ଭୋକିଲା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରେଳ ଟିକଟରେ କିଏ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି?

  • ଭୋକିଲା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରେଳ ଟିକେଟରେ ରାଜନୀତି ଚାଲିଛି 
  • କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ରେଳ ଟିକେଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ 
  • ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହି ପିଏମ କେୟାର ପାଣ୍ଠିରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ 
  • ସିପିଆଇ (ଏମ୍) ନେତା ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିଲେ 
  • ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ରେଳ ଏବଂ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ

ରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ସାକ୍ଷୀ ରହିବା ପରେ ସରକାର ଲକଡାଉନ୍ ୨କୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଚଳାଚଳ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ରେଳ ଭଡ଼ା ନେଇ ରାଜନୀତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଅଛି – ଜୀବନ ଯାଉ କିନ୍ତୁ ସୁଯୋଗ ହାତ ଛଡ଼ା ନହେଉ । କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସମେତ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଟଙ୍କା ବହନ କରିବ । ଏଥି ସହିତ ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଭଡ଼ା ପରିମାଣ ଫେରସ୍ତ କରିବ ।

ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ

କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରମିକମାନେ ରାଷ୍ଟ୍ର ନିର୍ମାଣକାରୀ ବୋଲି ସେ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେମାନେ ଝୁଣ୍ଟି ପଡ଼ୁଛନ୍ତି – ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶ ପାଇଁ ଆତ୍ମ-ଆକ୍ରୋଶର କାରଣ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବିମାନରେ ବଞ୍ଚିତ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଫେରାଇ ଆଣିପାରିଛୁ, ଯେତେବେଳେ ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସରକାରୀ ଟ୍ରେଜେରୀରୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିପାରିଛୁ ସେତେବେଳ ଗରିବ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଲୁଟ୍‌ କରାଯାଉଛି । ଏହା ପରେ ସେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପିଏମ କେୟାର ପାଣ୍ଠିରେ ୧୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇପାରିବେ, ତେବେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର ଏହି ସମୟରେ ଶ୍ରମିକମାନେ ମାଗଣା ରେଳ ଯାତ୍ରା ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ କାହିଁକି? ଘରକୁ ଫେରିଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ରେଳ ଯାତ୍ରାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ କ’ଣ କହିଲେ ?

ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭୋକିଲା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଟିକେଟରେ ରାଜନୀତିକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଶ୍ରମିକମାନେ ପ୍ରାୟ ୪୦ ଦିନ ବେକାର ବସି ଘରକୁ ଯିବାକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ବିରୋଧୀଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ରେଳବାଇରୁ ପ୍ରଥମ ଆଦେଶ ଆସିଥିଲା, ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଯାତ୍ରା ଟିକେଟ୍ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବେ, ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ରେଳବାଇ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବେ । ରେଳବାଇର ଏକ ଚିଠିରେ ଏହି ହୋହଲ୍ଲା ଘଟିଛି, ଯାହାପରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେ ରେଳବାଇକୁ ନିବେଦନ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଟିକେଟ୍ ଟଙ୍କା ନ ନେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କୁ ବାମ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧ  

କଂଗ୍ରେସ ପରେ ବାମ ନେତା ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ଧରି କିଛି ରୋଜଗାର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି । ଯେତେବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ନଥାଏ, ତେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଖର୍ଚ୍ଚ କିପରି ବହନ କରିବେ ।

ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ସଫେଇ

ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ଯେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି ସେଠାରେ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଚଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ଆମେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କଠାରୁ ଭଡ଼ା ସଂଗ୍ରହ ବିଷୟରେ କେବେ କହିନାହୁଁ, ରେଳବାଇ ଖର୍ଚ୍ଚର ୮୫% ଭାର ବହନ କରୁଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୫% ଭାର ନେଇଛନ୍ତି ।

ବିଜେପିର ଉତ୍ତର

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ରେଳବାଇ ଅଟକି ରହିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଥିବା ୩୪ଟି ଶ୍ରମିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବହୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଟଙ୍କା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କଠାରୁ ନିଆନଯାଉ । ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ଏହିପରି ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା । ରେଳ ଭଡ଼ାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି କହିଛି ଯେ ଯାତ୍ରା ମୂଲ୍ୟର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ରେଳବାଇ ବହନ କରି ସବ୍‌ସିଡ଼ି ଉପରେ ଟିକେଟ୍ ଯୋଗାଉଛି । ରେଳବାଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଅନଔପଚାରିକ ଭାବରେ ଏହା ଏକ ରାଜନୈତିକ ଯୁଦ୍ଧ ବୋଲି କହିଛି ।

ରେଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ  ଅସ୍ୱୀକାର  

ରେଳ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ରେଳବାଇ କେବଳ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଭଡ଼ା ଆଦାୟ କରୁଛି ଯାହା ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର ମାତ୍ର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ରେଳବାଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, “ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି, ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଚରେ ବର୍ଥ ଖାଲି ରଖୁଛି । ଟ୍ରେନ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରୁ ଖାଲି ଫେରୁଛି । ରେଳବାଇ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବୋତଲ ପାଣି ଯୋଗାଉଛି । ଆମେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୪ଟି ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇଛୁ ଏବଂ ଚାଲିବା ଜାରି ରଖିବୁ । ଆମର ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଆମେ କହିନାହୁଁ ଯେ ଭ୍ରମଣକାରୀ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଭଡ଼ା ଆଦାୟ କରାଯିବ ।

Leave a Reply