କରୋନା ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପରେ ବିଶ୍ୱ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଯିବ

ରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟୀକା ଆବିଷ୍କାର ଜାରି ରହିଛି । ଅନେକ ଟୀକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଆଇସିଏମଆର-ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ସ୍ୱଦେଶୀ କରୋନା ଟୀକା କୋଭାକ୍ସିନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ମାତ୍ରା ଦିଆଯିବା ପରେ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନେ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି । ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ (ଡିବିଟି) ସହଯୋଗ କରୁଛି । ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ସିଆନୋଫାର୍ମର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ମାନବ ପରୀକ୍ଷଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ ଟୀକା ଯାହା ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଟୀକା ଉପରେ ବିଶ୍ୱକୁ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀରେ ବିଭକ୍ତ କରିବ: ବିଶେଷଜ୍ଞ 

ଅନେକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱର ସରକାରମାନଙ୍କୁ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ କ୍ଲାଉସ୍ ଷ୍ଟକ୍ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।  ୨୦୦୩ରେ ସାର୍ସ ଦେଇଥିବା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କ୍ଲଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାମାରୀ ବିମାନ ଫ୍ଲୁ ପରି ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆସିବ ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ହେବ । କ୍ଲଜ ବ୍ଲୁମବର୍ଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ୯୦%ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି । ଯଦି ଆମେ ଗମ୍ଭୀର ଲକଡାଉନ୍ କିମ୍ବା ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହୁଁ ତେବେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଏକ ବଡ଼ ମହାମାରୀରେ ପରିଣତ ହେବ । ଏହି ଟୀକା ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱକୁ ଦୁଇ ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ ହେବ । ଗୋଟିଏକୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ପାଇଁ ଟୀକା ରହିବ ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱର ୮୦% ଲୋକଙ୍କର ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ରହିବ ।

 ଭାରତୀୟ ଟୀକା କିପରି ତିଆରି ହୁଏ?  


କୋଭାକ୍ସିନ ହେଉଛି ଆଇସିଏମଆର-ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ଏକ ‘ନିଷ୍କ୍ରିୟ’ ଟୀକା । ଏହା କରୋନା ଭୂତାଣୁ କଣିକାଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ଏହାର ମାତ୍ରା ଶରୀରରେ ଭୂତାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ତିଆରି କରେ | ZyCov ହେଉଛି Zydus Cadillaର ‘ପ୍ଲାସିମ DNA’ ଟୀକା । ଏହି ଟୀକାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ପ୍ରକାର DNA ଅଣୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ମଧ୍ୟ କୋଡ଼୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଏହାର ଡିଏନ୍ଏ କ୍ରମିକ ଭୂତାଣୁ ସହିତ ମେଳ ହୁଏ, ଶରୀର ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି 

ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗ ଏବଂ ଏହାର ୧୬ଟି ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଭାରତରେ କରୋନା ଟୀକା ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯିବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋ-କିକ୍ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଏବଂ ଭାଇରସ୍ ନମୁନାଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ବାୟୋରେପୋଜିଟୋରୀଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ପାଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ୟାନେଲ୍ ମଧ୍ୟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି ଯାହା କିଟ୍ ବୈଧ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଥିସହ ପଶୁ ମଡେଲ, ଭାଇରାଲ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍, ରିସେପ୍ଟର ବାଇଣ୍ଡ ପେପ୍ଟାଇଡ୍, ସିଉଡୋଭାଇରସ୍, ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ଉପରେ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି । ଆଣ୍ଟିଭାଇରସ୍, ଥିରପୋଟିକ୍ସ ଏବଂ ଟୀକା ପାଇଁ ଡିବିଟି ଫରିଦାବାଦରେ ଏକ ହାମଷ୍ଟର ସଂକ୍ରମଣ ମଡ଼େଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

ୟୁଏଇରେ ଚିନ୍‌ ଟୀକାର ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା  

ୟୁଏଇରେ କୋଭିଡ଼୍‌ -୧୯ ର ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଟୀକା ପାଇଁ ୩ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ୧୫୦୦୦ ପଞ୍ଜୀକୃତ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ଆବୁଧାବିରେ ଚୀନ୍‌ର ନିର୍ମିତ ଟୀକା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅତି କଠୋର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଉଛି । ଚୀନ୍‌ କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ୨୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଥର ଏହି ଟୀକା ଦେବା ପରେ ୧୦୦% ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ବ୍ରିଟିଶ ଟୀକା  

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ବ୍ୟତୀତ ଲଣ୍ଡନର ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜରେ ଥିବା ଟୀକା ମଧ୍ୟ ମାନବଙ୍କ ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟୀକା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ପରୀକ୍ଷଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୧୮ ରୁ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସର ୧୦୫ ଜଣଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯିବ । ଚାରି ସପ୍ତାହ ପରେ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ଏକ ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ ଅନୁସରଣ କରାଯିବ । ତୃତୀୟ ପରୀକ୍ଷା ନଭେମ୍ବରରେ ୬୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ହେବ ବୋଲି ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି । ଦୁନିଆରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଟୀକା ହେଉଛି ଦୁର୍ବଳ ବା ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଭୂତାଣୁ । ଯେତେବେଳେ କି ଇମ୍ପେରିଆଲ୍ କଲେଜ୍ ଟୀକା ଜେନେଟିକ୍ କୋଡ଼୍‌ର ଏକ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୂତାଣୁର ପ୍ରଭାବକୁ ଦୂର କରିବ । ଏହି ଟୀକା ମାଂସପେଶୀରେ ବହିଷ୍କାର ପରେ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗଠନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଇୟୁକୁ ୩୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ୍‌ ଟୀକା ଦେବ ସାନୋଫି  

ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଏବଂ ସାନୋଫି କରୋନା ଟୀକା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି । ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଡୋଜ୍‌ ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି । ସାନୋଫି ବ୍ୟତୀତ, ମଡର୍ନା, ଜନସନ ଆଣ୍ଡ ଜନସନ, କୋରୱାକ, ବାୟୋନୋଟେକ୍ ଭଳି କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକରୁ ଟୀକା କ୍ରୟ ବିଷୟରେ ଇୟୁ ଆଲୋଚନା କରିଛି ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହେବ: ଜିଡସ୍ କାଡିଲା

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଜିଡସ୍ କାଡିଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ କିମ୍ବା ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହୋଇପାରେ । କମ୍ପାନୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଙ୍କଜ ପଟେଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୦୦ ମିଲିୟନ ଡ଼ୋଜ୍‌ ଉତ୍ପାଦନ ହେବ ।  ଜାଇକୋଭ-ଡି ନାମକ ଏହି ଟୀକା ଉପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।   ଚୀନ୍‌ର ବଡ଼ ଭୂଲ,

ବିନା ଅନୁମୋଦନରେ ଦେଲା ଟୀକା ଡୋଜ୍‌ 

ଚୀନ୍‌ର କମ୍ପାନୀ ସିନୋ ଫାର୍ମ ଗର୍ବର ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଟୀକାକୁ ‘ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି’ । ଅର୍ଥାତ୍ ସରକାର ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟୀକା ଦିଆଯାଇଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ନିଜ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ଟୀକା ଡୋଜ୍‌ ଦେଇଥିଲା । ଚୀନ୍ କରୋନା ଟୀକା ବିକାଶରେ ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛି । ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଡଜନ ଟପ ଟୀକା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଆଠ ଜଣ ଚୀନ୍‌ରୁ ଆସିଛନ୍ତି ।

 ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କୋଟିଏ ଡୋଜ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ 

ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପରେ ମାତ୍ର ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବେ। କମ୍ପାନୀ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ସହିତ ଏକ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକା ଉପରେ ଏକ ବଡ ଅପଡେଟ୍ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେରମ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି । ଟୀକାକରଣର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ ହୋଇଛି ।

୧୩୦ରୁ ଅଧିକ ଟୀକା ଉପରେ ଗବେଷଣା 

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ ୧୩୦ ରୁ ଅଧିକ ଟୀକା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply