କ୍ରୀତଦାସ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାକୁ ଚୀନ୍‌ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମାଡ଼

ଚୀନ୍‌ର ଦାସତ୍ୱରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏତେ ପରିମାଣରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଛି ଯେ ତାହା କଳ୍ପନା କରିହେବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ସାମ୍ନାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକଙ୍କ ମାନସମ୍ମାନ କିଛି ନାହିଁ । ସିପିଇସି ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଶ୍ରମିକମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରୁଥିବା ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍‌ର ଶ୍ରମିକ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କ କାରକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇ ରେଡ୍ ଲାଇଟ୍ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ଅଧିକାରୀମାନେ କିଛି କରନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପରୁ କିଛି ଆଦେଶ ନାହିଁ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୧ ଜୁଲାଇରେ, ସିପିଇସିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଚୀନ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଚାପି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଚୀନ୍‌ର ଶ୍ରମିକମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାର ଦୁଇ ସୈନିକ – ହାଭିଲଦାର ଅସଦୁଲ୍ଲା ଏବଂ ସାପର୍ ଫଜଲ ଉର ରେହମାନଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିଲେ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଉଛି, ଉଭୟେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଲେ ନାହିଁ କାରଣ ଏଥଇପାଇଁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନ ନେବାକୁ ଉପରୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି । ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ କ୍ୟାମ୍ପ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ ମେଜର ଶାହାଜାଦ ସେନା ବାହିନୀକୁ ପ୍ରତିଶୋଧ ନନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ସମ୍ମୁଖରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଚୀନ୍ ନାଗରିକମାନେ ନିଜକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେନା ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନିକମାନେ ଏହି ଘଟଣାରେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ କାସୀମ୍‌ଙ୍କ ପରି ଅଧିକାରୀମାନେ ଚୀନ୍‌ର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚୀନ୍‌ରୁ ଟଙ୍କା ନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଯୋଗାଉଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ସିପିଇସି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ । ଗତବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ, ୩୪୧ ଲାଇଟ୍ କମାଣ୍ଡୋ ବ୍ରିଗେଡ୍ ଦୁଇଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ଚୀନ୍‌ର ଶ୍ରମିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗାଡ଼ିକୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ରେଡ୍ ଲାଇଟ୍ ଏରିଆକୁ ନେଇଥିଲେ ।

ପାକିସ୍ତାନ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ନୀରବତା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ଦେଶ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରିବେ । ସେନା ଏହାର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯିବ, ସେତେବେଳେ ସେହି ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ପତନ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ ।

ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଚାଟୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନୀ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ ଏହା ପାକିସ୍ତାନର ଅବସ୍ଥାକୁ ସୂଚାଉଛି । ଏହା ଏକ ନୂତନ ନିମ୍ନ ସ୍ତର ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ଏବଂ କେବଳ ଗାତ ରହିଛି ।

କେହି ଜଣେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଏକ ଦେଶ ନୁହେଁ ବରଂ କେବଳ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଚିନ୍ତାଧାରା ଯାହାକି ଏକ ଜମି ପାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କ ନାମ କେବଳ ନାମିତ, ଯାହାର ପ୍ରକୃତ ମାଲିକ ହେଉଛନ୍ତି ସେନା ଅଧିକାରୀ, ଯାହାର ଦେଶର ସମ୍ମାନ ସହିତ କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ହଁ, ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ କାଙ୍ଗାଳୀରେ ଦାସ ହୋଇପାରିଛି କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଚୀନ୍ ଦେଇଥିବା ଋଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି । ଯଦି ଏହା ବିରୋଧ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ତେବେ ଚୀନ୍ ଋଣ ଦେବା ବନ୍ଦ କରିବ, ଏହା ପରେ ପାକିସ୍ତାନର ନିଶ୍ୱାସ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply