ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଶତ୍ରୁ କପିଲ ସିବଲ

କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତିଙ୍କୁ ୨୩ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଦଳୀୟ ନେତାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଂଗଠନ ନେଇ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଚିଠି ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରଠାରୁ କଂଗ୍ରେସରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି । ଏହି ଚିଠିରେ ୨୩ଜଣ ଦଳୀୟ ନେତା କଂଗ୍ରେସର ଆତ୍ମମନ୍ଥନ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନର ନେତୃତ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ସଂଗଠନ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ । ଏହି ଚିଠିକୁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନେତୃତ୍ୱ ବିରୋଧରେ ଖୋଲା ବିଦ୍ରୋହରୂପେ ଦେଖାଯାଉଛି । ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଚିଠି ଲେଖୁଥିବା ନେତାଙ୍କ ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କପିଲ ସିବଲ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ଇସ୍ତଫା ଡ୍ରାମା ଶେଷ ହେବା ପରେ ସୋନିଆ କିଛି ମାସ ପାଇଁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ହେବେ ଏବଂ ଆସନ୍ତା କିଛିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦଳ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପାଇବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ସବୁଠାରୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତ କୁହାଯାଉଥିବା କପିଲ ସିବଲ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରକୁ ବିରୋଧ କରି ଅଧିକ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସରେ ସଂସ୍କାର ଆଣିବାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ୨୩ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସିବଲ ଅନ୍ୟତମ ।

ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତ୍‌କାରରେ କପିଲ ସିବଲ କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରକୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଆତ୍ମନିରୀକ୍ଷଣ ନକରିବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ସେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ମୌଳିକ ଘଟଣା, ଯାହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ଏହି ୨୩ଜଣ ଲେଖିଛନ୍ତି । ତୁମେ ଯାହା ଲେଖିଛ ସେଥିରେ ଯଦି ତୁମେ ଭୁଲ୍ କର, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଆମକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯିବା ଉଚିତ ।

କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଏହି ବୈଠକରେ ଆମେ ଉଠାଇଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଦେଶଦ୍ରୋହୀ କୁହାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ନେତୃତ୍ୱ ସମେତ ସେହି ସଭାରେ ଜଡ଼ିତ କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ କହିନାହାନ୍ତି ଯେ ଏହା କଂଗ୍ରେସର ଭାଷା ନୁହେଁ ।”

ତାଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ଦୃଢ଼ କରି ସେ କହିଥିଲେ “ଆମେ କଣ ଚାହୁଁ ? ଆମେ ଆମର (ଦଳର) ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ । କିଏ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିପାରିବ ?”

କଂଗ୍ରେସରେ ନେତୃତ୍ୱକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ତୀବ୍ର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ସିବଲଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରକୁ ଦଳ ଉପରେ ବୋଝ ବୋଲି ବିବେଚନା କରୁଛି । କପିଲ ସିବଲ ଏପରି ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ନିଜର ମତ ରଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ତୁରନ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ସମ୍ମତି ପ୍ରକାଶ କରିନଥିଲେ । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଏହି ମୁକାବିଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ କପିଲ ସିବଲଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଜୋରରେ ବାହାରକୁ ଆସିବେ ।

Leave a Reply