Advertisements

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଏବେ ପୂର୍ବ ଦିନର ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗୁଛି

 କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ : ଆଗାମୀ ଏକ ମାସରେ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ? 

ବିକାଶ ବହୁଗୁଣା
ରୋନା ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଗାଇଡ଼ଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ୩୦ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ପରିବହନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶିକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଷେଧ କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଜାରି ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଚାଲିଛି । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୩୧ ମଇରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ।

ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି 

ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଜନିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅର୍ଥାତ୍ ଏହାର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସଂକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସହରରୁ ନିଜ ନିଜ ସହର କିମ୍ବା ଗ୍ରାମକୁ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆଗମନ ସହିତ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକରୁ କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଖବର ମଧ୍ୟ ଆସିଛି ।

ଆଗାମୀ ୧୫ଦିନ କିମ୍ବା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ହୋଇପାରେ ?  

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସହିତ ଜଡ଼ିତ କିଛି ମୌଳିକ ତଥ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଞ୍ଚ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା ଠିକ୍‌ ତାହା ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ନିଦାନ ପାଇଁ କୌଣସି ଟୀକା ଆସିନାହିଁ କିମ୍ବା ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ସହଜ ହେବା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ । ନିକଟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଏଆଇଏମ୍ଏସ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇରେ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ସଂକ୍ରମଣ ବହୁତ ହେବ

ଅନ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ସହମତ ଅଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହ ଜଡ଼ିତ ଡକ୍ଟର ଅମ୍ବରିଶ ସାତ୍ୱିକ୍ କୁହନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଏହି ସଂକ୍ରମଣରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ବହୁତ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ତଥାପି ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ଳେଗ୍‌ କିମ୍ବା ଇବୋଲା ଭଳି ମହାମାରୀ ନୁହେଁ । ୮୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷତିକାରକ ହେବନାହିଁ । ଡକ୍ଟର ଅମ୍ବରିଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗ ଅର୍ଥ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡ ମିଳିଛି ।

ଆଗାମୀ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୪ରେ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫୦୦ ପାଖାପାଖି ଥିଲା ଏବଂ ସେତେବେଳକୁ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ କେବଳ ୧୦ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଆଜି ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ପାର ହୋଇଯେଇଛି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପାଞ୍ଚ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବ ଦିନ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯଦି ଏହି ଉପାୟରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଆଗାମୀ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପରିସ୍ଥିତି ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ ।

ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ବଢ଼ିବ

ଏହା ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ବୁଝିହେବ ଯେ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସତ୍ତ୍ୱେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ୫୦୦ରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ୍ ୪୦୦ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯାଉଥିବାରୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ । ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଅପ୍ରୀତିକର ସମାପ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଜଟିଳ ହୋଇପାରେ ।

ଭୟାବହତା କେତେ ପରିମାଣରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ 

ଏହି ଭୟାବହତା କେତେ ପରିମାଣରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଉଦାହରଣରୁ ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ । ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ଡକ୍ଟର ସିଞ୍ଜିନି ଘୋଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେ ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୩ ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ପ୍ରକୃତ ଆକଳନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଏହାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫ ଗୁଣ ଅଧିକ ।

ଆଗାମୀ କିଛି ସପ୍ତାହ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆଗାମୀ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପୂର୍ବରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଶଯ୍ୟା ଅଭାବ ରହିଛି, ଏହା ଲୁକ୍କାୟିତ ଜିନିଷ ନୁହେଁ । ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଖାଲି ନ ଥିବାରୁ ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବେଡ଼୍‌ ପାଇବା ପାଇଁ ବୁଲାବୁଲି କରୁଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟକ ଶଯ୍ୟା ସଂରକ୍ଷଣ ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ଆହ୍ୱାନ ହେଉଛି ଅନେକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଏହି ଶଯ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ହେବ। ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ଖବରକାଗଜ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଅଜ୍ଞାତତା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହା ଜାରି ରହେ, ତେବେ ଆମେ ଜାଣିନୁ ଯେ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ କେଉଁଠାରେ ରଖିବୁ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ।

ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ଦିଗରେ, ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଏହାର ନାମରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଏହା ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କଠାରେ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି । ଏକ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିବା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହାର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଏକ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ବିକଶିତ କରିଛି । ଥରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଏହି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଏହି ରୋଗ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ବିକଶିତ ହୁଏ । ଏହି ଉପାୟରେ ସେମାନେ ରୋଗ ପ୍ରତି ପ୍ରତିରୋଧକ ହୁଅନ୍ତି । ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବା ସହିତ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ ।

ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକ

ପ୍ରକୃତରେ, କୌଣସି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ୧୦୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮୦ଜଣ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବିକାଶ କରିବେ, ତେବେ ଏହି ନୂତନ ହୋଷ୍ଟକୁ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଭୂତାଣୁଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜୀବନକାଳ ଅଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ସେ ଏକ ନୂତନ ହୋଷ୍ଟ ନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଶେଷ ହୁଏ । ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଟୀକାକରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଭୂତାଣୁଙ୍କଠାରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଭାରତ ସମେତ କେତେକ ଦେଶରେ ଏହି ବିକଳ୍ପକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଉଛି ।

ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିପଦ ରହିଛି  

ସ୍ୱିଡେନ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ଅପେକ୍ଷା ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ସଂକଳ୍ପକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇଥିଲା । କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ, ଏଠାରେ କେବଳ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ସ୍କୁଲ-କଲେଜ, ଅଫିସ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ଖୋଲା ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱିଡେନରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଜଣାଶୁଣା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ୩୭୫୪୨ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୪୩୯୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ତାହା ହେଉଛି, କୋଭିଡ଼୍‌ – ୧୯ର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୧୧.୯ ପ୍ରତିଶତ । ଏହି ଆକଳନ କେତେ ଭୟବହ, ଏହା ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରେ ଆମେରିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମାତ୍ର ୫.୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ଭାରତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨.୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ଭାରତରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଫଳ ହେବନାହିଁ 

ନିକଟରେ ସ୍ୱିଡେନଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜଧାନୀ ଷ୍ଟକହୋମରେ କେବଳ ସାତ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ଯଦି ଏହି ଉପାୟରେ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବାର ତଥ୍ୟ ପାଇବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ଉପାୟରେ, ସ୍ୱିଡେନ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ପଥ ଅନୁସରଣ କରି ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ସ୍ଥିତି ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ୱଠାରୁ ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ । ସ୍ୱିଡେନର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୦ ନିୟୁତ ଏବଂ ଭାରତରେ ୧୩୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି । ତେଣୁ, ଯଦି ଭାରତ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରୟାସର ପଥରେ ଯାଏ, ତେବେ ଏଠାରେ ମାମଲା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅଧିକ ଭୟଭୀତ ହୋଇପାରେ ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବାର କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାରିକ ନୁହେଁ କାରଣ ଏଠାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ସମ୍ବଳ ଏତେ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନେକ ଗବେଷଣା ସତ୍ତ୍ୱେ, ରୋଗରେ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ କି ନାହିଁ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ।

ତେବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବାର ଉପାୟ କ’ଣ ?  

ଡକ୍ଟର ଅମ୍ବରିଶ ସାତ୍ୱିକଙ୍କ  ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ସମାଧାନ ହେଉଛି ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଏହାକୁ ଘର ବାହାରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ । ଯଦି ତୁମେ ବିଦାୟ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ, ତେବେ ଅନୁମାନ କର ଯେ ତୁମେ ଭେଟୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ତୁମେ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଇଟମ୍ କରୋନାରେ ରହିପାରେ, ତେଣୁ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜରକୁ ତୁମର ଜୀବନର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ କର |

ଡକ୍ଟର ଅମ୍ବରେଶଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭ ତୁଳନାରେ ଆଜି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୧୫ ଗୁଣ ଅଧିକ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଗୁଣ ହେବ । ଯଦି ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି, ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଅସୁସ୍ଥ ନହେବା ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ ।

ସୌଜନ୍ୟ- ସତ୍ୟାଗ୍ରହ.ସ୍କ୍ରଲ.ଇନ୍‌

 

Advertisements

Leave a Reply