ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଓକିଲ ହେଲେ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ-ଏଥର କଂଗ୍ରେସକୁ ନ୍ୟୁଜ୍‌ରୁମରୁ ନୁହେଁ କୋର୍ଟରୁ ଝଟ୍‌କା ଲାଗିବ

ହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାଲରରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସା ପରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ନାମରେ ଡାକିବା ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଅର୍ଣ୍ଣବ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଏଫଆଇଆର ରଦ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଏଥର ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ଓକିଲ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଓକିଲ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯିଏ ଭାରତକୁ ଆଇସିଜେ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭିର ଏଡିଟର୍-ଇନ୍-ଚିଫ୍‌ଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଂଗ୍ରେସ କିପରି ଏତଲା ଦାୟର କରି ନୀରବ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ତାହା ଦେଖିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ବୋଝ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ବାସ୍ତବରେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନାମରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହାଜର ହୋଇ କଂଗ୍ରେସକୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୁରକ୍ଷା ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର ଆଦେଶ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ପାଲଘର ମାଓବାଦୀମାନେ ସାଧୁମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ସେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ଏଫଆଇଆର ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏଫଆଇଆର ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହା ଭୟଭୀତ କରିବାର କୌଶଳ ଥିଲା ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଥିଲେ ଏବଂ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରୁଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସେ ମଧ୍ୟ ଶୀର୍ଷ କୋର୍ଟକୁ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସି ମାଧ୍ୟମରେ ପଚାରିବାକୁ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ବାରମ୍ବାର ଅନୁରୋଧ ସତ୍ତ୍ୱେ ଏନଏମ ଯୋ ମାର୍ଗ ଥାନାରେ ଜେରା କରାଯାଇଥିଲା । ସମାନ ଥାନାରେ ରିପବ୍ଲିକ ଟିଭିର ସିଏଫଓଙ୍କୁ  ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇଁ ଡକାଯାଉଥିଲା ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀକ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ସାଲ୍‌ଭେ ଧାରା ୧୯ (୧) (କ) ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଟିଭିରେ ଟେଲିକାଷ୍ଟ କିମ୍ବା ପ୍ରିଣ୍ଟ ମତାମତ ଉପରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ଆଇନ୍‌ ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇପାରିବ କି? ଏହା ମଧ୍ୟ କୌଣସି ବିନା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ? ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।

ଏହି ମାମଲାକୁ ସିବିଆଇକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ପକ୍ଷପାତିତା ସହ ତଦନ୍ତ କରୁଛି । ସାଲ୍‌ଭେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେଉଛି ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ କଂଗ୍ରେସର ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଯୋଜନାବଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦଳ ଏହି ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ତେବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୁରକ୍ଷା ଅବଧି ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହାର ଆଦେଶ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ କେବଳ ଅର୍ଣ୍ଣବ ନୁହେଁ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । କାରଣ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେଙ୍କଦ୍ୱାରା ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଅଧିକ ଭାର ଦେବାକୁ ଯାଉଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଏହି ମାମଲାରେ ଦଳ ପରାଜୟ ପରେ ଲଜ୍ଜାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ ।

ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ସହିତ ଥିଲେ, ସାଲ୍‌ଭେ ତାଙ୍କୁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଦନାମ ମାମଲାରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଏଥିସହ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ (ଏନବିଏ) ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଉଭୟ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ଭାରତର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ଏବଂ ଆଇସିଜେ ଆରମ୍ଭରୁ କୁଲଭୂଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ଜଡିତ ଥିଲେ । ୨୦୧୭ରେ, ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଜେ ଭାରତ ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ପ୍ରଦାନ କଲା, ସେତେବେଳେ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ଏଥିରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ସେ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରଚାରକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ସଏଏ ମାମଲା ହେଉ କିମ୍ବା କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ମତାମତ ଦେବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ସମୟ ଯାହା ବି ହେଉ ତାହା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ, କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀ ହରିଶ୍‌ ସାଲ୍‌ଭେଙ୍କ ପରି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି ।

 

Leave a Reply