ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି, ଏକଦା ରାମଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଏବେ ରାମ ନାମ ଜପ କରୁଛି

ଥାରେ ଅଛି, “ଶହେ ମୂଷା ଖାଇବା ପରେ ବିଲେଇ ହଜକୁ ଯାଇଥିଲା !” ଏହି କଥା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣଭାବେ ଖାପ ଖାଉଛି । ଶ୍ରୀ ରାମ ମନ୍ଦିରର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ମନ୍ଦିର ଶିଳାନ୍ୟାସ ରାସ୍ତା ଖୋଲା ଯାଇଥିବାରୁ କଂଗ୍ରେସ ନିଜର ରାମ ଭକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଲାଗିପଡ଼ିଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଛତିଶଗଡ଼ର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଆଈମା’ଙ୍କ ଘରକୁ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଭୁପେଶ ବାଘେଲ ସରକାର ଅଯୋଧ୍ୟାଠାରୁ ୮୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଛତିଶଗଡ଼ର ଚାନ୍ଦଖୁରୀର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରଖୁରୀ ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ମାତା କୌଶଲ୍ୟା ଦେବୀ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ଶ୍ରୀରାମର ଆଈଙ୍କ ଗାଁ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ଏହି ସ୍ଥାନରେ କୌଶଲ୍ୟା ଦେବୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଅଛି । ଯାହାକି ଏକ ପୋଖରୀ ମଝିରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନିର୍ମାଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ‘ରାମ ବନ ଗମନ ପଥ ଯୋଜନା’ ନାମକ ଏକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ରାମ ଏବଂ ମାତା ସୀତା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନିର୍ବାସନ ସମୟରେ ରହିଥିଲେ । ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ସେହି ସବୁ ସ୍ଥାନକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କମଲ ନାଥ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏକ ବିଶାଳ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଏହି ରାମ ଭକ୍ତି କେବେ କଂଗ୍ରେସରେ ଆସିଲା ? ଯେଉଁ ଦଳ ଏକଦା କହିଥିଲା ଯେ ଶ୍ରୀରାମ ବିଦ୍ୟମାନ ନାହାଁନ୍ତି, ସେ ଆଜି ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରଶଂସା ପାଇବାକୁ କାହିଁକି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ? ଏହାର କାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ – ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କଂଗ୍ରେସ ବ୍ୟାକଫୁଟରେ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ । ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କ୍ୟାମ୍ପସରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରି କଂଗ୍ରେସ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ କ୍ରୋଧର ଶିକାର ହୋଇଥିଲା, ସେ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭୁଲ ତାଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରାଜନୀତିରୁ ହଟାଇ ଦେଇପାରେ ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ନୂଆ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରାଫେଲ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଏହି ପ୍ରକାରର ନିଜର ଦେବାଳିଆପଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏନଡିଏଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିକୁ ଏକ ଦୁର୍ନୀତି ଭାବରେ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ, ରାଫେଲ ଭାରତ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ତୁଲି ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଫେଲ ତାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଭାରତକୁ ଆସିଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଚାନ୍ଦୁଖୁରୀ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୁମି ପୂଜନ ଉପରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ହାତଗୋଡ଼ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଚାନ୍ଦଖୁରୀକୁ ଢାଲ ଭାବରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନେକ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଜଣେ ଆଇନଜୀବୀ କପିଲ ସିବଲଙ୍କଦ୍ୱାରା ପବିତ୍ର ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବା, କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଚାଟୁକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ଭୂମି ପୂଜନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପିଆଇଏଲ ଦାଖଲ କରିବା କିମ୍ବା ଭୁମି ପୂଜନ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କୁହାଇ ବିଫଳ ହୋଇଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ କୌଣସି ଉଦ୍ୟମ ଛାଡ଼ିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଜନସାଧାରଣ ତାଙ୍କ ନାଡ଼ିକୁ ଡିକ୍‌ ଚିପିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସ ନିଜକୁ ରାମ ଭକ୍ତ ଭାବରେ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଲାଗିପଡ଼ିଛି ।

 

Leave a Reply