୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଚୀନ୍‌ର ପିଏଲଏ ଭାରତକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା, ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଏହା ଏପରି ପ୍ରତିଶୋଧ ପାଇଲା ଯେ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଭାବିନଥିଲା

ତକାଲି ଅପରାହ୍ନ ୧ଟାରେ ହଠାତ୍ ଏକ ଖବର ବାହାରିଲା, ଯାହା ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ବଆାଇଲା । ଖବର ଥିଲା ଯେ ଭାରତ-ତିବ୍ଦତ ସୀମାରେ ଚୀନ୍  ଜଣେ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ୨୦ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି । ତା’ପରେ ଖବର ଆସିଲା ଯେ ଚୀନ୍‌ରେ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲା। ଭାରତରୁ ଏହି ପ୍ରକାଶର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଚୀନ୍‌ର ମୁଖପାତ୍ର କୁହାଯାଉଥିବା ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ହୁ ସିଜିନ୍ ଏଭଳି ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରି ଚୀନ୍ ଏଥର ପାକିସ୍ତାନ ପରି ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଭିକ୍ଟିମ୍ କାର୍ଡ଼ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ଅନୁଭବ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଚୀନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଭାରତ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ମାମଲା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ୁଛି ଯେ ଚୀନ୍ ୧୯୬୨ର ସ୍ୱପ୍ନରେ ବଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଏହା ବୁଝାପଡ଼ୁଛି ଯେ ସେ ଯାହା କରିବ ନା କାହିଁକି ଭାରତ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଉଭୟ ଲଦାଖ ଏବଂ ସିକ୍କିମର ସୀମା ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇ ଚୀନ୍‌ର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହା ୧୯୬୨ ନୁହେଁ ବରଂ ୨୦୨୦ବୋଲି ମନେପକାଇ ଦେଇଛି । ୧୯୬୭ ମସିହାରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତ କଠୋର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରେ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍‌ ୧୯୬୨ମସିହା ପରି ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ନାଥୁ ଲା ଏବଂ ଚୋ ଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ଉଚିତ ଜବାବ ଦେଇଥିଲା । ଆପଣ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଚୀନ୍ କେତେ କ୍ଷତି କରିଛି, ଚୀନ୍ ନିଜେ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚୀନ୍ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ଏଥର ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ୫୦୦୦ ସୈନିକଙ୍କ ସହ ଲଦାଖରେ ଛାଉଣି କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ସେନାକୁ ସୀମାକୁ ପଠାଇଛି ।ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ଚାହୁଁଛି ତେବେ ଏହା ଠିକ୍ ।

ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଏହାର ହେଲିକପ୍ଟର ସୀମାକୁ ପଠାଇଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଏହାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପଠାଇ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଥିଲା । କୂଟନୈତିକ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ବିବାଦର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଇଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ପଛକୁ ଫେରିବେ ନାହିଁ ।

ଏହାପରେ, ଚୀନ୍ ନିଜର ପଦକ୍ଷେପରୁ ଓହରିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଚୀନ୍ ମିଡ଼ିଆ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଟାଇମ୍ସ ଏପରିକି କହିଛି ଯେ ଭାରତ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର କୌଣସି ଧାରଣା ନାହିଁ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଅତିରଞ୍ଜିତ କରି ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏଥର ଭାରତ ପୁନର୍ବାର ଚୀନ୍‌କୁ ୨୦୧୭ ଭଳି କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଇଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ଦେବ ନାହିଁ । ଚୀନ୍‌ର ପିଏଲ୍‌ଏଦ୍ୱାରା ଏଭଳି ଆକ୍ରୋଶ ନୂଆ ନୁହେଁ । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା ତାହା ଅନେକ ସପ୍ତାହ ଧରି ଡୋକଲାମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ପରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କୁ ପରାଜୟ ସ୍ୱୀକାର କରି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା । ଭାରତ ଏହାର ସୀମା ତଥା ଭୁଟାନର ସୀମାକୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା ।

ଚୀନ୍ ଉଭୟ ଥର ଭଳି ଏଥର କଠୋର ଉତ୍ତର ଆଶା କରିନଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌ର ମାନିପୁଲେସନ୍‌କୁ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଯୋଜନା କରିଛି, ଚୀନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଭାଷା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାର କ୍ଷତି ଲୁଚାଇବାକୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ନାମରେ ନାମିତ କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରୁଛି ।  ଚୀନ୍‌ର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଡାରବୁକ୍-ଶୋକ-ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲଡି (ଡିଏସଡିବିଓ) ରାସ୍ତା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଯୁକ୍ତ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ । ଏହି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣଦ୍ୱାରା ଚୀନ୍ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଛି ଏବଂ ତେଣୁ ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍‌କୁ ୧୯୬୨ର ସ୍ୱପ୍ନ ଜଗତରୁ ଜାଗ୍ରତ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସେହିଭଳି ଚୀନ୍‌କୁ ତୀବ୍ର ଉତ୍ତର ଦେଇପାରେ । ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚୀନ୍ ପରିସୀମାରେ ଭୟ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଯୁଦ୍ଧଭ୍ୟାସ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆକ୍ରମଣ ବହୁତ ଜୋରଦାର ଥିଲା । ଭାରତ ଏବେ ଏହାର ସୀମା ବିଷୟରେ ବହୁତ ସଚେତନ । ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଚୀନ୍ ଭାରତର ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଥର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଜାରି ରହିଥିବା ସୀମା ବିବାଦ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକାରେ ଏଲଏସି ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଚୀନ୍ ଦଳ ଫେରି ଆସିଛି, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଏକପାଖିଆ ଭାବରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ୧୫ ଜୁନ୍‌ରେ ଏକ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଥିଲା । ଏହା ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲାବେଳେ ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା । ଏଥି ସହିତ ଚୀନ୍ କୌଣସି ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟଭାବେ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଭାରତ ଚୀନ୍‌କୁ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ଥିତିରେ ରଖିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଭିକ୍ଟିମ୍ କାର୍ଡ଼ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

Leave a Reply