ଜିନ୍‌ପିଙ୍ଗ୍‌ ଭୟଭୀତ- କରୋନା ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ହେବା ଭୟରେ ୱୁହାନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ କରୁଛି ଚୀନ୍‌

ୱୁହାନ ଜନ୍ମିତ କରୋନା ଭୂତାଣୁଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଛି, କିନ୍ତୁ ଏତିକିବେଳେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ ଏହି ଭୂତାଣୁର କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚାପ ପକାଇ ପାରିନଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଚୀନ୍ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ପତ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରମାଣ ଲିଭାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସେହି କ୍ରମରେ ଚୀନ୍ ୱୁହାନରେ ‘ହ୍ୱିସିଲ ବ୍ଲୋୟର’ ଭୂମିକାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମୁକ୍ତ ବିଚରଣକୁ ବାରଣ କରିଛି ଏବଂ ୱୁହାନ୍ ପ୍ରଦେଶର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସରକାର ତଦାରଖ କରୁଛନ୍ତି ।

ଏନଟିଡି (NTD) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୱୁହାନ ଜନ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ୱୁହାନ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ଜମା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ଆଦେଶ ୧ ଅଗଷ୍ଟରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଚୀନ୍‌ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ନୀୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ଆବେଦନକୁ କିଛି ବାହାନା କରି ଅବରୋଧ କରାଯାଉଛି । ବେଳେବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ଅଧିକାରୀମାନେ ମହାମାରୀ ପାଇଁ ବାହାନା କରୁଛନ୍ତି, ବେଳେବେଳେ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବାହାନା କରାଯାଉଛି । ସାଧାରଣ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ନିୟମ ଚୀନ୍ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ।

ଏପରି ଏକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଜୁନ୍ ୨୦ରେ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ପାରିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସରକାରୀ ଅନୁମତି ବିନା ଚୀନ୍ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଆଇନଗତଭାବେ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅପରାଧ ଘୋଷିତ ହୋଇଛି । ଯଦି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଚୀନ୍ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ରେ ଚାକିରି ହରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଚୀନ୍‌ରେ କଡ଼ା ପାସପୋର୍ଟ ନିୟମାବଳୀ ନୂଆ ନୁହେଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଜିନଜିଆନ୍ ପ୍ରଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ କଡ଼ା ପାସପୋର୍ଟ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା । ଜିନଜିଆଙ୍ଗ ବ୍ୟତୀତ ତିବ୍ଦତର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପାସପୋର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଏହି ନୀତି ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଧରାପଡ଼ୁଛନ୍ତି, ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍‌ରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, କେବଳ ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୁହେଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ।

ନଭେମ୍ବରରୁ ଚୀନ୍ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଖବରକୁ ଲୁଚାଇ କରିଆସୁଛି । ପ୍ରଥମେ, ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେ ବିଶ୍ୱକୁ ପ୍ରତାରଣାରେ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦିଆଯାଉ । ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବାରେ ଚୀନ୍ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ‘ହ୍ୱିସିଲ ବ୍ଲୋୟର’ । ଲି ୱେନଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ଡ। ଆଇ ଫେନର ସ୍ୱରକୁ ମଧ୍ୟ ଦମନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମୃତ୍ୟୁ ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ବିଶ୍ୱକୁ ଲୁଚାଇଛି । ଚୀନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁଠାରେ ଭାଇରସ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା ୱୁହାନରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୪୦୦୦ । ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କାରଣ ନଭେମ୍ବରରେ ଚୀନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ମାମଲା ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ସରକାର ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ଭୂତାଣୁ ଏହିପରି ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ ।

ପାଖାପାଖି ୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ ତାଇୱାନରୁ ନିର୍ମିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶରୀର କିଟ୍‌ ଅର୍ଡର କରିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍‌ର ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ରେ କେବଳ ୮୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା ରହିଛି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୪୬୩୪ ଅଟେ, ତେଣୁ ବହୁସଂଖ୍ୟକ କିଟ୍‌ କିଣିବା କ’ଣ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ? ଏହି ସମୟରେ ହଠାତ୍ ୱୁହାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଅନେକ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ କେବଳ କରୋନା ସହ ଜଡ଼ିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଲୁଚାଇ ରଖିନାହିଁ ବରଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ପ୍ରୟାସ ହେଉଛି ଯେ ଏହାର ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱକୁ ଏହାର ସତ୍ୟତା ପ୍ରକାଶ କରିବେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply