ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ‘କଂଗ୍ରେସ’ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି: ସର୍ଭେ

ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସରକାର ଅଛି କିମ୍ବା ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ ଅଂଶୀଦାର ଅଛନ୍ତି ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ବହୁତ କମ୍‌ ବୋଲି ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ବହୁତ କମ୍ ରହିଥିବା ସର୍ଭେରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।

ଛତିଶଗଡ଼, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରି କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ରାଜ୍ୟ ଯେଉଠି କଂଗ୍ରେସ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସହଭାଗୀ ସେ ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ରାହୁଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଥିବା ଆଇଏଏନଏସ-ସି ଭୋଟର ସର୍ଭେରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଛତିଶଗଡ଼ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲଙ୍କ ପ୍ରଦେଶରେ ଅନୁମୋଦନ ହାର ୮୧.୦୬ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ସର୍ଭେରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ୫୬.୭୪ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବାଘେଲଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମହାବିକାଶ ଅଘାଡ଼ି ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ କଂଗ୍ରେସ ଅଂଶୀଦାର ରହିଛି । ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ସଙ୍କଟ ସତ୍ତ୍ୱେ ସିଏମ୍ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ଭଲ ।  ୭୬.୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଉଦ୍ଧବଙ୍କୁ ଭଲ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିବାବେଳେ ୬୩.୭୨ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । କେବଳ ୧୧.୩୬ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ସେମାନେ ସିଏମ୍ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ୬୫.୬୧ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ରାଜ୍ୟବାସୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଏମ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଂଗ୍ରେସ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ମିଳିତ ସରକାରରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ସେଠାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନଙ୍କୁ ୬୧.୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଅଛି କିମ୍ବା ଏହା ସରକାରରେ ସହଯୋଗୀ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପଟେ ବାଘେଲଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ୮୧.୦୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିବାବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମାତ୍ର ୬.୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ସୋରେନଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ୬୧.୨୬ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମାତ୍ର ୧୦.୮୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍‌ରେଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ହାର ୭୬.୫୨ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପାଖରେ ମାତ୍ର ୧୦.୮୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

ପଞ୍ଜାବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ପାଇଛନ୍ତି । ଏହା ୨୭.୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ତେବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ତାଙ୍କର ମୂଲ୍ୟାୟନ ଭଲ । ରାହୁଲଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମୂଲ୍ୟାୟନ ମାତ୍ର ୧୨.୬୭ ପ୍ରତିଶତ ।

Leave a Reply