୁତ ଅଛନ୍ତି । ଗୁହା ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କର କୌଣସି ଗଡଫାଦର ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହୃଦୟ ବହୁତ ଭଲ କାରଣ ସେ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଶକୁ ଆସନ୍ତୁ ।

ଗୁହା କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଯେ ସେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାତୁଣୀ, ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ? ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ତୁମକୁ ନାମଦାର ବୋଲି ଡାକିବେ ।   

ୱାୟାର ସାମ୍ବାଦିକ ଆରଫା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ କାଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ହିଁ ଆରଏସଏସ ବିରୋଧରେ ଖୋଲାଖୋଲିଭାବେ କହୁଛନ୍ତି । ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଆରଏସଏସ ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟ୍ୱିଟ୍‌ର ନୁହେଁ, ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା କେରଳ ସାହିତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବରେ ଗୁହା କେବଳ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ନୁହଁନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ମୋଗଲ ରାଜବଂଶର ଶେଷ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କ ପରି ।  

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁହା କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଭାରତ ଅଧିକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ତଥା କମ୍ ସାମ୍ରାଜ୍ୟବାଦୀ ପାଲଟିଛି ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀବାଦ ଏହା ଅନୁଭବ କରୁନାହିଁ । ଆପଣ (ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ) ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ସୀମିତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ତଥାପି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମୁତି ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛି ଯେ ଆପଣ ତଥାପି ରାଜା ଅଟନ୍ତି ।”

Leave a Reply