ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କରୋନା ଟୀକା ସଫଳ ଓ ସୁରକ୍ଷିତ

ବ୍ରିଟେନର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକା ମଣିଷ ଉପରେ ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଦି ଲାନସେଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଟୀକା ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଏବଂ ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମିଳିଥିଲା ।

ସୋମବାର ଦିନ ଲାନସେଟ୍ ପତ୍ରିକାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକା ଦୌଡ଼ରେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟିର ମାନବ ଶରୀରେ ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ChAdOx1 nCoV-19 ଦିଆଯିବାବେଳେ ଭାଇରାଲ ଭେକ୍ଟରରୁ ନିର୍ମିତ କରୋନା ଟୀକା ଏହି ଭୂତାଣୁ ପ୍ରତିରୋଧକ ଥିଲା । ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଠିକ ହୋଇଛି ।

କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ  

ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟୀକାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଭାଇରାଲ୍ ଭେକ୍ଟରରେ SARS-CoV-2ର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ। ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 1/2 / ରେ, ୫ ସ୍ଥାନରେ ୧୮– ୫୫ ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ମୋଟ ୫୬ ଦିନର ପରୀକ୍ଷଣରେ, ଯେଉଁମାନେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୩ରୁ ମେ ୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକା ନେଇଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଜ୍ୱର, ଶରୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ପାରାସିଟାମୋଲରୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଉ କୌଣସି ଭୟଙ୍କର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହୋଇନାହିଁ ।

 ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଏବଂ ଟି-ସେଲ୍ ମିଳିଲା

ରିପୋର୍ଟରେ ଆହୁରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ ୧୪ଦିନ ପରେ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନକୁ ଚିହ୍ନିଥିବା ଟି-କୋଷଗୁଡ଼ିକ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି (IgG) ମଧ୍ୟ ୨୮ ଦିନରେ ଏହି ପ୍ରୋଟିନ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବାକୁ ଦେଖାଗଲା, ଯାହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ ଦିଆଯିବା ପରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ୩୫ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୨ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍‌ ପରେ ଭୂତାଣୁ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍‌ରେ, ସମସ୍ତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ନିରପେକ୍ଷ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଥିଲା ।

 ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷିତ  

ଏହା ସହିତ, ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ChAdOx1 nCoV-19ର ଫଳାଫଳଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷା ମାନାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ ଏହା ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏହି ଫଳାଫଳଗୁଡ଼ିକ, ହ୍ୟୁମରାଲ ଏବଂ ସେଲୁଲାର୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହିତ, ଏହି ଟୀକାକୁ ବୃହତ-ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ କରେ । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଦଳ ବ୍ରିଟେନର ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟୀକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକା ସହିତ ଏହି ଟୀକା ଉପରେ କାମ କରୁଛି । ଟୀକା ପାଇଁ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟୀକା କରୋନା ପାଇଁ ‘ରାମବାଣ’ ହେବ, ଏହି ଦୌଡ଼କୁ ଆଗେଇ ନେବ ।

Leave a Reply