ଚାରି ଜଣ ଲୋକ ସମାନ ନୁହଁନ୍ତି, ତଥାପି ଆମେରିକାର ୪ଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି – ଜୟଶଙ୍କର

ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ବାହାନାରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ଏସ. ଜୟଶଙ୍କର ଡ୍ରାଗନ୍‌କୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି । ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସପ୍ତାହ ୨୦୨୦ରେ, ସେ ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ଭାରତର ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ଆମେରିକା ସହିତ ସମ୍ପର୍କର ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଚାରିଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ।  ଏହାର ଫଳସ୍ୱରୂପ ଆଜି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମଜବୁତ ହୋଇଛି । ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଚାରି ଜଣ ଲୋକ ସମାନ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ, ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଆମେରିକାର ଚାରିଜଣ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି – ବାରାକ ଓବାମା, ଜର୍ଜ ବୁଶ, ବିଲ କ୍ଲିଣ୍ଟନ ଏବଂ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସମସ୍ତେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ।”

 ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ଦୂର ହୋଇଛି    

ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସମ୍ପର୍କକୁ ଦଶନ୍ଧି ଲାଗିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ହଜିଯାଇଥିବା ସମୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିଶୋଧ କରାଯାଉଛି । ସେ କହିଥିଲେ, ଏହାର କିଛି (ସମ୍ପର୍କର ଶକ୍ତି) ହୁଏତ ଆମର ଆକର୍ଷଣ ହେତୁ ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କର ଚିନ୍ତାଧାରାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ରହିଛି । ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗଭୀର ରାଜନୈତିକ, ରଣନୀତିକ, ସୁରକ୍ଷା, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ଅଛି ।

ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ  ସମ୍ପର୍କ

କେବଳ ଆମେରିକା ନୁହେଁ, ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମଲ୍ଟିପଲ୍ ୟୁକେ – ୟୁରୋପୀୟ ୟୁକେ, ଟ୍ରାନ୍ସାଟ୍ଲାଣ୍ଟିକ୍ ୟୁକେ, ଐତିହାସିକ ୟୁକେ, ଡାଏସପୋରା ୟୁକେ, ସିଟି ଅଫ୍ ଲଣ୍ଡନ ୟୁକେ ଏବଂ ଇନୋଭେଟିଭ୍ ୟୁକେ ସମେତ ଭାରତ ସମଗ୍ର ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବ । ଭାରତ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଦୃଢ଼ ହେବାର କାରଣ ବୋଲି ସେ ଦୃଢ଼ ଗଠନମୂଳକ ଏବଂ ନୀତିଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ସିଙ୍ଗାପୁରକୁ ଭାରତ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଯୋଗସୂତ୍ରକାରୀ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ସହ ଭାରତର ଅନନ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଛନ୍ତି ।

କରୋନା ପରେ ଦୁନିଆ କିପରି ହେବ ?  

ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପୂର୍ବରୁ ବିଶ୍ୱଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ଧାରା, ସେମାନେ କୋଭିଡ଼୍‌-୧୯ ପରେ ଦୁନିଆରେ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରିବେ । ଏପରିକି କରୋନା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଆମେ ଗତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିଛୁ ଯେ ଅନେକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।  ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଏପରି ଏକ ବିଶ୍ୱ ଦେଖୁଛି ଯେଉଁଠାରେ ତୀବ୍ର ବିତର୍କ ହେବ । ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ବିଶ୍ୱାସର ଏକ ବିନ୍ଦୁ ରହିବ । ସର୍ବୋତ୍ତମ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିବ । ବିଶ୍ୱ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।”

ଜୟଶଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ବୁଝାଇଥିଲେ  

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ପରେ ସୀମାରେ ଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାରେ “ଅସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ଡି-ଏସ୍କାଲେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହମତି ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଜିନିଷ କାମରେ ଅଛି । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଦେଶ ନିଜ ନିଜ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସୈନିକମାନେ ପରସ୍ପରର ଅତି ନିକଟତର ଥିବାରୁ ଆମେ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ରାଜି ହେଲୁ ।

Leave a Reply