କରୋନୋ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବ ଚୀନ୍‌

 

ଯଦିଓ ପ୍ରଥମେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ରେ…

ପାକିସ୍ତାନୀମାନେ ଏଥିରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ଵର, (ଓଟି): ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୱୁହାନ ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଭୂତାଣୁକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି । ଚୀନ୍‌କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ନିଜ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କଠାରେ କରିବା ଭଳି ଏକ ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ସବୁଠାରୁ କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ ଏଥିପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଖୁସି ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ପ୍ରକୃତରେ, ୱୁହାନ ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଏକ ଗଡ଼ ଚୀନ୍ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏକ ଟୀକା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହା ଆସନ୍ତା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଛି ।

କରୋନା ଅବଧି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିଜ ଅଧୀନରେ ରଖିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଏପରି ଜାଲରେ ଫସାଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ନିଜର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବଳିଦାନ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି । ଚୀନ୍ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଗିନି ଘୁଷୁରୀ ପାଲଟିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ତାହା ହେଉଛି, ପାକିସ୍ତାନ ଯେଉଁ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଏହାର କରୋନା ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା କରିବ । ଯଦି ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଚୀନ୍‌କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯିବ କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ବିପଦ ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଚୀନ୍ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଏହି ଟୀକା ଉଦ୍ଭାବନ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଲୋକଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ସାମ୍ବାଦିକ ସାଦିଆ ଆଫଜାଲ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ କମ୍ପାନୀ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲଥ୍ ଅଫ୍ ପାକିସ୍ତାନ କିମ୍ବା ଏନଆଇଏଚକୁ ଟୀକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି ସାଦିଆ ଆଫଜାଲ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତ୍ନୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପୁରା ଘଟଣା ପ୍ରାୟ ୩ମାସ ଲାଗିବ । ଦାବି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ପାକିସ୍ତାନରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା ଭିତ୍ତିରେ ଟୀକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହେବ । 

ବିଶ୍ୱର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କରୋନୋ ଭାଇରସ୍ ଟୀକା ବିକଶିତ ହୋଇନାହିଁ । ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ୯୨ନ୍ୟୁଜ୍ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ହେଲ୍‌ଥର ମେଜର ଜେନେରାଲ୍ ଡାକ୍ତର ଆମିର ଇକ୍ରାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଚୀନ୍ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟୀକା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି ।

ଇକ୍ରାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏହା ଆବିଷ୍କାର କରିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଟୀକା ତିଆରି କରିବାକୁ ସାଧାରଣତ ୮ ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଲାଗେ । ଚୀନ୍‌ରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଟୀକାକୁ ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି । ଆମେ ଏହି ସବୁ ବିଷୟ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରିବୁ ।  ଏଠାରେ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ଟୀକାକରଣର କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଟୀକା ବିଷୟରେ, ରୋଗୀ ଉପରେ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ତାହା ଜଣାନାହିଁ ।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, କୌଣସି ଟୀକା କେବଳ ପଶୁ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାଦ୍ୱାରା ମଣିଷର କ୍ଷତି ନହୁଏ । କୌଣସି ଟୀକା ମଣିଷ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ହେଲେ ବହୁତ ବିପଦ ଅଛି । ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ  ।

ଯଦି ଏହି ଟୀକା ଅସଫଳ ହୁଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଶରୀରରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରେ ତେବେ ଏହା ରୋଗକୁ ଅଧିକ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ । ଏହିସବୁ ବିପଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ଚୀନ୍‌କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.