ଚୀନ୍‌ର ୱାଇବୋ ଏବଂ ବାଇଦୁ ଆପ୍ ନିଷେଧ, ଲାଇନ୍‌ରେ ଆହୁରି ଅନେକ

ଚୀନ୍‌ର ଦୁଇଟି ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ବାଇଦୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ୱାଇବୋକୁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି । ବାଇଦୁ ସର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ଚୀନ୍‌ର ନିଜସ୍ୱ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଯାହା ଗୁଗୁଲ ପରି କାମ କରେ । ଏଥି ସହିତ ୱାଇବୋକୁ ଚୀନ୍‌ର ଟ୍ୱିଟ୍‌ର କୁହାଯାଏ । ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପଲ୍ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ମଧ୍ୟ ହଟାଯିବ । ଯଦି ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଦୁଇଟି ସମାନ ୪୭ଟି ଆପ୍‌ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି, ଯାହା ୨୭ ଜୁଲାଇରେ ସରକାରଙ୍କଦ୍ୱାରା ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୱାଇବୋର ୫୦୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା

ୱାଇବୋ ୨୦୦୯ରେ ଚୀନ୍‌ର ସାଇନା କର୍ପୋରେସନ୍‌ଦ୍ୱାରା ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ୱାଇବୋର ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୫୦୦ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି । ୱାଇବୋର ତାରକା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅନ୍ୟତମ । ୨୦୧୫ ରେ ଚୀନ୍ ଗସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ଲଗିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ମୋଦୀ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ କରିଥିଲେ । ୱାଇବୋ ଉପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟରେ ମୋଦୀ ୱାଇବୋ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଡ଼ି ହେବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ।

ବାଇଦୁର ଯୋଜନା ବିଫଳ ହେଲା

 

ବାଇଦୁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ଭାରତରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା । ବାଇଦୁର ଫେସ୍‌ମୋଜି କୀବୋର୍ଡ୍ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ । କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ରବିନ୍ ଲି ମଧ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଆପର ପ୍ରସାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଲି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସହିତ ବିଶେଷ ଭାବରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଗଣନା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ଉଭୟ ଆପ୍ ଆପ୍-ଷ୍ଟୋରରୁ ଅପସାରିତ ହେବ

ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଆପକୁ ହଟାଇବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଦେଶର ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଏହି ଆପ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଅବରୋଧ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଜୁନ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବଡ଼ ଆପ୍ ନିଷେଧ

ଜୁନ୍ ୨୯ରେ, ଭାରତ ଟିକ୍‌ଟକ୍‌ ସମେତ ୫୮ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା । ଏହି ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶର କାରଣ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା । ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ଆପ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ସେୟାର୍ ଇଟ୍, ୟୁସି ବ୍ରାଉଜର, ୱେଚ୍ ଏବଂ କ୍ୟାମ ସ୍କାନର୍ ଭଳି ଅନେକ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଗତ ମାସରେ ଭାରତ ସରକାର ଅନ୍ୟ ୪୭ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହି ଆପ୍‌ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ପୂର୍ବରୁ ନିଷିଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା ୫୯ଟି ଆପ୍‌ର କ୍ଲୋନ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ।

୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ଆପ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବ

ନିକଟରେ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ସରକାରଙ୍କ ରାଡାରରେ ଆହୁରି ୨୫୦ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଅଛି ଯାହାକୁ ଅଧିକ ନିଷେଧ କରାଯାଇପାରିବ । ଏଥିରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖେଳ ପବ୍‌ଜି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଣାଳୀରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ଆସନ୍ତା କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ।

Leave a Reply