କରୋନା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଦାୟୀ ନୁହେଁ, ତବଲିଗି ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ : ରବିଶ୍‌ କୁମାର

 

କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା କି ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର କିପରି ବିଦେଶୀ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ୧୦ ମାସର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌କୁ ମାଗଣା ଯାତ୍ରା ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବଦଳରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଉଦ୍ୟମ କିଛି ଭାରତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି, ଯଦି ଆପଣ ନିରପେକ୍ଷ ସାମ୍ବାଦିକ ରବିଶ୍‌ କୁମାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିପାରିବେ ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ଥିର କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସାମ୍ବାଦିକ ରବିଶ୍‌ କୁମାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ ସମର୍ଥନ କରି ଭାରତରେ ଚୀନ୍‌ ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଭଳି ଆଚରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ରବିଶ୍‌ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରରେ ବିଶ୍ୱର ସମସ୍ତ ଦେଶ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ଖସିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ ବଳିବୋଦା ଭାବେ ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି ।

“ଯଦି ଚୀନ୍ ଥିଓରୀକୁ ବାରମ୍ବାର ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଅଣାଯାଉଛି, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଖବରର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ପଡ଼ିଲାଣି ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଚୀନ୍‌ର ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥନୀତିର ବିନାଶ ସହିତ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଅନାହାର, ବେକାରୀ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ସରକାର ସଚେତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ, ଫେବୃଆରୀ ଏବଂ ଅଧା ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ କଣ କରିବେ ଜନସାଧାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ? ଏହି ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ, କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଜମାତ ଶତ୍ରୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ଚୀନ୍ ଶତ୍ରୁ ”।

ମୋଟ ଉପରେ, ରବିଶ୍‌ କୁମାର କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଦେଶରେ ଯେଉଁ ବିନାଶ ଘଟୁଛି ତାହା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ନୁହେଁ ଏହି ଦେଶ ଦାୟୀ । ଏହା ସହିତ ସେ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌କୁ କିପରି ଭାରତରେ ଏକ ବଳି ବୋଦାରେ ପରିଣତ କରାଯାଉଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଭାରତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ୧୩୫ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ରହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୫୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତେଣୁ କରୋନା ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଭାରତରେ କାହାକୁ ଦାୟୀ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଦ୍ୱିତୀୟତଃ, ଯେତେବେଳେ ରବିଶ୍‌ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି କରିନାହାଁନ୍ତି, କେବଳ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଜାନୁଆରୀ ୧୮ରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ହଂକଂରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ଜାନୁଆରୀ ୩୦ରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ମାମଲା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା । ଫେବୃଆରୀ ୩ରେ ଭାରତ ସମସ୍ତ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ଭିସା ବାତିଲ କରିଦେଲା । ଏହା ପରେ, ଫେବୃଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି, ତେଣୁ ଆଜି ଏଠାରେ ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ ।

ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍, ଯାହାକୁ ରବିଶ୍‌ ରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, କେବଳ କରୋନା ଆକଳନ ଲୁଚାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ନୁହେଁ, ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ବିଶ୍ୱକୁ ନିମ୍ନ ମାନର ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରି ଲାଭବାନ୍‌ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯଦି ଚୀନ୍ ଚାହିଁଥାନ୍ତା, ତେବେ ୱୁହାନରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସାର୍ସ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରରୁ କିଛି ଜାଣି ଏହାର ଓଦା ବଜାରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିଥାନ୍ତା, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତାର କରିଥଲା । ଦୃଷ୍ଟିହୀନଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ସହଜରେ ବୁଝିପାରିବେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦି ଆପଣ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ବିଷୟରେ କଥା ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଦେଶର ସଂଗ୍ରାମକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ଜମାତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଏହା ସମସ୍ତ ନିୟମ ଏବଂ ଆଇନକୁ ଉଲଂଘନ କରୁଛି, କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଅସଦାଚରଣ କରୁଛି, କରୋନାଙ୍କ ଆତଙ୍କ ବିସ୍ତାର କରୁଛି କିମ୍ବା ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଧମକ ଦେଇଛି, ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବେଆଇନ୍‌ କାମ କରିଛି । କିନ୍ତୁ ନିଜକୁ ଏକ ଗରିବ, ସ୍ତରହୀନ ଏବଂ ମୌଳିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଚାଳିତ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ।

ଏହା ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଭାରତର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ବିସ୍ତାର କରିବାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ତବଲିଗି ଜମାତ୍‌ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଦିଲ୍ଲୀର ମୋଟ୍‌ ୨୨୦୦ ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ତବଲିଗି ସହିତ ଜଡ଼ିତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ତାମିଲନାଡୁର ୮୪% ରୋଗୀ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୬୧% ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୫୯% ରୋଗୀ ତବଲିଗି ଜାମାତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ ନାହାନ୍ତି ।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ତବଲିଗି ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଅଧିକ ଭୟାନକ ଚିତ୍ର ଦେଖୁଛନ୍ତି । ପରିସଂଖ୍ୟାନ ହେଉଛି ଯେ ଯଦି ତବଲିଗି ଜାମାତ୍‌ ସହିତ ସଂକ୍ରମଣର ଘଟଣା ହୋଇନଥାନ୍ତା, ତେବେ ଦେଶରେ ମୋଟ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇନଥାନ୍ତା ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି-“ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ୪.୧ ଦିନ ଲାଗୁଛି । ଯଦି ତବଲିଗି ଜାମାତ୍‌ର ରୋଗୀମାନେ ଏଥିରୁ ଅପସାରିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ବେଗ ଅଧା ଅଟେ । ତବଲିଗି ଜାମାତ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ୭.୪ ଦିନ ଲାଗୁଛି ”। ଏଥିରୁ ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ତବଲିଗି କିପରି ଦେଶର ରେକର୍ଡ଼କୁ ନଷ୍ଟ କଲା ।

ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱ ଚୀନ୍‌କୁ ଦାୟୀ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କ’ଣ ଭୁଲ୍ ଅଛି? ଚୀନ୍ କିପରି ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିବାଦୀୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଚୀନ୍‌ର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଶିଶୁ ଏବଂ ପିଲାମାନେ ତବଲିଗୀ ଦୁର୍ନୀତି ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି । ରବିଶ୍‌ କୁମାର ନିଜର ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ଅଲଗା କରି ସତ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ସାହସ ଦେଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ବିଶ୍ୱରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତରେ ତବଲିଗି ସହିତ ସେହିଭଳି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି ।

 

Advertisements

One thought on “କରୋନା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଦାୟୀ ନୁହେଁ, ତବଲିଗି ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ : ରବିଶ୍‌ କୁମାର

  1. China and Nizamuddin Jamaat including rubbish people have lots to answer for COVID19 pandemic but this is not the time for rubbish fight with rubble one.

Leave a Reply